Potřebuji k licencování virtuálních počítačů s novou verzí SQL 2022 softwarovou záruku?
01/12/2024
3 min

Potřebuji k licencování virtuálních počítačů s novou verzí SQL 2022 softwarovou záruku?

01/12/2024
3 min

Nový SQL 2022 přichází s novými licenčními požadavky. Kromě přidaných aktualizací a vylepšení SQL Serveru 2022 společnost Microsoft zavedla nová licenční pravidla. Jedním z nich je povinný požadavek mít Software Assurance při licencování virtuálních strojů se standardem SQL 2022 na jádro. Více informací o změnách v licencování SQL Serveru 2022 najdete níže v článku.


Licenční modely SQL Server 2022

Společnost Microsoft vyvinula dvě on-premise edice SQL Server 2022 pro komerční použití: Standard a Enterprise. SQL 2022 Standard se stále řídí dvěma licenčními modely: SQL Server Standard + CAL a SQL Server Standard per core licencování. Pokud jde o edici Enterprise, pravidla licencování zůstávají stejná pro model licencování na jádro.

Více informací o hlavních rozdílech mezi edicemi SQL Standard a Enterprise najdete na adrese.


Licencování SQL Serveru 2022 pro virtualizaci

Pokud jde o virtualizaci s novým SQL 2022, změnila se pravidla licencování. Společnost Microsoft zavedla další pravidla pro licencování virtuálních strojů (VM) se serverem SQL Server 2022. Níže si přečtěte, jak zajistit, aby licencování ve vaší organizaci bylo v souladu s licenčními pravidly společnosti Microsoft:

Na jádro: Licencování na jádro lze provádět prostřednictvím edic SQL Standard a SQL Enterprise. Chcete-li licencovat virtuální počítač s licencemi na jádro, je pro každé virtuální jádro (virtuální vlákno) přidělené virtuálnímu počítači vyžadována licence na předplatné jádra nebo licence Software Assurance. Pravidlo minimálně 4 licencí na jádro zůstává pro tento licenční model stejné.

Software Assurance: Software Assurance (SA) je předplatné dostupné v rámci programu Microsoft Volume Licensing. Toto předplatné zaručuje, že software vaší organizace je vždy aktuální, a můžete využívat exkluzivní výhody. Tyto dodatečné výhody však mohou být nákladné. Přečtěte si více informací o Software Assurance a jeho výhodách a nevýhodách.

Na CAL: Licencování na licenci CAL je možné pouze u licenčního modelu SQL Standard. V tomto případě je pro licencování jednoho virtuálního počítače s licencí SQL Serveru nutné zakoupit samostatnou licenci SQL Server 2022 pro každý virtuální počítač a licenci CAL pro každého uživatele nebo zařízení přistupující k serveru. Mějte na paměti, že počet virtuálních nebo fyzických jader neovlivní počet požadovaných licencí SQL Server 2022.

Změny v licencování se týkají pouze SQL Serveru 2022, nikoli předchozích verzí SQL Serveru, například SQL Serveru 2019 a 2017.

Microsoft SQL Server 2022 banner

Závěr

Nová pravidla společnosti Microsoft pro virtualizaci SQL Server 2022 mohou mít negativní dopad, pokud jde o dodatečné náklady, které přináší Software Assurance na licencování jednotlivých jader.  Pokud tedy ještě nejste připraveni vstoupit do světa předplatného, alternativou je přiřadit trvalé licence pouze fyzickým jádrům nebo zůstat u serveru SQL Server 2019 ještě několik let.  

Další alternativou, jak ušetřit na nákladech za licence SQL, je nákup předprodaných licencí. Společnost Softtrader se specializuje na předem použité trvalé licence, takže vaše organizace může ušetřit až 70 % nákladů na pořízení licencí. Kontaktujte nás ještě dnes a požádejte nás o cenovou nabídku!