Vysvětlení licencování SQL Serveru a licencí CAL
Vysvětlení licencování SQL Serveru a licencí CAL: je nutné, kolik jich potřebuji a co je to licence pro 2 jádra?
03/08/2023
8 min

Vysvětlení licencování SQL Serveru a licencí CAL: je nutné, kolik jich potřebuji a co je to licence pro 2 jádra?

03/08/2023
8 min

Pokud k ukládání a správě informací používáte server Microsoft SQL , budete potřebovat licence CAL, které slouží k přístupu k serveru potřebným uživatelům nebo zařízením. V tomto blogu najdete vysvětlení: Možnosti CAL, kolik CAL potřebujete a co je to licence pro 2 jádra. V Softtraderu  nabízíme řadu různých verzí SQL Serveru a potřebné CAL . SQL Server Standard a SQL Server Enterprise jsou k dispozici za rozumnou cenu.

Zajímá vás, proč je SQL Server 2019 pro firmy tak zajímavý? Vše o systému SQL Server 2019  si můžete přečíst zde.

SQL Server 2022 již brzy! Zde se dozvíte vše, co SQL Server 2022 nabízí!

Modely licencování systému SQL Server: Server + CAL nebo Správa licencí jádra

Je-li vaše firma relativně malá, je model "SQL Server + CAL" nejekonomičtější. Pokud máte již větší firmu nebo je plánované její velké rozšíření do budoucna, je "základní licence" často levnější. SQL Server Standard je k dispozici v rámci obou modelů licence.  SQL Server Enterprise je k dispozici pouze jako "základní licence", takže k tomu nepotřebujete samostatné licence CAL. Jinými slovy: licence "Server + CAL" je vhodným řešením pro malé a střední podniky. Licencování podle jádra je často lepší pro velké společnosti.

Co je licence CAL?

Licence CAL není software, ale spíše licence, která zajišťuje stávajícímu systému nebo uživateli přístup k softwaru SQL Server. Zkratka CAL tedy znamená "klientská přístupová licence". Licence CAL SQL jsou vyžadovány pouze v případě, že vyberete model SQL + CAL. Licence SQL CAL nejsou vyžadovány při nákupu licencí SQL Server per core. Je nutné kriticky zvážit, kolik uživatelů a zařízení jako firma používáte a zda se tento počet v nadcházejícím období zvýší.

Licence klientského přístupu vázaná na uživatele vs. licence klientského přístupu vázaná na zařízení?

Pro SQL Server jsou k dispozici dva typy licencí CAL. Jedná se o licenci CAL vázanou na uživatele a licenci klientského přístupu vázanou na zařízení:

  1. Licence CAL na uživatele : Licence jednoho uživatele (tento uživatel se může přihlásit k více zařízením).
  2. Licence CAL na zařízení : Licencujete jedno zařízení (toto zařízení může používat více uživatelů).

Různé typy licencí CAL se hodí pro různé situace. Licence klientského přístupu vázaná na uživatele je například zajímavá, když uživatelé používají více zařízení nebo máte jednoduše více zařízení než uživatelé ve vaší společnosti. Licence Device CAL se zejména hodí, pokud zařízení používá více lidí, například během směn v práci. V mnoha případech jsou uživatelské licence CAL správným řešením, ale je třeba zvážit každou situaci individuálně.

Vysvětlení licencí CAL systému SQL Server

Licence CAL (Client Access Licenses) SQL Serveru slouží k přístupu k databázovému systému SQL Serveru uživateli nebo zařízení, které má práva CAL. Při každém zakoupení licence SQL Server CAL ji nemusíte instalovat na server nebo počítač. Protože licence SQL Server CAL poskytuje pouze právo používat databázové systémy SQL Server, poskytuje přehled o všech licencích SQL Server CAL a příslušné faktuře pro případ auditu.

Licence SQL Server CAL představuje cenově výhodný způsob, jak zaručit legální přístup k vlastnostem a funkcím databáze SQL Server a z hlediska licencování funguje jako jakákoli jiná licence CAL. Licenci můžete udělit na uživatele nebo na zařízení v závislosti na vašich preferencích a obchodní situaci, jak bylo vysvětleno dříve v tomto článku.

Sledování licencí SQL Server CAL je užitečné nejen pro legální použití a audity společnosti Microsoft, ale také pro prevenci nadměrného přístupu. Existují firmy, které na tento aspekt zapomínají a pak přeplatí licence SQL Server CAL.

Stále opakujeme, že je pro vaši firmu důležité mít dostatek licencí SQL Server CAL. Představte si, že vaše firma potřebuje projít auditem společnosti Microsoft (SAM) a nejste schopni prokázat, že máte dostatek licencí SQL Server CAL, abyste mohli legálně používat funkce databáze SQL Server. Jsou známy případy, kdy společnost Microsoft udělila pokutu 60 000 USD na licence SQL Server CAL za nelicencované používání SQL Serveru.

Nákup licencí SQL Server CAL je jednorázový náklad a s licencemi CAL nejsou spojeny žádné další poplatky. Pokud se vaše firma rozroste, můžete si zakoupit další licence SQL Server CAL, abyste si zajistili licenci na používání SQL Serveru.

Microsoft SQL Server 2022 banner

Kolik licencí CAL potřebuji?

Pokud zvolíte licence klientského přístupu vázané  na uživatele, obvykle budete potřebovat tolik licencí klientského přístupu vázaných na uživatele, kolik je uživatelů serveru SQL Server. Předpokládejme, že zaměstnáváte 30 lidí, takže bude stačit 30 uživatelských licencí CAL. To umožňuje 30 uživatelům přístup k funkcím serveru SQL. Tyto funkce nesouvisejí se správou sítě, ale například s ukládáním na serveru nebo požadavky na server.

Pokud zvolíte licenci vázanou na zařízení  proto, že například zaměstnáváte 60 lidí, kteří pracují na směny na 30 počítačích, budete v tomto případě potřebovat 30 licencí CAL vázaných na zařízení.

Pokud se rozhodnete pro "základní licenční model", nepotřebujete žádné licence CAL.

Co je licence pro 2 jádra?

Licence SQL Server 2core, které jsou k dispozici od mnoha dodavatelů, jsou licence, které fungují podle "modelu licencování jádra". Zakoupením této "core licence" (základní licenci) získáte licenci pro 2 jádra. Uvědomte si prosím, že na jeden fyzický procesor jsou licencována nejméně 4 jádra. Pro každé jádro je vyžadována licence na jádro. Předpokládejme, že máte fyzický server obsahující 3 procesory se 6 jádry, pak lze licencovat celkem 18 jader. Vzhledem k tomu, že licence na jádra jsou dodávány v párech po 2, je třeba zakoupit celkem 9 svazků po 2 licencích na jádra. Tyto minimální požadavky se někdy u jednotlivých verzí SQL Serveru liší, proto si je včas ověřte. Kromě toho se vždy vyplatí požádat o radu ohledně licencování serverů, abyste nakonec zvolili co nejekonomičtější licenční model.

Licencování na jádro je dobrou volbou hlavně v případě, že máte velký počet uživatelů nebo zařízení, a může být také dobrou volbou v případě, že k serveru SQL Server potřebují přístup uživatelé mimo síť vaší organizace. V případě licenčního modelu Server + CAL by to bylo nejen extrémně drahé, ale také nemožné dodržet.

SQL Server Standard VS Enterprise

První a nejdůležitější rozdíl mezi SQL Server Standard a SQL Server Enterprise je forma licencování. S variantou Standard můžete zvolit licenční model "Server + CAL" i "podle jádra". SQL Server Enterprise je k dispozici pouze v modelu základní licence, takže zde můžete zvolit pouze licenci pro 2 jádra

Standardní SQL Server

Edice SQL Server Standard obsahuje základní funkce systému SQL Server se standardními možnostmi vytváření sestav a analýz. Tato verze SQL Server je omezena velikostí databáze, pamětí a maximálním počtem jader. Tato verze je vhodná především pro menší firmy.

SQL Server Enterprise

SQL Server Enterprise zahrnuje všechny základní funkce systému SQL Server Standard a ještě něco navíc. Tato verze SQL Serveru je vhodná především pro velké podniky, částečně díky obchodním a finančním nástrojům edice Enterprise. Edice Enterprise navíc nemá žádné omezení velikosti databáze, paměti a maximálního počtu jader.

Další informace: Chcete se dozvědět více o nejnovější verzi Microsoft SQL Server 2019?

banner pro blog Microsoft SQL Server Standard & Enterprise

Kupte si levné licence Microsoft SQL Server 2019

Hledáte levné licence Microsoft SQL Server? Softtrader se specializuje na použité licence společnosti Microsoft, takže oproti zakoupení nové licence ušetříte až 70% na nové ceně. Zajímá vás cena? Vyžádejte si cenovou nabídku nebo procházejte stránku produktu.

Máte dotazy? Kontaktujte nás!

Pokud si přejete získat další informace o tom, který software a licence společnosti Microsoft jsou pro vás nejlepší, kontaktujte nás. Jsme k dispozici od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin.