Jak funguje služba Windows RDS a proč ji potřebuji? - Softtrader
Windows RDS remote work
06/30/2023
4 min

Jak funguje služba Windows RDS a proč ji potřebuji?

06/30/2023
4 min

Protokol vzdálené plochy (RDP) společnosti Microsoft se vyvíjí již více než 20 let. RDP se skládá z infrastruktury virtuální plochy (VDI) a služby Microsoft Remote Desktop Services (RDS). Více informací o službě RDS si můžete přečíst v tomto článku.

Vysvětlení služby Windows RDS

Microsoft RDS je serverová výpočetní technologie, tato technologie běží na serveru Windows Server, nikoli na vlastním počítači. Podstatou RDS je infrastruktura, ve které na serveru běží několik virtuálních počítačů, uživatel se k nim může přihlásit, a ihned může začít pracovat s některými aplikacemi. To vše se děje prostřednictvím jednoho serveru, takže se službou Vzdálená plocha může začít pracovat několik lidí s jedním serverem, což označuje  jako sdílení prostředků. Existují dvě různé podmnožiny služby RDS, které můžete používat. Jsou to RemoteApp a RemoteDesktop. Aplikace RemoteApp poskytuje uživateli přístup k jedné aplikaci, například Microsoft Powerpoint. Vzdálená plocha funguje jinak, aplikace si musíte nainstalovat sami (prostřednictvím serveru Windows), koncový uživatel se pak může přihlásit do svých Windows a sám otevřít Microsoft Excel. RDS je často považováno za nákladově efektivní řešení pracovního prostředí díky sdílení prostředků.

Nastavení služby Windows RDS

Nastavení prostředí služby Vzdálená plocha je pro mnohé obtížným úkolem. Nastavení a používání RDS obvykle probíhá v následujících třech krocích:

  1. Síť RDS je hostována prostřednictvím virtuálního počítače, na kterém musí být nainstalovány aplikace, které se mají používat.
  2. Připojení k serveru prostřednictvím služby Vzdálená plocha.
  3. Nyní se nacházíte v prostředí RDS, kde můžete používat předinstalované aplikace. Ke stejnému operačnímu systému se nyní může přihlásit více uživatelů prostřednictvím počítače, chytrého telefonu nebo tabletu.

RDS 2022 banner

Pro koho je služba RDS vhodná?

Službu vzdálené plochy Windows Server může využít mnoho organizací. Zejména v korunové pandemii se hodně pracuje doma, RDS zde může být řešením. Pracovníci z domova se mohou přihlásit k RDS prostřednictvím vlastního notebooku, počítače, telefonu nebo tabletu a pustit se do práce. Pro mnoho organizací může být efektivnější začít využívat RDS prostřednictvím sdílení zdrojů. Sdílení prostředků znamená, že systém Windows RDS rozděluje hardware a šířku pásma mezi přihlášené systémy. Předpokládejme, že k aplikaci RDS je přihlášeno 10 lidí, pak se každému systému rozdělí 10 % veškerého hardwaru. Pokud některý uživatel potřebuje více prostředků, může mu je správce poskytnout na úkor prostředků ostatních uživatelů.

Další informace o službě Windows Server Remote Device Services 2022 vs. 2019.

 Licencování RDS, licence CAL pro uživatele, licence CAL pro zařízení a licence RDS CAL

Počet virtuálních počítačů, které získáte se systémem Windows Server, závisí na zakoupené edici, více informací o různých licencích systému Windows Server si můžete přečíst zde. CAL znamená "Client Access License", což znamená, že tato licence poskytuje přístup k aplikacím RDS. U licencí User CAL platíte za každého uživatele, který získá přístup prostřednictvím serveru. Uživatel se tak může přihlašovat prostřednictvím více zařízení. U licencí CAL pro zařízení platíte za každé zařízení, které získá přístup k serveru. Licence RDS CAL jsou licence pro správce serveru. Tato licence je také známá jako "externí server CAL".

Více informací o licencích RDS 2022 (Device CAL a User CAL) naleznete zde.

Máte dotazy? Kontaktujte nás!

Pokud si přejete získat další informace o tom, který software a licence společnosti Microsoft jsou pro vás nejlepší, kontaktujte nás. Jsme k dispozici od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin.