Windows Server 2022: Funkce, verze a vydání
Windows Server 2022: Funkce, verze a vydání
04/28/2023
8 min

Windows Server 2022: Funkce, verze a vydání

04/28/2023
8 min

Windows Server 2022 byl vydán 18. srpna 2021. Windows Server 2022 je součástí dlouhodobého servisního kanálu systému Windows (LTSC) a obsahuje některé nové funkce. Podívejme se na hlavní funkce.

Verze a dostupnost systému Windows Server 2022

Podpora systému Windows Server 2022 byla zahájena 18. 8. 2021. Od 20. srpna 2021 je možné, aby si zákazníci zakoupili nový systém Windows Server 2022 prostřednictvím centra multilicenčních služeb společnosti Microsoft. Existují tři varianty, Standard, Datacenter a Datacenter: edice Azure. Jedná se o verzi kanálu LTSC (Long Term Servicing Channel), což znamená, že společnosti mohou získat 10 let podpory, 5 let hlavní podpory a 5 let rozšířené podpory

Funkce systému Windows Server 2022

Windows Server je řada serverových operačních systémů. Servery jsou systémy určené k odesílání, ukládání a přijímání dat do jiných počítačů. Windows Server 2022 má několik nových funkcí, podle společnosti Microsoft se mohou uživatelé Windows Server 2022 těšit na následující nové funkce:

 • Pokročilá vícevrstvá ochrana.
 • Zabezpečené jádrové servery, ochrana proti útokům pro ochranu dat a informací. "Zabezpečené jádrové servery" jsou postaveny na 3 pilířích: jednoduché zabezpečení, pokročilé zabezpečení a preventivní obrana. Tyto tři pilíře jsou vysvětleny v další části.
 • Zabezpečené připojení, Windows Server 2022 používá TLS 1.3, nejnovější a nejpoužívanější protokol zabezpečení. TLS 1.3 šifruje data, aby byla zajištěna bezpečná komunikace mezi dvěma body.
 • Klient DNS v systému Windows Server 2022 nyní podporuje DNS-over-HTTPS (DoH).
 • Hybridní možnosti Azure usnadňují rozšíření datových center do Azure.
 • Vylepšené centrum pro správu systému Windows.
 • Vnořená virtualizace pro procesory AMD.

Požadavky

 • RAM: minimálně 512 MB
 • Síťové adaptéry: ethernet (čerpání alespoň 1 gigabit za sekundu)
 • Procesor: minimálně 1,4 GHz 64bitový
 • Požadavky na místo na disku: 64bitový 64bitový procesor: Minimální požadavky na disk: 32 GB dat
 • Ostatní
  • Podporovaný firmware secure boot a systém založený na UEFI 2.3.1c
  • Monitor s rozlišením Super VGA (1024 x 768) minimální a grafické zařízení
  • Trusted Platform Module (TPM), aby bylo možné získat konkrétní funkce

Windows Server 2022 banner

Zabezpečené jádrové servery Windows Server 2022

Server se zabezpečeným jádrem se skládá ze tří pilířů:

 • Jednoduché zabezpečení, Windows Server 2022 lze snadno konfigurovat prostřednictvím Windows Admin Center, zde můžete povolit funkce zabezpečení, jako jsou zabezpečené základní servery.
 • Servery se zabezpečeným jádrem s pokročilým zabezpečením využívají hardware, firmware a operační systém k ochraně systému před současnými a budoucími hrozbami. To se provádí prostřednictvím hardwarového root-of-trust, zabezpečení firmwaru a zabezpečení založeného na virtualizaci (VBS).
 • Preventivní obrana, Secured-core (zabezpečené jádro) také proaktivně brání proti útočníkům, kteří se pokoušejí napadnout nebo narušit systém.

Edice systému Windows Server 2022: Standard, Datacenter a Datacenter: edice Azure

Windows Server 2022 je k dispozici v různých verzích. Níže si můžete přečíst více o třech vydaných verzích.

Microsoft Windows Server 2022 Standard Edition

Standardní verze Windows Server 2022 je základním balíčkem. Sice je spousta funkcí implementována, ale spousty funkcí chybí. Například chybí možnost repliky úložiště, prostory úložiště s přímým přístupem a podpora Hyper-V Host Guardian. Také postrádá hot patching (použití aktualizací bez nutnosti restartovat všechny systémy) a softwarově definované sítě. Se standardní licencí Windows Server 2022 získáte možnost provozovat 2 virtuální počítače s jedním hostitelem Hyper-V na licenci. Standardní verze obsahuje základní funkce, které jsou popsány v části funkcí, jako jsou servery zabezpečeného jádra a nový protokol TLS.

Microsoft Windows Server 2022 Datacenter Edition

Datacenter edition Windows Server 2022 je pokrok oproti standardní edici. Softwarově definované sítě jsou součástí této verze MS Windows Server 2022. Edice Datacenter také nabízí neomezenou repliku úložiště a také funkci Storage Spaces Direct. Technologie Hotpatching není součástí edice Datacenter. Ve verzi Datacenter nabízí vývojář neomezené virtuální stroje a stejně jako verze Standard i jedno hostování Hyper-V na licenci. Tato edice také podporuje stíněné virtuální počítače.

Microsoft Windows Server 2022 Data Center: edice Azure

Windows Server 2022 Datacenter: Azure je nejlepší verzí ze zmíněných tří verzí. Tato edice je podporovaná v Azure a nabízí také mnoho užitečných funkcí, které jiné edice nenabízejí. Například verze Azure nabízí SMB přes QUIC, hotpatching a rozšířené síťové služby. Centrum pro správu Windows bylo také doplněno o následující nabídky Azure:

 1. Hybridní centrum Azure
 2. Služby Azure Kubernetes
 3. Azure Backup
 4. Synchronizace souborů Azure
 5. Azure Monitor
 6. Azure Security Center

Kromě toho tato verze, stejně jako je tomu u verze Datacenter, obsahuje neomezený počet virtuálních počítačů a jednoho hostitele Hyper-V na licenci.

Přečtěte si vše o kompatibilitě systému Windows Server 2022 zde.

Windows Server 2022 vs 2019: Přehled

Níže jsou popsány některé rozdíly mezi systémy Windows Server 2019 a Windows Server 2022. 

banner pro blog Windows Server Standard & Datacenter

Windows Server 2022 vs 2019: Vysvětlení

Ve výše uvedené tabulce jsou uvedeny některé základní funkce nové verze systému Windows Server oproti vydání 2019. Níže jsou vysvětleny některé rozdíly a to, jak je můžete použít.

 • ARC Azure: ARC Azure poskytuje kontrolu nad řadou prostředků napříč Azure, více cloudy a místním prostředím. To lze vnímat jako most spojující vše ve vaší společnosti. Díky Azure Arc je to neuvěřitelně snadné spravovat. Azure Arc je ve výchozím nastavení povolený v systému Windows Server 2022, Windows Server 2019 podporuje ARC Azure, ale není s ním předinstalovaný.
 • Služba migrace úložiště: Služba migrace úložiště usnadňuje migraci dat do Windows Serveru nebo do Azure. Služba Storage Migration Service se dodává s nástrojem, který inventarizuje data ve vašem systému a pak je může přesunout na server. Windows Server 2019 i 2022  podporují Storage Migration Service, ale s MS Windows Server 2022 byla vylepšena a snadněji se používá. 
 • TLS: TLS je zkratka pro Transport Layer Security. Protokol TLS je nezbytný pro zajištění zabezpečení mezi dvěma koncovými body. Zajišťuje šifrování odeslaných dat. Windows Server 2019 podporoval TLS 1.2. Windows Server 2022 používá ve výchozím nastavení protokol TLS 1.3.
 • Windows Admin Center: Tato aplikace se používá pro správu serverů Windows, clusterů, hyperkonvergovaných infrastruktur a počítačů s  Windows 10. Tento nástroj pro správu najdete v systémech Windows Server 2019 i Windows Server 2022.
 • Automatické aktualizace pro Windows Admin Center: Windows Server 2022 podporuje automatické aktualizace pro Windows Admin Center, s Windows Server 2019 to musí být provedeno ručně.
 • Vnořená virtualizace: Vnořená virtualizace umožňuje spustit virtuální počítač v rámci jiného virtuálního počítače. To umožňuje vytvořit si vlastní virtualizační prostředí. To vám umožní povolit více hostů na 1 systému současně.
 • Servery se zabezpečeným jádrem: Servery se zabezpečeným jádrem jsou možné v systému Windows Server 2022, lze je snadno povolit. Windows Server 2019 tuto funkci nemá.
 • DNS-over-HTTPS (DoH): DNS-over-HTTPS je povolený v systému Windows Server 2022.
 • Nový nástroj pro dělení: Nový nástroj pro dělení disku umožňuje částečně s vnořenou virtualizací umožnit jiným virtuálním strojům používat určité grafické karty, což umožňuje zvýšit výkon určitých uživatelů.

Chcete si koupit licenci Windows Serveru?

Hledáte licenci pro Windows Server? V Softtraderu máme širokou škálu licencí Windows Server. Můžete také zakoupit odpovídající licence CAL od společnosti Softtrader a licencovat tak uživatele a zařízení. Můžete také kontaktovat Softtrader pro další licence společnosti Microsoft. Vyžádejte si cenovou nabídku zde!

Máte dotazy? Kontaktujte nás!

Pokud si přejete získat další informace o tom, který software a licence společnosti Microsoft jsou pro vás nejlepší, kontaktujte nás. Jsme k dispozici od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin.