LTSC: Vše, co potřebujete vědět
LTSC Long term servicing channel
03/05/2024
8 min

LTSC: Vše, co potřebujete vědět

03/05/2024
8 min

Produkty dlouhodobého servisního kanálu jsou trvalé licence od společnosti Microsoft. Tyto licence byly vytvořeny pro podporu společností s dlouhodobým zaměřením na tradiční životní cykly aktualizací kvality a zabezpečení. V tomto článku se dozvíte vše o tom, co přesně LTSC je, jaké LTSC produkty existují, kdy se LTSC hodí a další informace. 

Co je LTSC?

Dlouhodobý servisní kanál, nazývaný také LTSC, je určen pro zařízení se systémem Windows. Jedná se o model verzí softwaru společnosti Microsoft, které se vztahují na systémy Windows Server, Windows Office a Windows 10. LTSC je určen pro specifický druh podnikání. Jedná se například o tzv, Windows 10 LTSCstejně jako ostatní verze získává ve výchozím nastavení desetiletou podporu. Jediným rozdílem, který verze LTSC přináší, je skutečnost, že každé tři roky je k dispozici pouze jedna aktualizace. LTSC je speciálně navržena pro instalaci do počítačů, které vyžadují plně statistické funkce po delší dobu. Vzpomeňte si například na počítače připojené k pracovním prostředím, jako jsou lékařské přístroje nebo stroje v továrnách, ty potřebují pracovat trvale a spolehlivě.

Aktualizace jsou pro firmy obvykle dobré, protože mohou znamenat, že se objevil nový nebo lepší způsob, jak něco udělat. U počítačů, které provádějí důležité úkoly a kde hraje důležitou roli konzistence, však mohou být tyto aktualizace vnímány jako rušivé. Může se například objevit zcela nové uživatelské rozhraní nebo mohou být odstraněny některé funkce, což může způsobit problémy. LTSC proto zajišťuje, aby se všechny aktualizace hromadily a ty se pak každé tři roky sestavily do velké aktualizace. Když je tato aktualizace připravena, může se podnikový administrátor rozhodnout, zda ji implementuje, či nikoli.  Edice LTSC jsou navíc vybaveny menším množstvím předinstalovaného softwaru, což je pro určité scénáře použití zefektivňuje.

LTSC: Produkty

Společnost Microsoft nabízí LTSC pro systémy Windows, Office a Windows Server. Více informací o verzích LTSC pro tyto produkty společnosti Microsoft naleznete níže.

Windows LTSC

Windows LTSC je nejčastěji používanou softwarovou licencí programu LTSC. Windows je skupina různých rodin operačních systémů vyvinutých společností Microsoft a v současné době se jedná o celosvětově nejrozšířenější operační systém. Verze LTSC, která je udělována pouze s Windows Enterprise, je určena pro specifické scénáře, kde je rozhodující stabilita a konzistence. Systém Windows LTSC přichází s několika klíčovými funkcemi:

  1. Dlouhodobá podpora: Verze LTSC mají komplexní podporu pro bezpečnost a stabilitu. Verze LTSC je vhodná pro zařízení a systémy, které vyžadují spolehlivé a neměnné prostředí po delší dobu.
  2. Zřídka zásadní aktualizace funkcí: V porovnání s ostatními edicemi systému Windows, které dostávají pravidelné aktualizace, mají verze LTSC delší cyklus vydávání. Verze LTSC dostávají aktualizace přibližně každé tři roky a vyznačují se menším počtem významných změn funkcí. To přispívá k předvídatelnému a konzistentnímu prostředí.
  3. Stabilita a předvídatelnost: Hlavním cílem LTSC je zajistit stabilní a předvídatelné pracovní prostředí. Velmi důležité pro některá odvětví a obory, jako je zdravotnictví, kritická infrastruktura a výroba.
  4. Cílené případy použití: LTSC se často používá ve specializovaných scénářích a odvětvích. V těchto odvětvích je důležité udržovat konzistentní a neměnné systémové prostředí. Vzpomeňte si na průmyslové stroje, vestavěné systémy nebo systémy prodejních míst.
  5. Omezené spotřebitelské funkce: Verze LTSC postrádají některé funkce pro spotřebitele. Verze LTSC například neobsahují předinstalované aplikace, jako je Microsoft Edge, Zprávy nebo asistentka Cortana, která se v současné době přestává používat.

Windows 10 banner

Přečtěte si více o Windows 10 Enterprise LTSC 2021.

Kancelář LTSC

Kromě Windows LTSC je k dispozici také LTSC verze Microsoft Office. Microsoft Office LTSC je verze sady Office, která je určena pro komerční a vládní zákazníky. Jedná se o trvalou licenci, což znamená, že produkt stačí zakoupit pouze jednou. Office se však dodává pouze ve dvou verzích Office LTSC, kterými jsou např. Office LTSC Professional Plus 2021 a . Office LTSC Standard 2021.

  1. Office 2021 Standard LTSC: Obsahuje standardní aplikace: Word, Excel, OneNote, PowerPoint, Outlook a Publisher.
  2. Office 2021 Professional Plus LTSC: Obsahuje také tyto standardní aplikace, ale má dvě další doplňkové aplikace: Access a Teams. Tyto dvě aplikace jsou však k dispozici pouze pro operační systém Windows.

Microsoft Office 2021 banner

Přečtěte si více o Microsoft Office 2021 LTSC.

Zjistěte více o rozdíly mezi Office 2021 a Office LTSC.

Windows Server LTSC

Od začátku září 2023 má systém Windows Server k dispozici dva hlavní kanály vydání. Jedná se o kanál Long-term Servicing (LTSC) a kanál Annual. LTSC nabízí dlouhodobější variantu, která se zaměřuje na tradiční životní cyklus aktualizací kvality a zabezpečení. Roční kanál naproti tomu nabízí častější aktualizace. Častější vydání AC umožňují rychleji využívat inovace s důrazem na kontejnery a mikroslužby.

Windows Server LTSC, větší změny přicházejí až po dvou nebo třech letech. Uživatelé mají nárok na pět let běžné podpory a poté také na pět let rozšířené bezpečnostní podpory. LTSC lze nainstalovat pomocí možností instalace Server Core nebo Server with Desktop Experience.

Kdy použít LTSC?

Společnost Microsoft doporučuje LTSC především pro zařízení nebo systémy, které nejsou obecně určeny pro spotřebitele. Běžné edice Windows 10 jsou vhodnější pro osobní zařízení.

Je třeba poznamenat, že LTSC nemusí být nejlepší volbou pro každého. Postrádá totiž nejnovější funkce a vylepšení, které přinášejí častější aktualizace systému Windows. Jak již bylo zmíněno, LTSC je určeno pro firmy, kde je nejdůležitější stabilita, spolehlivost a dlouhodobá podpora. Pro většinu podniků je nejlepší volbou instalace nejnovějších aktualizací, protože tyto aktualizace často přinášejí vylepšení nebo nové doplňky, které mohou usnadnit práci.

LTSC vs. pololetní kanál

Hlavní rozdíl mezi oběma kanály spočívá v tom, kdy dojde k aktualizaci. Například zařízení se systémem Windows 10 v půlročním kanálu dostávají dvě aktualizace funkcí ročně. Aktualizace v půlročním kanálu probíhají na jaře a na podzim. Tyto aktualizace zahrnují nové funkce, služby a další významné změny. Aktualizace zabezpečení a další menší změny přicházejí každý následující měsíc.

Pokud chcete rychle inovovat, je pro vás půlroční kanál řešením. Jak bylo uvedeno výše, získáte dvě hlavní aktualizace za rok. Můžete tak rychle využívat nové funkce a mít dobrý přehled.

Potřebujete ještě delší cyklus a předvídatelnost? Pak vám možná bude lépe vyhovovat LTSC. S LTSC získáte přístup k nejnovějším verzím každé dva nebo tři roky.

LTSC: Konec života

Různé produkty LTSC společnosti Microsoft mají různá data ukončení životnosti. Níže je uveden stručný přehled s daty ukončení životnosti jednotlivých produktů.

Konec životnosti produktů Microsoft

Datum vydání

Pravidelná podpora

Komplexní podpora

 Windows 10 LTSC (verze 21H2)

 16-11-2021

 12-01-2027

 13-1-2032

 Kancelář 2021 LTSC

 16-09-2021

 13-10-2026

 X

 Windows Server 2022 LTSC

 18-8-2021

 13-10-2026

 X

*Windows 10 Enterprise LTSC 2021 (verze 21H2) nemá rozšířenou podporu, a proto bude podpora ukončena 12. ledna 2017. Systém Windows 10 IoT Enterprise LTSC 2021 (verze 21H2) naopak získá rozšířenou podporu až do 13. ledna 2032.

Podivejte se na nase licence z druhe ruky banner

Koupit software LTSC

Licence LTSC mohou být dražší, proto můžete zvážit koupi licence z druhé ruky. Můžete ušetřit až 70 % ceny nové licence. Společnost Softtrader nabízí širokou škálu předprodaného softwaru, např. Windows 10 EnterpriseWindows Server 2022Microsoft 2021.

Potřebujete pomoci s výběrem správné licence? Pak se neváhejte obrátit na kontaktovat nás.