Potřebuji licenci CAL a RDS CAL?
Potřebuji licenci CAL a RDS CAL?
05/16/2023
3 min

Potřebuji licenci CAL a RDS CAL?

05/16/2023
3 min

Pokud má vaše společnost serverovou licenci nebo její zakoupení od Microsoftu zvažuje, ale zároveň se bojí, že nebude schopna dodržet licenční předpisy, doporučujeme přečíst si tento článek. Níže naleznete informace o tom, co jsou CAL a proč je vždy potřebujete, spolu s licencí serveru a také stručné srovnání s licencí VPS CAL, které jsou vyžadovány pouze v případě práce na dálku.

Co jsou licence CAL a kdy je potřebuji?

CAL je zkratka pro "Client Access License" (licence přístupu klienta) a je to licence, která dává zařízením nebo uživatelům právo na přístup k serveru. Společnost Microsoft v současné době nabízí buď licenci CAL vázanou na zařízení (Device CAL), nebo licenci CAL vázanou na uživatele (User CAL). O rozdílu mezi těmito dvěma typy licencí CAL si můžete přečíst zde.

Licence CAL pro přístup k serveru jsou základními dokumenty, které musí dodržovat licenční zákony společnosti Microsoft. Nemusíte je aktivovat, ale jejích počet musí odpovídat tomu, kolik uživatelů nebo strojů bude mít přístup k serveru ve společnosti. Dobrou zprávou je, že licence CAL nemají konec platnosti, po upgradu serveru stačí zakoupit nové licence CAL.

Licence CAL jsou potřeba, pokud koupíte:

  • MS Windows Server Standard a Datacenter;
  • MS Exchange Server Standard a Enterprise;
  • MS SQL Server Standard (s výjimkou licencí SQL Core nejsou vyžadovány žádné licence CAL).

Je pravda, že kvůli CAL se mohou firemní projekty velmi prodražit, takže neváhejte a kontaktujte nás. Pošleme cenovou nabídku a zvládnete ušetřit až 70% nákladů na serverový projekt s našimi použitými CAL.

Co jsou licence RDS (VP) CAL a kdy je potřebuji?

VP CAL, Vzdálená plocha či RDS (remote desktop) je licence, kterou potřebujete pro přístup ke vzdálené ploše v systému Windows Server. Tato licence je tedy vyžadována pouze v případě, že máte v úmyslu přistupovat k serveru vzdáleně. Chcete-li zajistit shodu, musíte licencovat každého uživatele nebo počítač, který má vzdálený přístup k serveru.

Licence VP CAL je také nabízena společností Microsoft buď na základě zařízení CAL (RDS Device CAL) nebo na uživatelské CAL (RDS User CAL), viz rozdíl mezi RDS CAL pro uživatele a RDS zařízení CAL zde.

Na rozdíl od licence pro přístup k serveru má licence RDS CAL aktivační klíč a v rámci objemového licencování lze jedním klíčem aktivovat tolik aktivací, kolik jich zakoupíte. To výrazně usnadňuje instalaci.

Dalším velmi důležitým bodem týkajícím se licencí RDS CAL je, že při licencování serveru nenahrazují přístupové licence CAL, takže pokud licencujete server a potřebujete pracovat na dálku, abyste vyhověli požadavkům, musíte zakoupit licenci Server + licence CAL + licence RDS CAL.

Další informace o rozdílech mezi službou vzdálené plochy pro Windows Server 2022 a 2019 najdete zde. 

Doufáme, že se nám podařilo objasnit zásadní body, které jsou spojeny licencováním Serveru, ale pokud máte stále nějaké pochybnosti, kontaktujte nás, rádi vám pomůžeme. Nebo pokud již víte, co potřebujete, požádejte nás o nabídku na míru pro váš projekt a ušetřete až 70 % nákladů na licence. Společnost Softtrader má k dispozici všechny verze serveru, licence CAL a licence RDS CAL.

banner pro blog Remote Desktop Services

Máte dotazy? Kontaktujte nás!

Pokud si přejete získat další informace o tom, který software a licence společnosti Microsoft jsou pro vás nejlepší, kontaktujte nás. Jsme k dispozici od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin.