Office 2019: Konec života
Office 2019 End of Life
05/10/2024
5 min

Office 2019: Konec života

05/10/2024
5 min

Microsoft Office 2019 je verze sady Microsoft pro operační systémy Windows a MacOS. Office 2019 nahrazuje Office 2016 a je druhou verzí s kódovým označením Office 16, stejně jako jeho předchůdce Office 2016. Uživatelé mohou využívat různé typy aplikací, které Microsoft Office ve své softwarové sadě nabízí. Každá z těchto aplikací je určena k jinému účelu, například k přípravě dokumentů nebo vytváření prezentací. Produkty společnosti Microsoft však mají stanovené datum ukončení životnosti (End of Life, EoL). Po tomto datu mohou uživatelé Office stále používat, ale společnost Microsoft je již nebude podporovat. Což může způsobit řadu problémů. V tomto článku si můžete přečíst více informací o konci životnosti sady Office 2019 a o tom, co můžete očekávat po skončení životnosti.

Office 2019: Podpora

Lze rozlišovat mezi dvěma typy podpory, které společnost Microsoft nabízí. Například společnost Microsoft nabízí pro mnoho svých produktů běžnou a rozšířenou podporu. Tak je tomu i v případě sady Office 2019. Celkově se hlavní i rozšířená podpora skládá z pěti let, ale liší se produkt od produktu. Office 2019 využívá mainstreamovou podporu po dobu prvních pěti let. Stojí za zmínku, že začíná hned od vydání produktu. Kancelářský balík Microsoft Office byl vydán 24. září 2018, a proto mainstreamová podpora začíná od tohoto data.

Mainstreamová podpora pro Office 2019 skončila přibližně o pět let později, 10. října 2023. Pokud se mainstreamová podpora uplatní, pak uživatelé budou během určitého období dostávat nové aktualizace a vylepšení. Hlavní proud podpory pro Office 2019 skončil, což znamená, že se používá pouze rozšířená podpora. S rozšířenou podporou budou uživatelé dostávat pouze aktualizace zabezpečení.

Podivejte se na nase licence z druhe ruky banner

Office 2019: Konec životnosti

Když vyprší i rozšířená podpora, nazývá se End of Life (konec životnosti). Po skončení rozšířené podpory se již žádná další podpora nenabízí. V případě sady Office 2019 se tak stane 14. října 2025, kdy prodloužená podpora vyprší. Společnost Microsoft pak také přestane nabízet technickou podporu pro tento produkt. Uživatelé, kteří dnes ještě používají Office 2019, tedy zatím nemusí přecházet na novější verzi. Musí tak učinit až kolem data ukončení životnosti, ale uživatelé se samozřejmě mohou rozhodnout pro upgrade dříve. Budou tak mít jistotu, že nenarazí na žádné problémy a budou využívat nejnovější funkce. Office 2021 má oproti Office 2019 řadu nových funkcí, které by mohly usnadnit práci. Ty by mohly zvýšit produktivitu práce.

Office 2019: Problémy

Uživatelé, kteří mají trvalou licenci, mohou stále používat Office 2019, pouze již není k dispozici podpora. Společnost Microsoft ukončuje verze svých produktů, aby uživatelům poskytla co nejlepší zkušenosti. Společnost Microsoft své produkty neustále vylepšuje a vyvíjí. V důsledku toho starší verze pomalu končí, protože již nesplňují současné požadavky a standardy.

Po dosažení data ukončení životnosti sady Office 2019 může dojít k ovlivnění vašich dat sady Office. V posledním roce se například zvýšil počet kyberzločinců. S rozvojem technologií získávají kyberzločinci stále více prostředků, jak se dostat do systémů. Kyberzločinci neustále hledají zranitelná místa, přičemž nepodporovaný software je snadným cílem. Je proto důležité zajistit bezpečnost dat v kanceláři. Zákazníci proto mohou předpokládat, že jako organizace nebo společnost fungujete zodpovědně. Proto se včas ujistěte, že jste přešli na novější verzi, abyste se nevystavili riziku.

Které verze Office jsou stále podporovány?

Kromě sady Office 2019 jsou k dispozici další dvě verze sady Office. Například její předchůdce, Office 2016, je také stále podporován až do 14. října 2025. To je stejné datum ukončení životnosti jako u Office 2019. Proto se nevyplatí kupovat Office 2016, pokud máte Office 2019. Koneckonců Office 2016 má také méně funkcí ve srovnání s Office 2019.

K dispozici je také Office 2021, což je nejnovější verze Microsoft Office. Tato verze má stále podporu hlavního proudu. Uživatelé získají nové funkce a vylepšení s hlavní podporou. Office 2021 také dostává aktualizace zabezpečení. Jak již bylo zmíněno, nové funkce nebo vylepšení mohou zvýšit snadnost používání, protože mohou existovat funkce, které zjednodušují některé úkoly. Office 2021 však nemá rozšířenou podporu, což znamená, že Office 2021 dosáhne konce své životnosti po skončení hlavní podpory. K tomu dojde 23. října 2026. Společnost Microsoft se totiž plánovala zaměřit pouze na model předplatného, což znamená, že se již nebudou prodávat jednotlivé licence. Přesto byla nedávno oznámena nová verze sady Office s názvem Office 2024. Ta bude s největší pravděpodobností také dostupná prostřednictvím licencí. Microsoft mezitím vydal předběžné sestavení, které ukazuje nové doplňky a vylepšení. Uživatelé tak budou mít lepší představu o tom, co mohou očekávat.

Přečtěte si více informací o Office 2024.

Přečtěte si více o rozdílech mezi Office 2021 a 2019.

Microsoft Office 2021 banner

Nějaké dotazy? Ozvěte se!

Chcete-li získat další informace o tom, který software Microsoft a které licence jsou pro vás nejvhodnější, kontaktujte nás. Kontaktovat nás můžete prostřednictvím níže uvedených kanálů od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin.