SQL Server 2022 vs 2019: celkové srovnání
Microsoft Exchange Server vs. Office 365
09/13/2023
17 min

SQL Server 2022 vs 2019: celkové srovnání

09/13/2023
17 min

Spousta firem se ve velkém spoléhá na systémy správy dat, a proto výběr vhodné verze Microsoft SQL Serveru může mít významný vliv na optimalizaci provozu vaší firmy. SQL Server 2022 i SQL Server 2019 mohou potřebám Vaší firmy vyhovovat, ale jsou mezi nimi výrazné rozdíly související s funkčností. Abychom vám pomohli rozhodnout, který z nich nejlépe vyhovuje vašim softwarovým potřebám, najdete v tomto článku stručné shrnutí rozdílů mezi  SQL Server 2019 a SQL Server 2022. Kromě toho můžete najít srovnání jejich funkcí a výkonu spolu s nejlepšími scénáři pro implementaci, systémovými požadavky a našimi doporučeními.

Microsoft SQL Server 2022

SQL Server 2022 je  databázový software společnosti Microsoft, který byl navržen tak, aby pomohl firmám bezpečně a efektivně ukládat a spravovat data. SQL Server 2022 přichází s řadou nových funkcí a výkonných nástrojů pro přístup k datům a jejich správu. Server vyhovuje všem profesionálním potřebám, od malých podniků až po velké korporace a dokonce i individuální vývojáře. SQL Server 2022 poskytuje bezproblémovou integraci s Azure, která posiluje platformu Microsoft Intelligent Data Platform. Nový SQL Server 2022 poskytuje několik vylepšení týkajících se výkonu, zabezpečení, škálovatelnosti a možností vysoké dostupnosti.

Další informace o  tom, jak nejlépe využít SQL Server 2022 ve vaší firmě, najdete tady.

SQL Server 2022 Enterprise

SQL Server 2022 Enterprise je prémiová verze SQL Server 2022, edice Enterprise obsahuje kompletní funkce pro datové centrum. Tato verze SQL Serveru 2022 nemá žádná omezení a může vám pomoct s klíčovým výkonem a inteligentními funkcemi pro databáze vrstvy 1.

SQL Server 2022 Standard

Jde o stadardní verzi SQL a má plně funkční databáze pro aplikace střední vrstvy a datová tržiště. Tato verze je zaměřena na malé a střední organizace.

SQL Server 2022 Express

Jedna z verzí SQL zdarma. Express je ideální pro učení, vývoj a produkci desktopových, webových a malých serverových aplikací. SQL Server 2022 Express je ideální pro začátečníky nebo studenty, ale může být také užitečný pro zkušební verze nebo malé aplikace, protože za jeho použití nemusíte platit.

Vývojář v systému SQL Server 2022

SQL Server 2022 Developer je edice Enterprise zdarma. Můžete vytvářet, testovat a předvádět aplikace pomocí všech funkcí systému SQL Server Enterprise. Nemůžete ho však uvést do výroby, jinými slovy, je to spíše testovací prostředí.

Přečtěte si další informace o rozdílech mezi  SQL Server Standard a SQL Server Express.

SQL Server 2022 Express: Klíčové funkce

 1. Až 4 jádra procesoru
 2. Až 1410 MB paměti
 3. Zásady dosahu společnosti Microsoft
 4. Ověřování Azure AD
 5. Integrovaná inteligence dotazů: Optimalizace PSP, Optimalizované vynucení plánu
 6. Úložiště dotazů ve výchozím nastavení zapnuto pro nové databáze
 7. Virtualizace Datového jezera
 8. Hlavní kniha SQL
 9. Podpora časových řad

SQL Server 2022 Standard: Klíčové funkce

 1. Až 24 jader procesoru
 2. Až 128 GB paměti
 3. Propojení Azure synapse pro SQL
 4. Funkce propojení pro spravovanou instanci Azure SQL (skupiny základní dostupnosti)
 5. Paralelní kontrola fondu vyrovnávacích pamětí
 6. Zálohování do objektového úložiště kompatibilního se službou S3

SQL Server 2022 Enterprise: Klíčové funkce

 1. Neomezený počet jader CPU
 2. Neomezená paměť
 3. Azure synapse Link pro SQL (snímek s více vlákny)
 4. Funkce propojení pro spravovanou instanci Azure SQL
 5. Vestavěná inteligence dotazů: DOP Feedback, CE Feedback, Memory Grant Feedback
 6. Skupina omezené dostupnosti
 7. Rozšíření AVX 512 pro možnost dávkování

Nové funkce v systému SQL Server 2022

Microsoft SQL Server 2022 nabízí uživatelům řadu nových funkcí a vylepšení, které mohou vaše podnikání posunout na vyšší úroveň. Zde je seznam nových klíčových funkcí, které jsou součástí systému SQL Server 2022:

 1. Hlavní kniha systému SQL Server
 2. Podpora více paměti
 3. Podpora škálovatelnosti souběžnosti
 4. Virtualizace Datového jezera
 5. Podpora úložiště dotazů a replik ve výchozím nastavení
 6. Podpora časových řad
 7. Kompatibilita časových řad
 8. Funkce JSON
 9. Rozšíření pro Azure
 10. Odkazy Azure synapse pro SQL
 11. Zásady dosahu v Azure
 12. Integrované zrychlení a odlehčení
 13. Nové funkce jazyka Transact-SQL
 14. Nápovědy k úložišti dotazů
 15. Inteligentní zpracování dotazů nové generace

Vydali jsme článek, který se podrobně zabývá všemi těmito novými funkcemi SQL Server 2022. V něm si můžete přečíst více o nových funkcích SQL Server 2022 zde.

Výhody používání systému SQL Server 2022

Použití cloudu bez migrace

S SQL Serverem 2022 můžete Azure používat například k zálohování dat a zajištění hladkého chodu. V případě, že se něco pokazí, Azure může také analyzovat data, najít důležité informace a vytvořit pravidla pro správu dat. S novým SQL Serverem 2022 můžete pomocí Azure synapse Link a Microsoft dosahu pomoct firmám získat z jejich dat další přehledy a předpovědi. Azure můžete také použít ke správě dat, aniž byste způsobili potíže ostatním lidem, kteří je používají.

SQL Managed Instance je plán zálohování, který může převzít řízení, kdykoli se něco pokazí, bez dalšího nastavení. S pomocí Azure je SQL Server 2022 chytřejší a sám se učí, jak pracovat lépe a rychleji bez nutnosti manuálního zásahu. Microsoft Defender for Cloud můžete také použít k ochraně dat na vlastních počítačích pomocí Azure. Vyšší úroveň zabezpečení můžete zajistit přidáním speciálních způsobů přihlášení, jako je použití funkcí ověřování Azure AD a vícefaktorového ověřování (MFA), abyste se ujistili, že k datům má přístup jenom správná osoba.

SQL Server 2022 funguje nejen s Azure, ale také s dalšími úložišti, jako je úložiště kompatibilní se S3 od společností Dell, HPE, Nutanix, Pure Storage, Red Hat, Scality a dokonce i ASW, pro ukládání záloh, důležitých dat a dokonce můžete analyzovat velké sady dat. Pokud používáte Azure pro velké objemy dat, už nemusíte dělat ETL (extrakci, transformaci, načítání), místo toho s SQL Server 2022 a propojením Azure synapse můžete data použít hned. Pomocí Azure synapse Link můžete spouštět analýzy a provádět volby na základě vašich dat s minimálním dopadem na zdrojovou databázi a zajistit hladký chod.

 Hlavní rozdíly mezi  SQL Serverem Standard a SQL Serverem Enterprise najdete tady.

Účetní kniha bez blockchainu

SQL Server 2022 nabízí novou funkci nazvanou SQL Server Ledger, jež je schopná provádět podobné funkce blockchainu, ale bez složitosti a tolik energie. SQL Server Ledger zajišťuje, že všechna data v databázi jsou zabezpečená a nedají se změnit bez autorizovaného přístupu. Funguje jako speciální zámek, který udržuje data v bezpečí a umožňuje zajistit, zda nedošlo k nechtěným nebo nerozpoznaným změnám. Tato nová funkce systému SQL Server 2022 je ideální pro firmy, které chtějí sledovat svá důležitá data a zabezpečit je.

Abychom lépe porozuměli tomu, co kniha dělá, představme si zmrzlináře. Předpokládejme, že existuje zmrzlinářská společnost a chtějí se ujistit, že veškerá jejich zmrzlina zůstane čerstvá. Proto mohu například pomocí funkce Ledger shromažďovat všechny informace od všech lidí, kteří jsou zapojeni do procesu; od dodavatelů přes přepravní společnosti. Proto může zmrzlinářská společnost ověřit, jestli se v procesu něco nepokazilo a případně zjistit, kdo je za to zodpovědný. Jakékoli změny provedené v datech se zaznamenají do hlavní knihy speciálním způsobem a nebude možné j později změnit. Díky tomu pomůže udržet všechna data v bezpečí a zabezpečená. Další dobrá věc na knize je, že budete moct zkontrolovat historii dat, uvidíte, co bylo změněno a co bylo dříve. Vtipný fakt na závěr, funkce Ledger je považována za šetrnější k životnímu prostředí než blockchain, protože se spotřebuje méně energie.

Výkon dotazů

Můžete snadno používat nové inteligentní zpracování dotazů NextGen, aniž byste museli měnit počítačový kód. To lze provést povolením úložiště dotazů nebo pomocí nejnovější verze databáze. Další možností je zapnout konfiguraci na úrovni databáze. Funkce NextGen Intelligent Query Processing umožňuje snadnou správu databází a zlepšuje celkový výkon. Tato funkce také zajišťuje hladké fungování počítače a to, že neplýtvá zdroji.

Navýšení výkonu Vašeho počítače dale probíhá zpětnou vazbou DOP (Degree of parallelism). DOP kontroluje spotřebu energie a zvyšuje rychlost PC. Stupeň paralelismu může také vyřešit problémy s výkonem způsobené nedostatečným paralelismem. Za tímto účelem zpětná vazba DOP upravuje stupeň paralelismu pro opakující se dotazy, aby optimalizovala pracovní zátěž. Mezitím zpětná vazba přidělení paměti upravuje množství paměti používané pro úlohy na základě minulého výkonu. Tímto způsobem je počítač nastaven s dostatkem paměti pro efektivní výkon.

Některé úkoly mohou trvat déle, protože se liší zobrazené informace. Abychom uvedli konkrétní příklad: počítání, kolik věcí má dodavatel na skladě, může být rychlé, jde-li o pár položek, ale pokud dodavatel počítá velké množství zboží, bude to trvat dlouho. Teď s SQL Serverem 2022 máte zpětnou vazbu pro odhad mohutnosti, která těmto rozdílům rozumí a podle toho věci plánuje, což výrazně urychluje úlohy. Pokud se však chystáte provádět operace v dávkovém režimu, bude to rychlejší, pokud má vaše organizace serverové procesory s Advanced Vector Extension (AVX) 512. Tyto nové funkce byly nejprve vytvořeny pro cloud, ale nyní jsou k dispozici i pro ty, kteří používají své vlastní počítače. Společnost Microsoft slibuje, že bude i nadále zlepšovat věci pro každého, kdo používá jejich softwarové produkty.

banner pro blog Microsoft SQL Server Standard & Enterprise

Microsoft SQL Server 2019

Společnost Microsoft vydala na trh SQL Server 2019 4.  listopadu 2019, šlo o velký skok v integraci databázového světa. SQL Server 2019 spojil různé nové funkce, jako je Azure SQL Database, podporu Apache Kafka v Azure Event Hubs, Azure SQL Data Warehouse a systém souborů distribuovaných souborů Hadoop, a poskytl řešení vše v jednom. Microsoft SQL Server 2019 učinil krok dále v rozvoji umělé inteligence (AI) integrací velkých objemů dat se svými databázovými službami.

SQL Server 2019 Enterprise

Tato edice SQL Serveru je jako prémiová verze, podporuje použití více uživatelů zároveň, databází a transakcí. Tato verze také obsahuje další pokročilé funkce pro velké velikosti databází. SQL Server 2019 Enterprise je dokonalým řešením pro firmy, které se zaměřují na škálovatelnost a výkon.

SQL Server 2019 Standard

SQL Server 2019 Standard je standardní verze, která má základní funkce SQL Serveru 2019, jako je základní správa dat a databáze business intelligence pro malé a střední organizace s minimálními zdroji.

SQL Server 2019 Express

SQL Server 2019 Express je výkonný systém pro správu dat pro nenáročné weby a desktopové aplikace zdarma. Tato verze je vhodná pro jednotlivce nebo malé organizace, aby se učili, vyvíjeli, webové a malé serverové aplikace. Nepodporuje však žádné pokročilé funkce, které má druhá edice, jsou omezené.

Vývojář SQL Serveru 2019

SQL Server 2019 Developer je verze SQL Server Enterprise zdarma. Má všechny funkce, které má enterprise edition. Zaměřuje se však spíš na vývojové a testovací účely než na výrobu.

Přečtěte si vše, co potřebujete vědět o serveru Microsoft SQL Server 2019 zde.

Klíčové funkce v SQL Server 2019

Toto je seznam klíčových funkcí SQL Server v porovnání s předchozí verzí SQL Server:

 1. Clustery pro velké objemy dat
 2. Virtualizace dat s PolyBase
 3. Databáze v paměti: Trvalá paměť
 4. Inteligentní výkon
 5. Inteligentní zpracování dotazů
 6. Zrychlené obnovení databáze
 7. Vždy šifrováno pomocí zabezpečených enkláv
 8. Zjišťování a klasifikace dat
 9. Asynchronní replikace na virtuálních počítačích Azure pro zotavení po havárii zdarma
 10. Podpora Kubernetes
 11. Podpora UTF-8
 12. Podpora Java
 13. Relace M:N v tabulkových modelech
 14. Skupiny výpočtů v tabulkových modelech

Microsoft SQL Server 2022 vs. 2019: Porovnání funkcí

Microsoft SQL Server 2022 vs. 2019: Inteligentní funkce

sql-server-2022-2019

Microsoft SQL Server 2022 vs. 2019: Dostupnost

sql-server-2022-2019-2

Microsoft SQL Server 2022 vs. 2019: Zabezpečení

sql-server-2022-2019-3-

Microsoft SQL Server 2022 vs. 2019: Správa a programovatelnost

sql-server-2022-2019-4-

Microsoft SQL Server 2022 vs. 2019: Podpora business intelligence a analýz

sql-server-2022-2019-5

Microsoft SQL Server 2022 vs. 2019: Podpora Azure

sql-server-2022-2019-6-

Microsoft SQL Server 2022 vs. 2019: výkon databáze

sql-server-2022-2019-7

SQL Server 2022 a SQL Server 2019: Systémové požadavky

Požadavky na hardware

 1. Úložiště: SQL Server vyžaduje minimálně 6 GB volného místa na pevném disku
 2. Monitorování: SQL Server vyžaduje monitor s rozlišením Super-VGA (800 × 600) nebo vyšším
 3. Internet: Funkce spojené s internetem vyžadují přístup k Internetu
 4. Minimální paměť:
  1. SQL Server Express: 512 MB
  2. Všechny ostatní edice: 1 GB
 5. Doporučená paměť:
  1. SQL Server Express: 1 GB
  2. Všechny ostatní verze: Alespoň 4 GB a pro větší velikosti databáze by se měly navýšit, aby byl zajištěn optimální výkon.
 6. Rychlost procesoru
  1. Minimálně: x64 Procesor: 1,4 GHz
  2. Doporučeno: 2,0 GHz nebo rychlejší
 7. Typ procesoru: X64 Procesor:
  1. AMD Opteron, AMD Athlon 64, Intel Xeon s podporou Intel EM64T, Intel Pentium IV s podporou EM64T.

Pokud chcete nainstalovat součást Data Quality Server ve službě Data Quality Services (DQS), minimální požadovaná paměť se liší od požadavku na minimální paměť serveru SQL Server, což je 2 GB paměti RAM.

Softwarové požadavky

Operační systém:

 1. Windows 10 TH1 1507 nebo novější
 2. Windows Server 2016 nebo vyšši

NET Framework:

 1. Minimální operační systémy zahrnují minimální rozhraní .NET Framework.

Data podpory: SQL Server 2022

 1. Datum vydání: 16. listopadu 2022
 2. Hlavní datum ukončení: 11. ledna 2028
 3. Prodloužené datum ukončení: 11. ledna 2033

Data podpory: SQL Server 2019

 1. Datum vydání: 4 November 2019
 2. Hlavní datum ukončení: 28. února 2025
 3. Prodloužené datum ukončení: 8. ledna 2030

  banner pro blog Microsoft SQL Server Standard & Enterprise

SQL Server 2019 vs.SQL Server 2022: Souhrn

Ačkoli má SQL Server 2022 své výhody, volba mezi SQL Serverem 2022 a SQL Serverem 2019 závisí na vašich konkrétních potřebách a požadavcích. Obě verze nabízejí cenné funkce a vylepšení pro správu databází, ale najít tu, která je pro vás ta nejlepší, závisí na pochopení svých jedinečných potřeb. Pokud již používáte  SQL Server 2019 a software splnil všechny vaše aktuální předvídatelné požadavky bez problémů, pak může být použití SQL Server 2019 rozumnou volbou.

 Na druhou stranu, hledáte-li vyšší výkon, vylepšené zabezpečení a škálovatelnost, pak se Vám nejvíc bude hodit SQL Server 2022. Obě verze SQL Serveru nabízejí integraci se službami Azure. SQL Server 2022 ale vylepšil svou funkčnost využitím Azure Synapse Link a Microsoft Purview pro detailnější přehledy, předpovědi a řízení dat. Musíte zvážit potřeby a požadavky vaší firmy. Pokud potřebujete nejnovější technologický pokrok a chcete těžit z integrace Azure a inteligentního zpracování dotazů, může být lepší volbou SQL Server 2022. Je důležité vzít v úvahu, že migrace na novou verzi SQL Server vyžaduje pečlivé plánování, testování a zvážení kompatibility se stávajícími aplikacemi. Doporučujeme vám, abyste se poradili s odborníky nebo odborníky na databáze, kteří posoudí vaše jedinečné potřeby a provedou vás celým procesem.

  V Softtrader nabízíme použitý SQL Server 2022 a přidružené licence CAL až o 70% levněji. Jedná se prakticky o stejný software, stejné funkce, ale za nižší cenu. Kliknutím sem zobrazíte naše kolekce systému SQL Server 2022. Pokud se rozhodnete získat nebo mít více SQL Server 2019, poskytujeme také různé edice SQL Serveru 2019 a přidružené licence CAL až o 70 % levněji. Pošlete nám poptávku na cenovou nabídku, a my Vám zašleme personalizovanou nabídku. Případně nás s dalšími dotazy jednoduše kontaktujte.

Máte dotazy? Kontaktujte nás!

Pokud si přejete získat další informace o tom, který software a licence společnosti Microsoft jsou pro vás nejlepší, kontaktujte nás. Jsme k dispozici od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin.