Jsou lepší maloobchodní nebo velkoobjemové licence?
Jsou lepší maloobchodní nebo velkoobjemové licence?
07/13/2023
7 min

Jsou lepší maloobchodní nebo velkoobjemové licence?

07/13/2023
7 min

Softwarové licence jsou právní smlouvou, která stanoví pravidla pro distribuci a používání softwaru. Ve většině případů poskytují licence na software koncovým uživatelům právo vytvořit jednu nebo více kopií softwaru, aniž by porušili autorská práva. Dva nejčastěji používané typy licencí jsou maloobchodní a množstevní licence. Hlavní rozdíl mezi nimi spočívá v počtu zařízení, na kterých lze licenci používat. V tomto článku se podrobně zabýváme maloobchodními a objemovými licencemi a uvádíme tipy, jak si můžete vybrat tu správnou.

Maloobchodní licence

Hlavními uživateli maloobchodních licencí jsou fyzické osoby a malé podniky. Maloobchodní licence je nutné instalovat pomocí různých aktivačních klíčů pro každé zařízení, na kterém je plánujete používat. To také znamená, že každá licence se kupuje samostatně. Z tohoto důvodu je cena maloobchodních licencí vyšší ve srovnání například s cenou licencí OEM. Nicméně maloobchodní licence lze odinstalovat a znovu nainstalovat z jednoho počítače na druhý, protože licence je vázána na osobu, nikoli na zařízení.

K dispozici jsou různé typy maloobchodních licencí. Tyto modely softwarových licencí jsou přizpůsobeny potřebám a přáním zákazníků, což poskytuje více možností při hledání nejvhodnější licence. Více informací o rozdílech mezi maloobchodními, objemovými a OEM licencemi naleznete zde.


 Objemové licence

Objemové licence poskytují jeden licenční klíč pro autorizaci softwaru na více zařízeních. Licence OLP (Open License Program) označuje nákup softwarových licencí s otevřenou licencí - svazkovou licencí. Otevřené licence často nabízejí slevy podle počtu zakoupených licencí. Mají také minimální požadavek na nákup pěti licencí. Z tohoto důvodu objemové licence používají firmy všech velikostí. Zákazníci platí za počet zařízení, na kterých bude software používán. Hlavními výhodami objemových licencí jsou časově nenáročná instalace a současné používání na více zařízeních. Náklady na instalaci na uživatele jsou navíc nízké díky jedinému aktivačnímu klíči.

 

Který licenční model vám nejlépe vyhovuje?

Tradičním modelem licencování softwaru je trvalé licencování. Uživatel si software zakoupí jednou a ponechá si ho po celý život. Jednou z výhod této licence je, že klienti se nemusí bát úprav cen jako například u modelu předplatného, a to z důvodu jednorázového nákupu. Jakmile si zákazníci zakoupí trvalou licenci, mohou software hostovat na vlastních serverech. Takové licence obvykle upřednostňují velké společnosti nebo uživatelé, kteří dávají přednost jednorázovému nákupu. Z dlouhodobého hlediska jsou trvalé licence rozpočtově příznivější než předplatné.

 

Licencování na základě předplatného se stalo jednou z nejoblíbenějších možností licencování softwaru na současném spotřebitelském trhu. Tento model licencování softwaru úspěšně přijaly firmy jako Spotify, Adobe, Netflix a další. Díky předchozím zkušenostem klientů a jejich pohodlí s takovým systémem je spokojenost zákazníků s modely licencování na bázi předplatného obzvláště vysoká. Navíc si obvykle můžete předem zvolit, jak často (měsíčně, ročně atd.) chcete, aby vám byly účtovány poplatky. V rámci předplatného můžete obvykle využívat časté aktualizace a nepřetržitou technickou podporu. Pokud jsou pro vás tyto dva aspekty důležité, pak by vašim potřebám vyhovoval software založený na předplatném. 

 

Licencování v cloudu je proces správy a používání softwarových licencí v cloudu. Softwarová aplikace v cloudu je uživateli licencována v rámci modelu poskytování softwaru jako služby. Uživatelé nemusí program instalovat a udržovat lokálně, protože aplikace je hostována online. Poskytovatel softwaru je zodpovědný za bezpečnost, funkčnost a údržbu programu, protože program funguje na jeho serverech. Licencování v cloudu je cenově dostupné řešení, jak mít vždy přístup k softwaru v reálném čase. Ke stejnému programu mohou mít přístup desítky tisíc lidí, a proto cloudový software upřednostňují hlavně větší podniky.

  banner pro blog Microsoft Office 2016, 2019 & 2021

Jak vybrat správnou licenci?

Výběr správné softwarové licence je důležité rozhodnutí, které může mít významný dopad na váš rozpočet a obchodní procesy. Při vybírání mezi maloobchodní nebo množstevní licencí je třeba vzít v úvahu několik faktorů, abyste se ujistili, že zvolíte licenci, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám. Některé z aspektů, které doporučujeme našim klientům zvážit, jsou:

Počet potřebných licencí: Pokud potřebujete pouze několik licencí pro malou organizaci nebo pro osobní použití, pak je nejlepší volbou maloobchodní licence. Pokud však potřebujete větší počet licencí, jsou cenově výhodnější objemové licence. Pravidlo: méně než 5 uživatelů - maloobchodní licence; více než 5 uživatelů - objemové licence.

Instalace: V závislosti na počtu licencí, které potřebujete, může být proces instalace faktorem při rozhodování, který typ licence vyhovuje vašim potřebám. Pokud máte například více než 20 počítačů, na které chcete nainstalovat Office, je mnohem jednodušší zakoupit licenci Volume Office. Obdržíte jeden aktivační klíč s 20 aktivacemi a od té chvíle je otázkou několika minut, než software plně nainstalujete.

Náklady: Jak bylo uvedeno výše, maloobchodní licence mohou být dražší než objemové licence. Navíc, pokud máte omezený rozpočet, můžete zvážit zakoupení potřebných objemových/maloobchodních licencí jako použitých namísto nových. Více informací o použitých licencích naleznete zde.

Závěr

Závěrem lze říci, že to, zda je jsou vhodné maloobchodní nebo objemové licence, záleží na typu firmy, Proto je důležité znát rozdíly mezi těmito dvěma typy, když se rozhodujete, kterou z nich si pořídit. Pochopením různých typů softwarových licencí můžete učinit informované rozhodnutí, které nejlépe vyhoví vašim softwarovým potřebám a poskytne největší hodnotu za vaše peníze.

 

Stále si nejste jisti, který typ licence je pro vás a vaši společnost nejvhodnější? Společnost Softtrader má tým odborníků na licencování společnosti Microsoft, kteří vám pomohou najít nejlepší řešení, které bude vyhovovat vašim potřebám a potřebám vaší společnosti. S odkazem na můžete ušetřit až 70 % z původní ceny na pořízení licence. Kontaktujte nás zde.

Máte dotazy? Kontaktujte nás!

Pokud si přejete získat další informace o tom, který software a licence společnosti Microsoft jsou pro vás nejlepší, kontaktujte nás. Jsme k dispozici od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin.