Poznejte výhody virtuálních počítačů pro vaši společnost
Používání virtuálních počítačů se v posledních letech stalo velmi populární, a to především proto, že podporuje rostoucí poptávku po hybridních nebo vzdálených pracovních modelech. Toto výkonné řešení, známé také pod zkratkou VM, přináší výhody z hlediska bezpečnosti a produktivity a šetří náklady na fyzický výpočetní materiál a energii. V tomto článku se dočtete více o výhodách nasazení virtuálních počítačů ve firmě a o tom, jaké prostředky jsou k tomu potřeba.
Proč jsou virtuální stroje pro vaši společnost důležité?
Prostřednictvím virtuálních počítačů můžete vytvořit nové digitální prostředí uvnitř počítače a v tomto prostoru můžete spustit kompletní operační systém, podobný (nebo odlišný) tomu, který se používá v zařízení. Virtuální stroje přinášejí firmám rozsáhlé výhody z hlediska produktivity, optimalizace zdrojů, zabezpečení a samozřejmě i úspory nákladů na hardware.
V závislosti na kapacitě zařízení, které bude sloužit jako hostitel, lze na fyzický stroj nainstalovat několik virtuálních počítačů současně, a díky tomu mají tato prostředí specifické účely a lze je přizpůsobit pro:
- Různé operační systémy;
- jde přizpůsobit objem paměti potřebný pro příslušné úlohy;
- Typ nainstalovaných aplikací;
- Množství vyhrazeného prostoru.
Jinými slovy, virtuální počítač funguje jako počítač nezávislý na zařízení nebo "počítač v počítači".
Jaké jsou výhody působení v digitálním prostředí?
Virtualizace je na vzestupu, protože firmám přináší řadu výhod. Níže najdete některé z hlavních výhod používání virtuálních strojů.
Snížení nákladů
Používání virtuálních strojů by mohlo potenciálně snížit IT náklady tím, že by se více pracovních úloh virtuálních strojů spojilo do jediného fyzického stroje; tím se optimalizuje spotřeba energie, protože se pracovní zátěž soustředí do jediného zařízení.
Flexibilita
Použití virtuálních počítačů umožňuje provozovat starší aplikace a operační systémy. Virtuální počítače také zjednodušují přechod na nový hardware při zachování integrity digitálního podnikového prostředí.
Operativnost
Pomocí virtuálních počítačů můžete používat různé typy operačních systémů (Linux, Windows atd.);
Tento model lze snadno replikovat a po konfiguraci můžete svým zaměstnancům přímo udělit přístup k virtuálnímu počítači.
Zabezpečení
Virtuální počítače automaticky vytvářejí záložní kopie - proces známý jako snapshot, který zjednodušuje obnovu souborů. Virtuální počítač navíc udržuje vaše systémy izolované, což zajišťuje, že fyzický počítač není ovlivněn činností virtuálního počítače.
Co je potřeba k implementaci virtuálních strojů?
Níže najdete doporučené základní pokyny pro kvalitní implementaci systému.
- Nejnovější procesor Intel nebo AMD
- 512 MB paměti RAM (čím více paměti RAM máte, tím vyšší je rychlost virtuálního počítače).
- Volné místo na disku se liší podle požadavků instalovaného systému, proto se doporučuje mít o něco více místa, než je nutné pro práci s nimi.
Microsoft Windows Server
Při implementaci virtuálních počítačů musí mít fyzický server licenci na systém Windows Server. Pro tento účel jsou k dispozici dvě edice systému Windows Server a největší rozdíl mezi nimi je v počtu virtuálních počítačů, které podporují.
V systému Windows Server Standard (16 jader) můžete vytvořit maximálně 2 virtuální počítače, zatímco v systému Windows Server Datacenter (16 jader) je počet virtuálních počítačů neomezený. Kvůli tomu je systém Windows Server Datacenter ve srovnání se systémem Windows Server Standard dražší.
Přečtěte si další informace o rozdílech mezi edicemi Windows Server Standard a Datacenter.
Pravidlo pro licencování serverů se vztahuje na obě edice a požadavek je jasný - každý fyzický server musí mít licenci na minimálně 16 jader. Společnost Microsoft poskytuje kromě 16jádrových licencí také balíčky se 2 jádry pro obě edice systému Windows Server.
Pokud máte dotazy ohledně licencování fyzického serveru pro Windows Server, kontaktujte nás a my vám pomůžeme ušetřit čas a peníze pomocí poradenství na adrese nebo nabídky šité na míru vašim potřebám.
Hypervisor
Pro virtualizaci desktopů je také důležitý a nezbytný výběr hypervizoru nebo monitoru virtuálních počítačů. Jedná se o software, který funguje jako integrace mezi fyzickým a virtuálním počítačem a rozděluje potřebné zdroje, jako jsou procesory, paměť a úložiště. Mezi nimi jsou monitory typu 1 a typu 2. První je známý jako bare-metal, který komunikuje přímo s hardwarem fyzického zařízení, ale je nezávislý na hostitelském operačním systému. Ve druhém, nazývaném hostovaný, běží hypervizor na hostitelském OS.
Závěr
Virtuální stroje mají výjimečné vlastnosti a investice vede k úspoře peněz, protože není potřeba takové množství hardwaru, jako potřebují virtuální stroje. Používání virtuálních počítačů může přinést strategickou výhodu v současnosti i budoucnosti.
Máte dotazy? Kontaktujte nás!
Pokud si přejete získat další informace o tom, který software a licence společnosti Microsoft jsou pro vás nejlepší, kontaktujte nás. Jsme k dispozici od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin.