Co jsou použité softwarové licence?
Co jsou použité softwarové licence?
03/08/2023
4 min

Co jsou použité softwarové licence?

03/08/2023
4 min

Uvažujete koupi o použitých softwarových licencích? Stále více společností využívá tyto licence z druhé ruky ve své firmě. Tyto firmy ve skutečnosti s použitými licencemi od společnosti Microsoft ušetří až 70% svých nákladů ve srovnání s nákupem nových licencí. V tomto článku najdete přehled klíčových aspektů.

Co je použitý software?

Software není fyzický produkt prodávaný jako auta nebo počítače. Software je duševním vlastnictvím a je chráněn autorskými právy. Osoba oprávněná k softwaru zmocňuje ostatní k jeho užívání prostřednictvím licence. Obsah a rozsah licence je vaší volbou, ale v praxi často pracujeme s několika standardními typy. Dobře známým příkladem je EULA (End User Licensing Agreement): licence, která umožňuje použití pro interní účely, ale omezuje další prodej. Dalším příkladem je licence OEM, pod kterou můžete seskupit software s počítačem a prodávat jej společně.

Dle mnoha standardních softwarových licencí platí, že po zaplacení jedné částky může být software používán navždy. Ve věci C-128/11 nejvyšší evropský soud, Evropský soudní dvůr, rozhodl, že takové licence představují "prodej" softwaru. Tzn. tyto licence můžete dále prodávat třetím stranám, tedy, jinými slovy, licence na použitý software jsou legální.

Jaký typ licence potřebuji?

Přemýšlíte o nové licenci pro vaši malou či střední firmu? OLP licence jsou pravděpodobně nejvhodnější. Tímto zvolíte otevřený licenční program, s nímž můžete licence používat navždy. Za největší výhodu je považována škálovatelnost. Abyste mohli tuto otevřenou licenci využívat, je třeba při první objednávce zakoupit minimálně 5 licenčních jednotek produktů Microsoft. Počet licencí, které budete potřebovat, závisí na počtu zaměstnanců, kteří je budou potřebovat.

Nejprve se zaměřme na pozornost funkcím softwaru. Například licence SNGL znamená Single Language a to znamená, že software lze nainstalovat jen v jednom jediném jazyce. Dosah použitého softwaru je úplně stejný jako u nového softwaru, tzn. rozsah licence je omezen licenčními podmínkami vlastníka softwaru. Dále poznamenejte, že jedinou nevýhodou softwaru Microsoft z druhé ruky je, že není možné ji zahrnout do centra služeb Microsoft Volume Licensing Service Center (VLSC). Registrovat licenci ve VLSC však není ani nutné, ani povinné. Potřeba to může být pouze ve chvíli, kdy VLSC používáte jako portál pro správu licencí.

Požadavky na použité licence

Aby byla licence způsobilá k prodeji, musí splňovat řadu požadavků:

  • Použitá softwarová licence byla zavedena do obchodu jedné ze zemí Evropské unie se souhlasem vlastníka softwaru;
  • Licence použitého softwaru je na dobu neurčitou;
  • Za použití softwarové licence se neúčtují žádné další poplatky.
  • Použitá softwarová licence se v době dodání nepoužívá;
  • Použitá softwarová licence není omezená ani jinak neúplná.

Smluvní ujednání

Vlastník autorských práv může samozřejmě v licenčních smlouvách další prodej zakázat. Ať už je formulace jakákoli, podle Evropského soudního dvora není závazná, pokud jsou splněny výše uvedené požadavky. Není zamýšleno, že by zákonné právo na vyčerpání bylo blokováno kreativními smluvními ustanoveními.

Někteří z našich zákazníků, kteří si zakoupili licenci k softwaru z druhé ruky, podstoupili audit. Tyto audity pokaždé potvrdily, že software lze bez problémů používat. V důsledku toho vás můžeme utvrdit v tom, že se nemusíte obávat auditů u žádného typu našich použitých licencí Microsoft.

Softtrader: specialista na použitý software

Závěrem: na nákladech lze ušetřit, víte-li, jak správně postupovat. Proto jsme tady, abychom vám zajistili platný použitý Microsoft.

Vše o renovovaném softwaru společnosti Microsoft si můžete  přečíst zde.

Nákup použitých softwarových licencí

banner pro blog Microsoft Office 2016, 2019 & 2021

Máte dotazy? Kontaktujte nás!

Pokud si přejete získat další informace o tom, který software a licence společnosti Microsoft jsou pro vás nejlepší, kontaktujte nás. Jsme k dispozici od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin.