SQL Server 2022 Express
Databáze SQL Server 2022 Express
04/05/2024
5 min

SQL Server 2022 Express: Vše, co potřebujete vědět

04/05/2024
5 min

Microsoft SQL Server 2022 Express je nejnovější edice Express serveru Microsoft SQL Server. SQL Server obecně používají především organizace pro malé až středně velké databáze. Edice Express je sice zdarma, ale má některá omezení. Níže si můžete přečíst více o tom, co přesně je SQL Server a co je možné ve srovnání s edicí Standard.

Co je SQL Server 2022 Express

Microsoft SQL Server Express je bezplatná verze SQL Serveru známá jako systém pro správu relačních databází SQL Server. Edici Express lze stáhnout, distribuovat a používat zdarma. SQL Server umožňuje uživatelům spravovat relační databáze. Software využívá programovací jazyk SQL, který zjednodušuje komunikaci mezi databázemi. Informace lze proto snadno ukládat a vyhledávat v různých databázích různých softwarových aplikací. 

Microsoft SQL Server 2022 banner

SQL Server 2022 Express: výhody a nevýhody

SQL Server 2022 Express nabízí mnoho funkcí, které lze využít i v placených plných verzích Microsoft SQL Serveru. SQL Server 2022 Express však má některá technická omezení, kvůli kterým může být pro některé rozsáhlé aplikace nevhodný. Níže jsou uvedeny výhody a nevýhody SQL Server 2022 Express:

Výhody

Ne každý potřebuje všechny funkce placené verze SQL Serveru. Proto vám a/nebo vaší organizaci může v některých případech stačit již edice Express. Jednou z největších výhod je samozřejmě skutečnost, že je zcela zdarma. Díky tomu je SQL Server 2022 Express dobrou volbou pro uživatele, kteří chtějí se serverem SQL Server experimentovat. Kromě toho verze Express nabízí také automatické aktualizace a automatické zálohování. Můžete si tak být jisti, že používáte nejnovější verzi, a automatické zálohování znamená, že o všechna data jen tak nepřijdete. Pokud SQL Server 2022 Express přestane vaší organizaci vyhovovat, můžete snadno přejít na SQL Server Standard.

Nevýhody

Pokud společnost potřebuje další nástroje nebo funkce, SQL Server 2022 Express často nestačí. Tato edice totiž postrádá důležité funkce a má větší omezení paměti a velikosti relačních databází. Maximální velikost jedné databáze je 10 gigabajtů. Součástí není ani SQL Agent, což znemožňuje automatizaci různých funkcí. Kromě toho může databázový engine SQL Serveru využívat maximálně 1 gigabajt paměti a vyrovnávací paměť má maximální velikost 1 gigabajt.

Pokud Microsoft Server 2022 Express nesplňuje vaše požadavky na software, zvažte možnost SQL Server 2022 Standard. Je to komplexnější verze a má více funkcí. Níže jsou obě edice ještě dobře porovnány, takže si můžete být jisti, která edice vám bude nejlépe vyhovovat.

SQL Server 2022 Express VS. SQL Server 2022 Standard

SQL Server 2022 Express i SQL Server Standard se snadno používají. Tyto edice však splňují různé požadavky. Edice Express nevyžaduje rozsáhlé znalosti jazyka SQL, takže je vhodná pro vývoj malých a škálovatelných aplikací. SQL Server 2022 Express je bezplatná verze určená především pro vývojáře, studenty nebo nadšence.

Placená edice SQL Server 2022 Standard nabízí větší rozsah relační databáze a je určena spíše pro malé a střední podniky. Z tohoto důvodu jsou vyžadovány předchozí znalosti nebo zkušenosti s jazykem SQL. Díky tomu můžete efektivně spravovat databázi pomocí široké škály nástrojů, které edice Standard nabízí. V porovnání s edicí SQL Server 2022 Express má také SQL Server 2022 Standard méně datových omezení a více funkcí. Edice Standard například umožňuje automatizovat funkce prostřednictvím nástroje SQL Agent. Kromě toho můžete s edicí Standard využívat také nástroje business intelligence a rozsáhlejší funkce, jako je například Database Tuning Advisor. Další výhody jsou stručně uvedeny níže:

  1. Podporovány jsou lokální i cloudové vývojové nástroje.
  2. Maximální velikost jedné relační databáze je 524 PB (1 PB obsahuje 1 000 000 gigabajtů).
  3. 128 gigabajtů maximální paměti využívané databázovým enginem SQL Server.

Další informace o funkcích serveru SQL Server 2022.

Podivejte se na nase licence z druhe ruky banner

Kromě edic Express a Standard je k dispozici také SQL Server 2022 Enterprise. Jedná se o nejkomplexnější verzi SQL Serveru, která je obecně nejlepším řešením pro velké organizace. Pokud si nejste jisti, která edice vám vyhovuje více, přečtěte si více informací o hlavních rozdílech mezi SQL Server Standard a SQL Server Enterprise.

Koupit software SQL Server

Licence SQL Serveru mohou být velmi drahé, proto můžete uvažovat o licenci z druhé ruky. Nákupem použité licence můžete ušetřit až 70 % ceny nové licence. Společnost Softtrader je specialistou na použité licence Microsoft a nabízí širokou škálu předem použitého softwaru, včetně licencí SQL Server.

Kontaktujte nás ohledně předprodaných softwarových licencí od společnosti Softtrader banner blogu

Nějaké dotazy? Ozvěte se!

Chcete-li získat další informace o tom, který software Microsoft a které licence jsou pro vás nejvhodnější, kontaktujte nás. Kontaktovat nás můžete prostřednictvím níže uvedených kanálů od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin.