SQL Server 2022: Co je nového? (funkce)
SQL Server 2022: Co je nového? (funkce)
07/13/2023
6 min

SQL Server 2022: Co je nového? (funkce)

07/13/2023
6 min

Nejnovější verzí serveru Microsoft SQL Server je SQL Server 2022. V tomto článku se věnujeme nejnovějším funkcím a aplikacím tohoto předního softwaru pro správu relačních databází. Samozřejmě opět existuje rozdíl mezi SQL Server 2022 Standard a SQL Server 2022 Enterprise, kterého se v tomto článku také stručně dotkneme. V oblasti zabezpečení došlo také k vývoji, z něhož Microsoft SQL Server 2022 těží, což je pro vaše podnikání samozřejmě zásadní.

Nové funkce v SQL Serveru 2022

Oproti předchozím verzím předního serverového softwaru je v Microsoft SQL Serveru 2022 několik nových funkcí a optimalizací.

Odkaz na Azure Synapse

Pomocí aplikace Azure Synapse Link můžete snadno propojit SQL Server 2022 s Azure Synapse Analytics. Snadno tak získáte přehled o svých databázích SQL Server 2022 v reálném čase, aniž byste museli přesouvat nebo replikovat data. Kombinací Azure Synapse Analytics s databázemi SQL Server 2022 tak můžete snadno provádět hybridní analýzu. Azure Synapse Link využívá hybridní transakční a analytické zpracování (HTAP), to umožňuje získat přehled v reálném čase bez snížení výkonu databáze SQL. Prováděním těchto analýz můžete činit lepší obchodní rozhodnutí.

Propojení se spravovanými částmi Azure SQL

Dobrá zpráva pro poskytovatele hybridních řešení a společnosti provozující své servery hybridně. Propojením SQL Server 2022 se službou Azure můžete relativně snadno modernizovat lokální pracovní zátěže SQL Server 2022, aniž byste je museli kompletně migrovat.  Díky tomuto novému spárování získáte dokonalý hybridní zážitek, který kombinuje to nejlepší z on-premise a cloudových serverů.

Optimalizace plánu citlivých na parametry (PSPO)

Parameter Sensitive Plan Optimization je nová funkce SQL Serveru 2022, která optimalizuje výkon dotazů SQL s parametry. Tato neuvěřitelně cenná nová funkce je jedním z nejlepších přírůstků za poslední roky. Kvůli tomu PSPO má SQL Server 2022 za cíl učinit sniffing parametrů zastaralým. Prostřednictvím této nové funkce umožňuje SQL Server 2022 uchovávat více plánů provádění pro jeden provedený dotaz. Každý plán je optimalizován tak, že obsahuje různé velikosti dat, a to zcela v závislosti na přijatých parametrech a jejich hodnotách. SQL Server 2022 dokáže vyhodnotit vhodnost uložených plánů provádění a v případě potřeby doporučí jiné plány provádění. Ukládání těchto prováděcích plánů je funkcí "inteligentního zpracování dotazů" a zvyšuje výkon ve většině běžných situací bez změny kódu.

Integrace s nástrojem Microsoft Purview

SQL Server 2022 má integraci s Purview, komplexním řešením pro správu a ochranu dat. Integrace s Microsoft Purview vám pomůže porozumět datům z různých zdrojů, vysvětlit je a spravovat. Díky této nové integraci Microsoft Purview se serverem SQL Server 2022 budete moci využívat celou řadu datových možností. Můžete například přistupovat k metadatům a posuzovat kvalitu dat před jejich zahrnutím do dotazů SQL. Zjednodušte si správu dat pomocí integrace Purview v SQL Serveru 2022.

Microsoft SQL Server 2022 banner

Účetní kniha

Pokud je v SQL Serveru 2022 povolena funkce Ledger, bude při provádění změn uložena stará verze vašich tabulek, ale ne tak, jak známe běžné "ukládání". Je to proto, že funkce Ledger využívá technologii blockchain. Při provedení změny je blok zašifrován a je mu přiřazeno časové razítko. Kryptografie chrání data a vyžaduje digitální podpisy k ověření pravosti transakcí. Uložené "bloky" jsou bezpečně uloženy v účetní knize, a lze se jich proto snadno dovolat v případě auditu a jako důkazu dodržování předpisů. Funkce Ledger v SQL Serveru 2022 je proto vhodná především pro zabezpečení, transparentnost a dodržování obchodních procesů.

Více informací o tom, která platforma je nejlepší pro nasazení serveru SQL, Linux nebo Windows Server, najdete zde.

Zlepšení zabezpečení

Pokud jde o zabezpečení, v SQL Serveru 2022 je ve srovnání s předchozími verzemi softwaru SQL Server mnoho vylepšení. Níže je uveden seznam nových nebo vylepšených funkcí oproti předchozím verzím, které (ne)přímo přispívají k bezpečnosti:

  1. Microsoft Defender for Cloud integrace
  2. Integrace Microsoft Purview
  3. Účetní kniha
  4. Ověřování Azure Active Directory
  5. Vždy šifrované se zabezpečenými enklávami
  6. Řízení přístupu
  7. Dynamické maskování dat
  8. Podpora certifikátů PFX
  9. Protokol MS-TDS 8.0

Celkově mnoho vylepšení oproti předchozím verzím. Mnohé z těchto bezpečnostních funkcí úzce spolupracují s integrací do cloudu, a proto nebudou fungovat, pokud budou provozovány výhradně v lokálním prostředí.

Virtualizace dat pomocí Polybase

Virtualizace dat pomocí Polybase v SQL Serveru 2022 je funkce, která umožňuje virtualizovat data z různých externích zdrojů, jako by tato data byla uložena v tabulkách SQL Serveru. Polybase podporuje několik těchto externích zdrojů, například Azure Blob Storages, Hadoop a další databáze. Polybase umožňuje integrovat tato data bez nutnosti jejich replikace nebo fyzického přesunu.

Virtualizace dat pomocí Polybase tak umožňuje přistupovat k externím datům z dotazů SQL a tato data analyzovat a používat je v reportech. Tímto způsobem lze snadno kombinovat externí data s lokálními daty. Tímto způsobem můžete snadno vytvořit virtuální reprezentaci celého datového prostředí, což vám umožní mnohem větší flexibilitu při řešení komplexních datových požadavků na analýzu a reporting.

Řízené zotavení po havárii

Díky novému propojení s Azure SQL Managed Instances posouvá SQL Server 2022 jednoduchost obnovy po havárii na další úroveň. Konkrétně toto propojení umožňuje replikační spojení mezi lokálními virtuálními počítači a Azure SQL Managed Instances. To vývojářům a správcům systému ušetří spoustu práce, protože již nemusí nastavovat základní infrastrukturu pro obnovu po havárii pro případ, že se něco pokazí.

Koupit SQL Server 2022

SQL Server 2022 je řešením pro jakoukoli hybridní skladbu serverů SQL. Nejnovější verze softwaru SQL serveru usnadňuje tvorbu zpráv jako nikdy předtím a organizace z ní mohou těžit. U společnosti Softtrader ušetříte při nákupu SQL Server 2022 a souvisejících licencí CAL až 70 % z pořizovací ceny. Požádejte o cenovou nabídku a do 24 hodin obdržíte nabídku šitou na míru.

banner pro blog Microsoft SQL Server Standard & Enterprise

Máte dotazy? Kontaktujte nás!

Pokud si přejete získat další informace o tom, který software a licence společnosti Microsoft jsou pro vás nejlepší, kontaktujte nás. Jsme k dispozici od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin.