Microsoft 365 bez měsíčních poplatků: Alternativy
Programy společnosti Microsoft
02/14/2024
9 min

Microsoft 365 bez měsíčních poplatků: Alternativy

02/14/2024
9 min

Microsoft 365, dříve Office 365, je obecně velmi dobře známý jako software pro produktivitu. Koneckonců je velmi výhodný, protože je důvěryhodný, dobře zabezpečený a produktivní. Existují však i jiné alternativy, které jsou stejně pohodlné. V tomto článku najdete seznam 5 nejlepších alternativ Microsoft 365 a jejich plusy a minusy, které nejlépe vyhovují jednotlivým scénářům.

Alternativy Microsoft 365

Firmy se přirozeně chtějí pustit do práce co nejproduktivněji. Proto je důležité vybrat si ten nejlepší softwarový balík, který nejlépe vyhovuje vašim potřebám a požadavkům. Každá softwarová sada má své vlastní funkce a odlišnosti. Níže proto uvádíme přehled 5 nejlepších alternativ Microsoft 365. Tento přehled by vám mohl pomoci při správném výběru pro vaši firmu.

Microsoft Office (trvalá licence)

Microsoft 365 i Microsoft Office jsou produkty vyvinuté společností Microsoft. Existují mezi nimi určité rozdíly. Konkrétně Microsoft Office se prodává pouze na základě licence. Zatímco Microsoft 365 je vázán na předplatné, Microsoft 365 je ve skutečnosti nepřetržitá licence. Z toho vyplývá další důležitý rozdíl, a to model platby. Přístup k Microsoft 365 vyžaduje, aby uživatelé platili měsíční nebo roční poplatek. Naproti tomu Microsoft Office vyžaduje pouze jednorázovou platbu za neomezený přístup k softwaru. Stejně jako Microsoft 365 se i Microsoft Office dodává v různých balíčcích určených pro různé potřeby různých uživatelů. Jednotlivé verze se mohou lišit svými funkcemi nebo aktualizacemi. Například Office 2021 má více funkcí než Office 2019. V závislosti na balíčku může Microsoft Office obsahovat různé aplikace. Níže se podívejte, které programy jsou součástí jednotlivých balíčků.

office 2021 Blogpic

tabulka uvádějící aplikace v Office 2021 Standard vs Office 2021 Professional Plus.


Přečtěte si další informace o rozdílech mezi Office 2021 Professional Plus a Microsoft 365 Business Premium.

Editory Dokumentů Google

Přestože je Google vyhledávačem, má také vlastní programy pro produktivitu ve vlastním softwarovém balíku Google Docs Editors. Programy Google lze používat ihned po přihlášení nebo vytvoření účtu. Pokud jej máte s účtem Google, můžete programy používat zdarma s okamžitou platností. Programy Google Docs Editors, které lze používat, jsou následující: Dokumenty Google (alternativa k aplikaci Microsoft Word), Tabulky Google (alternativa k aplikaci Microsoft Excel) a Prezentace Google (alternativa k aplikaci PowerPoint). Stejně jako programy společnosti Microsoft jsou programy použitelné ve webovém prohlížeči nebo aplikaci. Díky tomu je lze snadno používat z libovolného místa a zařízení.

LibreOffice

Další alternativou k Microsoft 365 je LibreOffice. Sada programů LibreOffice obsahuje programy, jako např: Writer (alternativa k aplikaci Microsoft Word), Calc (alternativa k aplikaci Excel), Base pro vytváření databází, Draw pro kreslení, Impress (alternativa k aplikaci PowerPoint) a Math pro vytváření vzorců. LibroOffice je svobodný projekt s otevřeným zdrojovým kódem od The Document Foundation. LibreOffice existuje již nějakou dobu. Přestože je zdarma, nemá bohužel všechny funkce, které nabízí společnost Microsoft. Mimochodem, na LibreOffice je dobré to, že tento software je průběžně testován a používán velkou komunitou vývojářů. LibreOffice má navíc minimalistické rozhraní. Díky tomu je práce v programech LibreOffice bezproblémová.

OnlyOffice

OnlyOffice je další bezplatný softwarový balík, který má také své vlastní verze aplikací Microsoft 365. Sada programů OnlyOffice obsahuje textový procesor, program pro vytváření prezentací, tabulkový procesor a aplikaci pro vytváření průzkumů. To, co dělá OnlyOffice dobrou alternativou, je, že má podobné uživatelské rozhraní jako aplikace Microsoft 365. Navíc je kompatibilita s dokumenty Microsoft vynikající, což zpříjemňuje práci s ostatními, kteří používají jiné kancelářské programy.

Kancelářský balík WPS

Sada WPS Office Suite se inspirovala u společnosti Microsoft. Sada WPS Office Suite má totiž vlastní aplikace založené na programech Word, Excel a PowerPoint. Všechny soubory vytvořené v těchto programech jsou plně kompatibilní se svými protějšky od společnosti Microsoft. Vzhledem k tomu, že rozvržení aplikací je podobné jako u společnosti Microsoft, je přepínání mezi nimi snazší. Nemusíte tak začínat znovu a znovu se učit, jak daný program funguje. Synchronizace souborů je také velmi plynulá, což vám umožní rychle se vrátit k práci.

Která alternativa Microsoft 365 je nejlepší?

Přestože Microsoft 365 má na mapě již mnoho dobrých aplikací, neznamená to, že jsou vhodné pro každého. O nejlepších alternativách Microsoft 365 můžete rozhodnout pouze na základě svých potřeb a požadavků. Každá z výše uvedených alternativ má své klady a zápory. Níže uvádíme ucelený přehled o jednotlivých alternativách Microsoft 365 a o tom, v jaké situaci by byly výhodné.

Plusy a mínusy:

Microsoft Office: Microsoft Office používá mnoho individuálních uživatelů i firem. Tento software je velmi dobře známý, to může zjednodušit práci s ním, spolupráci a komunikaci mezi zaměstnanci a kolegy. Jedním z důvodů je skutečnost, že Microsoft Office obsahuje stejné aplikace, takže není třeba stahovat další. Většina lidí navíc aplikace Microsoft zná, takže se v nich vyzná. Jak bylo uvedeno výše, Microsoft Office je jednorázový nákup, na rozdíl od Microsoft 365, za který je třeba platit měsíčně nebo ročně. Microsoft Office se používá ve školách, na univerzitách, ve vládních agenturách a ve veřejných firmách. Celkově lze říci, že Microsoft Office je skvělým řešením pro firemní účely.

Microsoft Office 2021 banner

Přečtěte si další informace o používání služeb Microsoft 365 s Office on-premise.

Programy Google a LibreOffice: Pomocí editorů Google Docs a LibreOffice můžete velmi dobře plnit každodenní úkoly. Důležitým aspektem, který je třeba mít na paměti, je, že tyto dvě alternativy nemají všechny funkce, které obsahuje Microsoft 365, ale pouze ty základní. Rozložení editačních nástrojů se také mírně liší, takže pokud jste s nimi nikdy předtím nepracovali, budete někdy muset chvíli hledat, kde se co nachází. Například nástroje v horní liště aplikací Microsoft Word, PowerPoint a Excel se liší od aplikací, které nabízejí editory Dokumenty Google a LibreOffice. Tyto dvě alternativy jsou navíc také méně kompatibilní s jinými soubory, což může někdy způsobit problémy, pokud chcete například upravit dokument aplikace Word. Na druhou stranu je kolaborativní úprava souborů ve srovnání s programy Microsoft 365 mnohem svižnější. Například můžete v reálném čase vidět, co váš spolupracovník upravuje. Díky tomu je práce na stejném dokumentu s kolegy příjemnější. To je také hlavní důvod, proč jsou editory Dokumentů Google preferovány studenty a pracovníky na volné noze. Google má také svůj vlastní cloud s názvem Disk Google, kde jsou uloženy všechny aplikace a vaše soubory. To nabízí vysokou úroveň flexibility a přístupu pro vás i vaše kolegy. Jedinou nevýhodou je, že pro přístup k souborům je nutné připojení k internetu.

OnlyOffice: Programy v OnlyOffice jsou velmi dobrou alternativou ke službě Microsoft 365. To, co OnlyOffice odlišuje od ostatních, je jeho celkově hladké uživatelské rozhraní. Tato alternativa Microsoft 365 je užitečná, pokud pravidelně spolupracujete s ostatními. Snadno například naznačíte, zda je třeba něco ještě zkontrolovat, lidé mohou zanechávat komentáře a vy můžete snadno sledovat všechny změny. OnlyOffice také nabízí dobrou kompatibilitu s jiným softwarem a soubory. To usnadňuje odesílání souborů do jiných firem pracujících s jinými programy. Máte jistotu, že vše zůstane na svém místě a nic se nepřesune, takže soubor je při odesílání a přijímání spolehlivější. OnlyOffice používají především studenti jako náhradu za Microsoft 365.

WPS Office Suite: WPS Office Suite je dobrou alternativou pro lidi, kteří chtějí přejít z aplikace Microsoft Word. Sada WPS Office Suite je totiž totožná. Vše je snadno a rychle k nalezení, což je ideální pro lidi, kteří se nechtějí vše učit znovu. Všechny vytvářené soubory jsou plně kompatibilní a dokonce i možnosti šablon vycházejí z těch od společnosti Microsoft. Sada WPS Office Suite má také vlastní WPS AI. To se samozřejmě hodí, protože AI vám může pomoci při psaní.

Vzhledem k tomu, že mnoho firem používá aplikace společnosti Microsoft, doporučujeme Microsoft Office. Microsoft Office je určen pro firmy a jedná se pouze o jednorázový nákup. Je také možné pracovat lokálně, což je výhodné i na cestách a nejste zcela závislí na cloudu. Ještě lepší je, že Microsoft Office lze zakoupit za zvýhodněnou cenu. Podívejte se na naše webové stránky, kde prodáváme předprodané licence Microsoft Office. Můžete ušetřit až 70 % z původní ceny.

Podivejte se na nase licence z druhe ruky banner

Nějaké dotazy? Ozvěte se!

Chcete-li získat další informace o tom, jaký software Microsoft a jaké licence jsou pro vás nejvhodnější, kontaktujte nás. Níže uvedenými kanály se s námi můžete spojit od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin.