Jak licencovat Office pro vzdálenou plochu (RDS) - Softtrader
RDS-remote-work
06/30/2023
3 min

Jak licencovat Office pro vzdálenou plochu (RDS)

06/30/2023
3 min

V posledních třech letech se na celém světě zvýšila popularita a význam práce na dálku. Protože stále více firem přechází na práci z domova (a vlastně odkudkoli), v následujícím článku najdete, které balíky Office jsou vhodné pro vzdálenou práci. Vedle toho se také dozvíte, jak správně licencovat Office v prostředí vzdálené práce s tradiční trvalou licencí.

Co je služba vzdálené plochy?

V prostředí vzdálené plochy se mohou uživatelé přihlásit k serveru Windows Server a spustit připojení pro vzdálenou práci. Dříve se tomu říkalo "terminálový server", ale nový termín zavedený společností Microsoft je nyní RDS (Remote Desktop Service).

Díky službě RDS mohou uživatelé pracovat kdykoli a kdekoli z jakéhokoli zařízení, pokud mají přístup k síti nebo internetu. To umožňuje flexibilnější model práce, který je v poslední době testován a preferován. V dalším odstavci je popsáno, jak správně licencovat Office ve vzdáleném prostředí.

RDS 2022 banner

Licencování sady Office ve službě vzdálené plochy

Prostřednictvím programu množstevních licencí společnosti Microsoft pro firmy můžete nastavit strukturu firmy tak, abyste mohli pracovat na dálku a měli přístup k serveru. Aby to bylo možné, musí licence patřit do stejného licenčního programu a kompatibilní jsou tyto kombinace: Windows Server + licence CAL + licence RDS CAL (Remote Desktop Service) + Office.

  1. Server musí být řádně licencován pro Windows Server (Standard nebo Datacenter). 
  2. Licence CAL (Client Access Licenses) uživatele nebo zařízení jsou povinné. 
  3. Licence RDS CAL se přidávají ke všem projektům, které vyžadují vzdálenou práci.
  4. V tomto případě je nutné zvolit Office Standard nebo Office Professional Plus.
  5. Všechny licence jsou součástí objemového licencování společnosti Microsoft.

Balíčky Office pro RDS

Všechny licence Office pro vzdálenou práci, při které je nezbytný přístup k serveru, musí být objemové licence. Licence OEM nebo krabicové produkty nezahrnují právo vzdáleného přístupu k sadě Office na serveru. společnost Microsoft nabízí dva balíčky, které jsou objemovými licencemi: Office LTSC Standard 2021 a Office LTSC Professional Plus 2021.  

Řada Microsoft Office LTSC Standard obsahuje všechny standardní aplikace. Jedná se o aplikace Word, Excel, OneNote a PowerPoint. Navíc jsou v balíčku Standard k dispozici také aplikace Outlook a Publisher. Microsoft Office Professional Plus obsahuje také těchto 6 aplikací a dále Access a Skype/Teams (Teams je k dispozici pouze ve vydání 2021). Díky tomu je Professional Plus nejkomplexnější verzí, nicméně pokud Access a Teams nepotřebujete, můžete si snadno vybrat Office 2021 Standard.

banner pro blog Microsoft Office 2016, 2019 & 2021

Máte-li ještě nějaké dotazy nebo potřebujete pomoci s výběrem správných licencí pro váš projekt, neváhejte nás kontaktovat. Společnost Softtrader má tým odborníků na licencování Microsoft Volume Licensing, kteří vám rádi pomohou. Požádejte nás o radu nebo cenovou nabídku pro svůj projekt RDS a ušetřete až 70 % z původní ceny.

Máte dotazy? Kontaktujte nás!

Pokud si přejete získat další informace o tom, který software a licence společnosti Microsoft jsou pro vás nejlepší, kontaktujte nás. Jsme k dispozici od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin.