Vše, co potřebujete vědět o Microsoft SQL Server 2019
SQL Server 2019 informacione
06/30/2023
6 min

Vše, co potřebujete vědět o Microsoft SQL Server 2019

06/30/2023
6 min

Co je to server SQL?

Microsoft SQL Server je relační systém pro správu databází (RDBMS). Podporuje širokou škálu transakčního zpracování, business intelligence a analytických aplikací v podnikových IT prostředích. SQL je zkratka pro Structured Query Language, což je programovací jazyk určený pro konkrétní databáze. V tomto článku vysvětlíme, co všechno můžete se serverem SQL Server dělat, jaké různé verze jsou k dispozici, co je nového ve srovnání se serverem SQL Server 2017 a 2016 a jaké jsou požadavky na hardware a software. 

Proč firmy používají SQL Server?

Microsoft SQL Server má ve světě firem mnoho využití. Na první pohled je jasné, že databáze slouží k ukládání a správě informací. Společnosti, které mají citlivé informace o zákaznících, jako jsou osobní údaje, informace o kreditních kartách a další důvěrné informace, využívají silné zabezpečení pomocí SQL Serveru. Systém také umožňuje sdílení datových souborů mezi počítači ve stejné síti, což je faktor, který zvyšuje spolehlivost. SQL Server se také používá ke zvýšení rychlosti zpracování dat, takže lze snadno provádět rozsáhlé operace. Díky informacím uloženým v databázi mají firmy k dispozici spolehlivý systém zálohování.


Rozdíly mezi SQL Serverem 2016, 2017 a 2019.

Níže uvádíme nejdůležitější funkce podle jednotlivých verzí serveru SQL Server.

SQL Server 2016

Vždy šifrované: Funkce Always Encrypted chrání data a umožňuje serveru SQL Server provádět šifrované operace s daty, takže vlastníci mohou chránit svá důvěrná data pomocí šifrovacího klíče. Tato funkce zajišťuje, že důležitá data uložená v databázi spravované v cloudu zůstanou zašifrovaná a chráněná.

Dynamické maskování dat: Díky této funkci je k dispozici některým osobám nečitelná verziedůvěrných dat a umožňuje jejich zobrazení pouze oprávněným uživatelům. Používá se hlavně při správě informací o kreditních kartách a podobných databázích.

Provozní analýza v reálném čase: Provozní analytika v reálném čase v SQL 2016 připravuje systém na optimální transakční výkon a pomáhá zvýšit konzistenci pracovní zátěže kombinací OLTP v paměti a sloupcového úložiště v paměti.

SQL Server 2017

Windows, Linux a kontejnery Docker: Nyní máte na výběr, které operační systémy chcete použít pro provoz instancí SQL Serveru 2017.

Možnosti grafické databáze: Díky funkci grafové databáze v SQL Serveru 2017 můžete nyní efektivněji ukládat a dotazovat se na složité vztahy mezi uzly a hranami entit.

 Automatická korekce plánu: Automatická korekce plánu zajišťuje nepřetržitý výkon, protože detekuje a řeší ztráty výkonu.

SQL Server 2019

Klastry pro velká data: Tato funkce umožňuje současně nasadit více škálovatelných clusterů SQL Serveru, Sparku a kontejnerů HDFS běžících v systému Kubernetes. Big Data Cluster jako infrastruktura umožňuje těmto clusterům pracovat paralelně, kdy můžete číst, zapisovat a zpracovávat velká data od jazyka Transact-SQL až po Spark. Umožňuje nám snadno kombinovat a analyzovat kvalitní relační data s velkým množstvím velkých dat.

 Podpora UTF-8: SQL Server 2019 podporuje velmi oblíbený systém šifrování dat UTF-8. Kódování znaků UTF-8 se používá při exportu, importu a sběru dat na úrovni databáze a na úrovni sloupců. Je povoleno při vytváření nebo změně typu třídění objektů v třídění objektů s UTF-8. Je podporováno pro datové typy char a varchar.

 Vylepšené zabezpečení: Vzhledem k tomu, že SQL Server přímo souvisí se správou databází a zadáváním zakázek, je jedním z nejdůležitějších požadavků zabezpečení transakcí a příslušných dat. Zabezpečení přístupu k serverům SQL je řízeno pomocí certifikátů. Nová funkce zabezpečení serveru SQL Server 2019 zahrnuje správu certifikátů v nástroji SQL Server Configuration Manager (CTP 2.0). Tento certifikát ověřuje bezpečný přístup k instancím serveru SQL Server. Správě certifikátů je nyní věnován nástroj SQL Server Configuration Manager, který usnadňuje ostatní úlohy.

banner pro blog Microsoft SQL Server Standard & Enterprise

Rozdíly mezi SQL Serverem 2019 Standard a Enterprise

Z níže uvedené tabulky vyplývá, že do varianty Enterprise serveru SQL Server 2019 byly přidány tři hlavní funkce. Varianta Enterprise má navíc tyto tři aplikace: Enterprise Data Management, pokročilejší zabezpečení a ACBI.

Systémové požadavky na SQL Server 2019

Hardwarové a softwarové požadavky jsou uvedeny níže:

 Hardware

  1. Procesory AMD nebo Intel x64 (AMD Opteron, Phenom, AMD Athlon 64, Intel Xeon s nativní podporou EM64T.
  2. Minimálně 1 GB systémové paměti (Standard & Enterprise). Doporučená kapacita je 4 GB nebo více.
  3. Taktovací frekvence procesoru: x64 1,4 GHz nebo více. Doporučuje se 2,0 GHz.
  4. Služba Data Quality Services vyžaduje pro optimální fungování další 2 GB systémové paměti.

Software

  1. Pro spuštění serveru SQL Server 2019 je vyžadována verze .NET 4.6.2 nebo novější.
  2.  Úplná instalace vyžaduje 6 GB volného místa na disku.

Vše, co potřebujete vědět o SSIS, si přečtěte zde.

Zajímají vás nové funkce SQL Serveru 2022? Přečtěte si o nich více kliknutím na odkaz. 

Koupit levné licence Microsoft SQL Server 2022

Hledáte levné licence Microsoft SQL Server? Softtrader je specialista na použité licence Microsoft, díky kterým ušetříte až 70 % z ceny nových licencí. Zajímá vás cena? Požádejte o cenovou nabídku nebo si prohlédněte stránku produktu.

banner pro blog Microsoft SQL Server Standard & Enterprise

Máte dotazy? Kontaktujte nás!

Pokud si přejete získat další informace o tom, který software a licence společnosti Microsoft jsou pro vás nejlepší, kontaktujte nás. Jsme k dispozici od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin.