Microsoft Sharepoint 2019 - Standard, Enterprise a licence CAL

Microsoft SharePoint Server 2019

SharePoint Server je lokálně založená platforma. S SharePoint Serverem jsou uživatelé odpovědní za provoz a údržbu všeho interně, včetně architektury serveru, aktivního adresáře a úložiště souborů. Podobně jako produkty Windows Server vyžaduje Sharepoint Server licence klientského přístupu (CAL). Dva hlavní typy jsou licence CAL na zařízení a licence CAL na uživatele.

Cenově dostupné licence SharePoint Server 2019

Microsoft SharePoint Server 2019

SKU: 76P-02031

 • Značka: Microsoft
 • Jazyk: Jednojazyčný
 • Podmínka: Druhotná
 • Typ licence: OLP (otevřená licence)
 • Doba platnosti licence: Neurčitou
 • Dodání: Produktový Klíč + ISO

Microsoft SharePoint Server 2019 User CAL

SKU: 76M-01689

krabice produktu Microsoft SharePoint Server 2019 User CAL
 • Značka: Microsoft
 • Jazyk: Jednojazyčný
 • Podmínka: Druhotná
 • Typ licence: OLP (otevřená licence)
 • Doba platnosti licence: Neurčitou
 • Dodání: Licenční práva

Microsoft SharePoint Server 2019 Device CAL

SKU: 76N-00072

 • Značka: Microsoft
 • Jazyk: Jednojazyčný
 • Podmínka: Druhotná
 • Typ licence: OLP (otevřená licence)
 • Doba platnosti licence: Neurčitou
 • Dodání:  Licenční práva

Microsoft Core CAL Suite 2019 User CAL

SKU:

krabice produktu Microsoft Core CAL Suite 2019 User CAL
 • Značka: Microsoft
 • Jazyk: Jednojazyčný
 • Podmínka: Druhotná
 • Typ licence: OLP (otevřená licence)
 • Doba platnosti licence: Neurčitou
 • Dodání:  Licenční práva

*CAL uživatele pro hromadných licencí

SharePoint 2019

Aplikace Microsoft SharePoint Server je webová platforma, jež umožňuje spolupráci a správu dokumentů. Kromě toho SharePoint nabízí soubor nástrojů a služeb, díky nimž mohou podniky vyvíjet, řídit a distribuovat informace, programy a další materiály prostřednictvím sítě. Při využívání služby SharePoint můžete vyvíjet webové stránky, spravovat a sdílet dokumenty, spolupracovat na projektech a automatizovat pracovní postupy. SharePoint je také možné použít k vytváření intranetů, extranetů, týmových webů a webů přístupných veřejnosti. Mezi některé užitečné funkce služby SharePoint patří požadavek na schválení dokumentů před jejich zviditelněním. Dále lze pomocí logiky if/then vytvářet pracovní postupy a tímto způsobem automatizovat akce, jako je zaznamenávání informací nebo odesílání dokumentů e-mailem. SharePoint vás také může upozornit, jakmile je dokument nahrán nebo upraven.

SharePoint 2019 vs SharePoint 2016: Hlavní rozdíly

Microsoft SharePoint 2016 má ve srovnání s moderním vzhledem aplikace SharePoint 2019 tradičnější rozhraní. SharePoint 2016 i 2019 navíc obsahují nativní komunikační weby a velmi dobře se integrují se službou OneDrive, nicméně SharePoint 2019 poskytuje více funkcí a možností. S technologií SharePoint 2019 se můžete snadněji integrovat s aplikacemi Microsoft PowerApps a Flow, které umožňují vytvářet vlastní aplikace a pracovní postupy. Reaktivní design aplikace SharePoint 2019 nabízí lepší mobilní prostředí.

Podobně jako ostatní produkty Microsoft Server vyžaduje i Microsoft SharePoint Server 2019 licence pro klientský přístup (CAL). Licence CAL zajišťují přístup k serveru a existují ve dvou hlavních typech: Licence CAL pro zařízení a licence CAL pro uživatele. Abyste zjistili, které z nich splňují vaše požadavky, přečtěte si níže, co Vám bude nejvíce vyhovovat u jednotlivých licencí CAL.

Licence CAL pro server Microsoft SharePoint 2019

Licence CAL je zkratka pro "Client Access License", která umožňuje přístup k serveru Microsoft SharePoint Server. Vybrat si můžete mezi standardními licencemi CAL a licencemi CAL služby Vzdálená plocha. K dispozici jsou oba typy ve dvou verzích: Licence CAL pro uživatelé a licence CAL pro zařízení. Jak názvy napovídají, licence User CAL poskytuje přístup jednomu uživateli, zatímco licence Device CAL poskytuje přístup k jednomu zařízení. Níže najdete další informace k jednotlivým typům licencí CAL.

Co je licence User CAL?

S licencí User CAL platíte za každého uživatele, který přistupuje k serveru. Pokud například jeden z pracovních míst potřebuje přístup k serveru prostřednictvím více zařízení, například notebooku, iPadu, chytrého telefonu a/nebo počítače, potřebuje tento uživatel pouze jednu licenci User CAL. Licence User CAL jsou vhodnou volbou pro společnosti, které mají více zařízení než zaměstnanců, kteří potřebují přístup k serveru. Například: Máte-li 10 zaměstnanců, kteří potřebují přistupovat k serveru prostřednictvím celkem 20 zařízení, je pro rozpočet výhodnější zakoupit 10 licencí User CAL místo 20 licencí Device CAL.

Co je licence CAL na zařízení?

Licencování Device CAL povoluje určitému zařízení přístup ke službám serveru. Licence Device CAL jsou užitečné zejména pro organizace s menším počtem zařízení než zaměstnanců, kteří potřebují přístup ke službám serveru. Pokud více zaměstnanců používá k přístupu k serveru SharePoint méně zařízení, bylo by nákladově efektivnější zakoupit licence Device CAL. Představte si například, že 18 zaměstnanců používá k přístupu k serveru 6 zařízení.

Co jsou licence CAL pro služby vzdálené plochy (RDS)?

Kromě standardních licencí CAL můžete zvolit také službu Vzdálená plocha (RDS). Pomocí RDS můžete poskytnout vzdálený přístup k serveru SharePoint a jeho službám. Licence RDS CAL mohou být stejně jako standardní licence CAL buď licence RDS User CAL, nebo licence RDS Device CAL. Podle stejné logiky licence RDS User CAL poskytují uživateli vzdálený přístup k serveru, zatímco licence RDS Device CAL umožňují zařízením vzdálený přístup k serveru. Upozorňujeme, že licence RDS CAL nenahrazují standardní licence CAL. Pokud potřebujete vzdálený přístup k serveru, měli byste si pořídit jak standardní, tak licence RDS CAL. V zásadě platí, že s licencemi RDS CAL mohou pracovníci pracovat kdekoli, kdykoli a z jakéhokoli zařízení. CAL pro službu vzdálené plochy jsou k dispozici také pro další licence serverů Microsoft, jako jsou Windows Server, Exchange Server a SQL Server.

Jak mohu vzdáleně přistupovat k systému SharePoint Server 2019?

K SharePoint Serveru 2019 lze přistupovat lokálně i vzdáleně. Pro vzdálený přístup by uživatelé museli získat licence CAL na uživatele/zařízení Remote Desktop Services (RDS). Tyto licence mají stejné požadavky jako standardní licence CAL na uživatele/zařízení serveru SharePoint Server 2019. Všichni vzdálení uživatelé služby SharePoint musí nejprve získat licenci CAL na uživatele nebo CAL na zařízení, aby mohli server používat. Chcete-li se rozhodnout, která z těchto dvou možností by byla pro organizaci nejlepší, je důležité se podívat na počet zaměstnanců a kolik zařízení se používá pro přístup k serveru SharePoint Server. V případě, že je počet zaměstnanců vyšší než počet zařízení, bude cenově nejpříznivější volbou nákup licencí RDS Device CAL. Na druhou stranu, pokud je počet zaměstnanců nižší než počet zařízení, bude levnější volbou nákup RDS User CAL. V případě, že je počet uživatelů a zařízení stejný, jsou náklady stejné bez ohledu na to, zda se rozhodnete licencovat uživatele nebo zařízení.


Následující schéma ukazuje příklady, kdy potřebujete jednotlivé typy licencí CAL.

cal-licenses-flowchart-

Poznámka: Licence CAL NEJSOU součástí žádné serverové licence, proto je nutné je zakoupit samostatně.

Konec životnosti SharePointu 2019:

Standardní datum ukončení podpory SharePointu 2019 je 9. ledna 2024. To je konec mainstreamové podpory, což znamená, že po 9. lednu skončí aktualizace a nové verze. Po hlavní fázi podpory se můžete přihlásit k rozšířené podpoře, která končí 14. července 2026. Rozšířená podpora poskytuje aktualizace zabezpečení a opravy chyb.