Windows 11 End of Life (EoL)
Windows 11 EOL
01/09/2024
5 min

Windows 11 End of Life (EoL)

01/09/2024
5 min

Všechny licence společnosti Microsoft mají datum ukončení životnosti. To znamená, že po tomto datu již společnost Microsoft nebude poskytovat podporu a aktualizace pro tuto licenci. Přesto budou moci uživatelé licenci nadále používat, pouze nebudou dostávat žádné aktualizace ani podporu. V tomto článku si můžete přečíst více informací o datu ukončení životnosti systému Windows 11 a všech jeho různých edicích.

Windows 11: Datum ukončení životnosti

Systém Windows 11 se dodává v několika edicích. Všechny tyto edice nemají stejné datum ukončení životnosti. Jedna edice například již překročila datum ukončení životnosti. Pokud uživatelé neaktualizovali svůj systém Windows 11 Home nebo Pro 21H2 na verzi 22H2, překročilo datum konce životnosti 10. října 2023. Aktualizovaná verze 22H2 bude stále podporována až do 8. října 2024. Aby tedy uživatelé s verzí Windows 11 Home a Pro mohli nadále dostávat aktualizace a podporu pro systém Windows 11, museli by provést aktualizaci na verzi Windows 11 22H2.

Systém Windows 11 22H2 obsahuje několik exkluzivních funkcí, které nejsou dostupné pro uživatele verze 21H2. Nejnovější aktualizace obsahují ochranné funkce, jako je vylepšená ochrana proti phishingu, posílení zabezpečení a ochrana před hrozbami, Microsoft Pluton, inteligentní řízení aplikací a šifrování osobních dat.

Systémy Windows 11 Enterprise & Education a Windows 11 IoT Enterprise budou podporovány delší dobu - do 8. října 2024. Aktualizace 22H2 systémů Windows 11 Enterprise & Education a Windows 11 IoT Enterprise bude podporována do 14. října 2025. Pokud tedy máte tuto licenci, budete stále dostávat měsíční aktualizace.

Windows 11 End of Life

Přečtěte si více o rozdílech mezi Windows 11 Enterprise vs. Pro.

Co dělat po ukončení životnosti systému Windows 11?

Jak bylo uvedeno výše, datum ukončení životnosti znamená konec podpory a aktualizací ze strany společnosti Microsoft pro určitou licenci, v tomto případě Windows 11. To však neznamená, že licence systému Windows 11 je po datu ukončení životnosti nepoužitelná. Ve skutečnosti můžete licenci stále snadno používat. Všechny funkce, které jsou obsaženy v poslední aktualizaci vaší licence, budou stále platné. Jen nebudou k dispozici žádné nové. To znamená, že uživatelé, kteří nepotřebují nejnovější aktualizace společnosti Microsoft, si nemusí kupovat další licenci.

Stále je však důležité vědět, že vaše zařízení bude také méně chráněno a zvýší se riziko hacknutí a/nebo malwaru. Pro organizace, které se (částečně) spoléhají na všechny nové funkce systému Windows 11, dává nákup nejnovější a podporované licence větší smysl, protože použití nepodporované licence by v tomto případě nepřipadalo v úvahu.

Windows 11: Rozšířené aktualizace zabezpečení (ESU)

Dne 5. prosince 2023 učinil Jason Leznek - hlavní produktový manažer společnosti Microsoft - prohlášení o servisu a dodávkách systému Windows. V něm prozradil, že stejně jako v případě systému Windows 7 nabízí společnost Microsoft rozšířené bezpečnostní aktualizace pro organizace používající systém Windows 11. Poté bylo také potvrzeno, že tyto bezpečnostní aktualizace budou k dispozici i pro jednotlivé uživatele.

Tyto rozšířené bezpečnostní aktualizace (ESU) jsou založeny na předplatném, což znamená, že uživatelé budou muset platit roční poplatek, aby mohli dostávat měsíční aktualizace. Po uplynutí prvního roku lze předplatné prodloužit o další dva roky. Celkově mohou uživatelé prostřednictvím těchto ESU dostávat aktualizace systému Windows 11 po dobu 3 let od data ukončení životnosti.

Proč přejít na systém Windows 11?

Upgrade z Windows 10 na Windows 11 je skvělým rozhodnutím pro uživatele, kteří chtějí využívat nové a exkluzivní funkce. Mějte na paměti, že systém Windows 10 dostává bezpečnostní záplaty pouze do data ukončení životnosti v říjnu 2025. Dobrým důvodem pro upgrade na Windows 11 jsou například funkce pro spolupráci. Ty obsahují vylepšení, jako je úprava očního kontaktu, automatické rámování a rozostření pozadí, které nejsou součástí systému Windows 10. Upgrade na Windows 11 je navíc (prozatím) zdarma. Uživatelé, kteří již vlastní licenci Windows 10, tedy nebudou mít s upgradem žádné další náklady.

Přečtěte si více informací o tom, proč přejít na systém Windows 11.

Stojí za zmínku, že uživatelé mají možnost během prvních 10 dnů po upgradu provést downgrade zpět na systém Windows 10. Pokud si nejste jisti, zda je pro vás upgrade na Windows 11 tím správným řešením, můžete využít 10denní zkušební dobu, abyste se rozhodli. Pokud nebudete mít pocit, že Windows 11 je pro vás a/nebo vaši firmu vhodný, můžete se snadno vrátit zpět na Windows 10. Toto období na rozmyšlenou vás zbaví rizika, že budete upgradu na Windows 11 litovat.

Nákup licencí systému Windows 11

Pokud máte zájem o koupi jedné z dříve zmíněných licencí Windows 11, společnost Softtrader nabízí předprodané licence o 70 % levněji. Neváhejte a podívejte se na naše webové stránky nebo si zde vyžádejte cenovou nabídku!

Kontaktujte nás ohledně předprodaných softwarových licencí od společnosti Softtrader banner blogu

Máte dotazy? Kontaktujte nás!

Pokud si přejete získat další informace o tom, který software a licence společnosti Microsoft jsou pro vás nejlepší, kontaktujte nás. Jsme k dispozici od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin.