Jak licencovat virtuální počítače?
microsoft-sql-server-2022
12/15/2023
5 min

Jak licencovat virtuální počítače?

12/15/2023
5 min

Microsoft přišel s novými licenčními pravidly. Od nynějška vyžadují licencování virtuálních strojů buď předplatitelskou licenci, nebo Software Assurance, bez ohledu na to, zda se jedná o verzi Standard nebo Enterprise. Jediný způsob, jak si uživatelé nebudou muset kupovat předplatné, je implementovat licencování SQL Standard s licencemi CAL. Tato licence však není nejvhodnější pro každou organizaci. V tomto článku si můžete přečíst o nových licenčních pravidlech pro nejnovější verze SQL Serveru.

Licencování SQL 2022 Standard na CORE vs. CAL: Rozdíly

Protože SQL Server 2022 Standard Edition přichází se silnými funkcemi, je oblíbenou volbou pro organizace. Jedním z hlavních důvodů je, že licence je vhodná pro organizace se standardními databázovými potřebami. V závislosti na potřebách vaší společnosti lze SQL Server 2022 Standard zakoupit jako licenční model CAL nebo Per Core.

Hlavními funkcemi SQL Server 2022 Standard jsou online podpora zpracování transakcí, možnosti datového skladu a základní analýzy. Z hlediska škálovatelnosti však existují určitá omezení ve srovnání s edicí Enterprise. Je zde menší podpora kapacity paměti, procesorů a dalších hardwarových omezení.

Microsoft použil nová pravidla pro jejich licencování pro SQL Server 2022 ve srovnání s předchozími verzemi SQL Serveru. Chcete-li svůj virtuální počítač licencovat pomocí on-premise Core licenčního modelu SQL, musíte si nejprve zakoupit předplatné nebo Software Assurance. Níže si můžete přečíst více o licenčních pravidlech SQL Server:

Microsoft SQL Server 2022 banner

Licencování virtuálních počítačů pomocí SQL 2022 Standard na CAL

Pokud licencujete své virtuální stroje s SQL Server 2022 a zvolíte model licencování Server + CAL, budete si muset pro každý virtuální stroj zakoupit licenci SQL Server. Navíc byste si museli zakoupit kompatibilní přístupovou licenci CAL pro každé zařízení nebo uživatele, kteří potřebují mít přístup k serveru.

Model licencování SQL Server 2022 Standard na CAL se odlišuje od všech ostatních verzí SQL, protože je to jediný model, který k licencování virtuálních počítačů nevyžaduje předplatné ani Software Assurance.

Přečtěte si více o SQL Serveru 2022 a jeho funkcích.

Licencování virtuálních počítačů pomocí SQL 2022 Standard na jádro

Pro společnosti, které nemají jasný přehled o tom, kolik uživatelů nebo zařízení má přístup k serveru, je nejvhodnější licencování SQL Server Standard per Core. V tomto modelu je možné licencovat na uživatele nebo počítač, takže je to vhodná licence pro větší organizace, které zažívají růst, protože neznají přesný počet licencí CAL pro zařízení a/nebo uživatele, které potřebují.

Při licencování virtuálních počítačů pomocí SQL Server 2022 Standard per Core si musíte zakoupit předplatné této edice nebo on-premise licence se Software Assurance.

Licencování virtuálních počítačů pomocí SQL Server 2022 Enterprise Edition

SQL Server 2022 Enterprise je nejkomplexnější verze ze všech možných verzí SQL. Je navržen pro organizace, které vyžadují výkon, škálovatelnost a pokročilé funkce. SQL Server 2022 Enterprise obsahuje pokročilé funkce, jako jsou pokročilé analytické nástroje, podpora velkých dat a vylepšené funkce business intelligence. Edice Enterprise navíc podporuje silnější hardwarové konfigurace, což vede k větší škálovatelnosti, využití paměti, výkonu zpracování, pokročilému šifrování a podrobnému auditu.

Licencování virtuálních počítačů pomocí SQL Server 2022 Enterprise

Když si zakoupíte SQL Server 2022 Enterprise, můžete licencovat neomezené množství virtuálních strojů nebo kontejnerů na serveru. Kromě toho můžete s SQL Server 2022 licencovat virtuální počítače zkombinováním on-premise licence se Software Assurance nebo pomocí předplatného SQL Server 2022 Enterprise.

Závěr

Volba mezi SQL Server 2022 Standard (Cal/Core) a SQL Server 2022 Enterprise závisí na konkrétních potřebách vaší organizace. Pravidlem je, že SQL Server 2022 Standard je vhodnější pro malé a střední organizace se základními požadavky na databáze. SQL Server Standard je také levnější než edice Enterprise, což je důležitý aspekt, který je třeba vzít v úvahu. Pokud potřebujete licencovat datové potřeby velké organizace, která se spoléhá především na pokročilé analýzy a vylepšené zabezpečení, SQL Server 2022 Enterprise by byl lepší volbou.

Kromě funkcí dvou edic SQL Server možná budete chtít vzít v úvahu také nová licenční pravidla SQL Server 2022. Po výběru edice byste měli dále zkontrolovat, zda potřebujete získat předplatitelskou licenci nebo zda bude stále postačovat on-premise licence.

Nejste si jisti, jaký licenční model vybrat? Kontaktujte nás ještě dnes a my vám rádi pomůžeme vybrat tu správnou licenci pro váš projekt. Softtrader má celou řadu licencí pro SQL Server z druhé ruky.

Kontaktujte nás ohledně předprodaných softwarových licencí od společnosti Softtrader banner blogu

Máte dotazy? Kontaktujte nás!

Pokud si přejete získat další informace o tom, který software a licence společnosti Microsoft jsou pro vás nejlepší, kontaktujte nás. Jsme k dispozici od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin.