Windows Server 2019 Essentials vs. standard vs. datové centrum
Windows Server 2019 Essentials vs. standard vs. datové centrum
03/08/2023
9 min

Windows Server 2019 Essentials vs. Standard vs. datové centrum

03/08/2023
9 min

Zatímco Windows Server 2019 Essentials je omezený na 25 klientů, verze Standard a Datacenter nejsou omezeny a závisí na počtu zakoupených licencí CAL (klientských přístupových licencí). V tomto blogu vám ukážeme některé základní rozdíly mezi Windows Server 2019 Essentials, Standard a Datacenter .

Essentials pro Windows Server 2019

Microsoft Windows Server 2019 Essentials je lokální serverový produkt pro malé firmy s méně než 25 zaměstnanci. Windows Server 2019 Essentials bude mít stejné funkce jako verze 2016, včetně:

 • Jediná licence s licencemi klientského přístupu (CAL) až pro 25 uživatelů / 50 zařízení;
 • Nižší cena než standardní verze;
 • Schopnost spouštět všechny tradiční aplikace a další funkce v uživatelském rozhraní, stejně jako sdílet soubory a tiskárny.

V systému Windows Server 2019 Essentials je implementováno ještě méně funkcí než v systému 2016 Essentials, protože společnost Microsoft přestala podporovat hlavní funkci, která byla přítomna ve verzi 2016.

Upozorňujeme, že při nákupu edice Essentials NENÍ nutné kupovat licenci klientského přístupu (CAL), jak je tomu u edicí Standard a Datacenter. Není však možné navýšit počet uživatelů na více než předdefinovaných 25 uživatelů. To je jeden z hlavních důvodů, proč si koupit Essentials.

Aktuálně společnost Microsoft nemá v plánu vydat další verzi systému Essentials pro další hlavní verzi systému Windows Server. Windows Server 2019 Essentials je pravděpodobně poslední verzí systému Windows Server Essentials.

Omezení systému Windows Server 2019 Essentials

 • Funguje pouze s maloobchodními licencemi Office;
 • Nepodporuje práci na dálku;
 • max. 25 uživatelů;
 • Nefunguje s SQL Server, Exchange Server a Sharepoint Server.

Windows Server 2019 banner

Windows Server 2019 Standard

Systém Windows Server Standard byl vyvinut pro malé a střední firmy, které k oddělení různých rolí serveru potřebují více než 25 uživatelů nebo více než jeden server. I pomocí standardní verze systému Windows Server můžete oddělit funkce FSMO (Flexible Server Master Operations) od více než jednoho serveru a dosáhnout vyššího zabezpečení vašeho prostředí. 

Windows Server 2019 Datacenter

Windows Server Datacenter  se nejčastěji používá pro virtualizaci, protože umožňuje hostovat více virtuálních počítačů na jednom fyzickém hostiteli. Datacenter, stejně jako Standard, vyžaduje licenci CAL, ale umožňuje provozovat neomezený počet virtuálních počítačů. Náklady na něj jsou však vyšší než náklady na Licence Datacenter je mnohem vyšší než standardní licence. Jestliže na fyzickém serveru provozujete méně virtuálních počítačů, zakoupení jednotlivé standardní licence bývá většinou levnější.

Windows Server Standard vs Datacenter: rozdíly (verze 2019)

Windows Server Standard a Datacenter se hodně liší. Právě to, v čem se verze liší, může být pro Vaši firmu zásadní. Proto je důležité mít jasno o funkcích obou serverů. Níže si můžete přečíst rozdíly ve funkcích a omezeních.

 • Virtualizace – I když se Windows Server 2019 Standard dá použít jako host virtualizace, je omezený na 2 virtuální počítače a jednoho hostitele Hyper-V na licenci.
 • Datové centrum poskytuje neomezený počet virtuálních počítačů a jednoho hostitele Hyper-V na licenci. Virtualizace sítě – Jednou z nejdůležitějších rolí ve virtualizaci sítě Windows Server je síťový adaptér. Roli síťového adaptéru zvládá pouze Datacenter. Windows Server 2019 Datacenter je jediná edice, která nabízí softwarově definované síťové funkce.
 • Kontejnery – Windows Server 2019 Standard může spouštět neomezený počet kontejnerů Windows, ale pouze dva kontejnery Hyper-V. Windows Server 2019 Datacenter podporuje neomezené kontejnery Windows A neomezené kontejnery Hyper-V.
 • Zabezpečení Hyper-V – Přes Host Guardian probíhá šifrování virtuálního počítače Hyper-V. Šifrování je k dispozici pouze v systému Windows Server 2019 Datacenter .
 • Repliky úložiště – Windows Server 2019 poskytuje jednu repliku úložiště, a má omezení na 1 partnerství a 1 skupinu prostředků s jedním 2TB svazkem. Naopak Windows Server 2019 Datacenter zvládne připojit neomezené množství replik úložiště.
 • Úložiště s přímým přístupem – softwarově definované Technologie úložiště v systému Windows Server 2019 je omezená na Windows Server 2019 Datacenter. S2D umožňuje využít místně připojeného úložiště, které je sdružené mezi členy skupiny Prostoru úložiště s přímým přístupem.
 • Zděděná aktivace – standardní verze systému Windows Server 2019 funguje při hostování na principu zděděné aktivace, Windows Server 2019 Datacenter může být hostitelem nebo hostem. 

Top 5 nových funkcí v systému Windows Server 2019

Windows Server 2019 se v porovnání s minulou verzí dočkal spousty vylepšení a nových funkcí. Zde je seznam 5 hlavních funkcí nejnovější verze systému Windows Server.

1. Vylepšení zabezpečení

Windows Server 2019 má zabudovanou ochranu před kyberútoky y v programu Windows Defender (ATP), zcela novou a vylepšenou ochranu před malwarem. Automaticky blokuje a varuje před možnými škodlivými útoky. Ochrana ATP v programu Windows Defender obsahuje novou sadu funkcí bránící vniknutí hostitele nazvanou Exploit Guard, která umožňuje nakonfigurovat server tak, aby se zmenšil prostor pro případné útoky, zlepšilo zabezpečení sítě, nastavil řízený přístup ke složkám nebo upravila ochrana před zneužitím. Citlivá data můžete vybrat a chránit před ransomwarem zablokováním přístupu nedůvěryhodných procesů k chráněným složkám. Ve výchozím nastavení je většina obecných osobních složek přidána, takže stačí zkontrolovat, jestli je tlačítko aktivní nebo ne. Takto chránit můžete i další složky.


2. Snadná migrace pomocí služby Storage Migration Service

Pomocí služby Storage Migration Service můžete snadno migrovat a přesunout všechny soubory a nastavení konfigurace (sdílené složky, oprávnění NTFS a vlastnosti) ze starších serverů Windows do nových operačních systémů. Soubory můžete také migrovat do cloudu Azure. Je možné provést konfigurovaci více migrací najednou. Vše spravuje Storage Migration Service v centru pro správu systému Windows.

banner pro blog Windows Server Standard & Datacenter
 

3. Podsystém Windows pro Linux 2

Již druhá varianta této populární komponenty umožňuje spouštět Linux přímo na počítači se systémem Windows Server.  Spolu se systémem Windows Server obdržíte skutečné linuxové jádro, které zajistí stoprocentní kompatibilitu se systémovými voláními.

WSL 2 je ideální komponentou pro vývojáře a je výrazně rychlejší než WSL 1. První testy ukázaly, že WSL 2 je až 20krát rychlejší ve srovnání s WSL 1, například při rozbalování zabaleného souboru tar . Nebo že je přibližně 2-5krát rychlejší při použití funkce git clone.

4. Deduplikace ReFS

Další funkcí systému Windows Server 2019 je  ReFS deduplikace , který zprostředkovávát deduplikaci dat i ReFS (odolný systém souborů). Funguje na jednoduchém principu – odstraňuje duplicitní datové bloky a ukládá unikátní data. V důsledku toho se sníží spotřeba úložného prostoru. ReFS je nový standard pro skladování dat, který z počátku ale nebyl dokonalý. Postupem času se společnosti Microsoft podaří opravit a vylepšit chyby, aby se stala skutečně odolným podnikovým souborovým systémem. ReFS používá kontrolní součty pro metadata, takže má schopnost spolehlivě detekovat poškození dat. ReFS má skener integrity dat nazývaný "pračka". Tato pračka skenuje svazek a je schopna najít skryté poškození a proaktivně spustit opravu těchto poškozených dat. Má schopnost se sama opravovat.


5. Centrum pro správu systému Windows (WAC)

WAC si můžete zdarma stáhnout jako doplněk k libovolnému systému Windows, je však užitečný zejména pro správu vzdálených systémů a vzdálených serverů bez grafického uživatelského rozhraní. Předpokládá se, že společnost Microsoft bude tento nástroj dále vyvíjet a dovede ho až k dokonalosti. 

Pomocí WAC můžete snadno spravovat servery a/nebo hyperkonvergovanou infrastrukturu z jediné konzole. Byla usnadněna správa, protože prostřednictvím webového uživatelského rozhraní tento nástroj integruje nejen grafickou část správy, ale i další nástroje, jako je PowerShell, Správce úloh nebo vzdálená plocha.

 Přečtěte si další informace o rozdílech mezi systémy Windows Server 2022 a Windows Server 2019.

Přečtěte si další informace o systému Windows Server 2022 Standard a Datacenter

Konec životnosti Windows Serveru 2019 (EOL)

Jako u ostatních řešení má Windows Server 2019 datum ukončení životnosti. Pro hlavní fázi podpory to bude 9. ledna 2024. Po tomto datu nebude Windows Server dostávat žádná vylepšení a aktualizace kromě aktualizací zabezpečení a zachová si ochranu, kterou měl před tímto datem. To je jediná věc, na kterou se vztahuje rozšířená podpora, která končí 9. ledna 2029. Do této chvíle budete mít server zabezpečen a budete mí k dispozici bezpečnostní aktualizace, které měl před koncem hlavní podpory.

Kupte si levné licence Windows Server

Hledáte levnou licenci pro Windows Server? Softtrader se specializuje na použité licence společnosti Microsoft, díky čemuž ušetříte až 70% oproti nabízené nové ceně. Softtrader nabízí Windows Server 2008, 2012, 2016, 2019 a 2022. Jste zvědaví na cenu? Vyžádejte si cenovou nabídku nyní!

Máte dotazy? Kontaktujte nás!

Pokud si přejete získat další informace o tom, který software a licence společnosti Microsoft jsou pro vás nejlepší, kontaktujte nás. Jsme k dispozici od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin.