Práva na přechod na starší verzi licencí společnosti Microsoft
Práva na přechod na starší verzi licencí společnosti Microsoft
08/11/2023
4 min

Práva na přechod na starší verzi licencí společnosti Microsoft

08/11/2023
4 min

Už vám končí platnost softwarové licence a nejste připraveni aktualizovat všechny své systémy? Tento problém můžete vyřešit pomocí práv na přechod na starší verzi, která společnost Microsoft nabízí. Často hodně z našich zákazníků neví, zda, kdy a pro které licence mohou využít práva na downgrade. V tomto článku si můžete přečíst více o tom, jak práva na přechod na starší verzi fungují a jak z nich můžete těžit.

Co rozumíme pod pojmem práva na přechod na starší verzi a mám je?

Práva na přechod na starší verzi vám umožňují přejít na starou verzi nové softwarové licence, kterou jste zakoupili. Každý koncový uživatel komerčního multilicenčního programu má právo používat dvě předchozí verze stejné řady softwaru, na kterou získal licenci. Tomu se říká právo na downgrade.

Jednou z největších výhod práva downgradu je, že si společnosti mohou zakoupit například novou serverovou verzi s právem na downgrade. Tímto způsobem může firma využívat aktuální verzi serveru, dokud nebude připravena k upgradu na novější. Tímto způsobem mohou podniky rozdělit náklady a efektivně se připravit na výdaje a čas potřebný k migraci. Můžete také přejít na starší verzi softwaru kvůli lepší kompatibilitě systémů nebo aplikací.

Microsoft Office 2021 banner

Jak mohu přejít na nižší verzi?

Chcete-li přejít na nižší verzi softwaru, musíte mít licenci v rámci multilicenčního programu společnosti Microsoft. To znamená, že vaše licence Microsoft musí být multilicence. O rozdílech mezi licencemi Retail, OLP Volume a OEM se dozvíte více v tomto článku. Jakmile se zapojíte do licenčního programu společnosti Microsoft, proces je jednoduchý: stačí požádat svého distributora o starší verzi softwaru, který jste zakoupili. Pak vám váš distributor bude muset poskytnout další klíč a instalaci nového média.

Přečtěte si více o rozdílech mezi Office 2021 a Office 2019.

Potřebuji k přechodu na nižší verzi jiný aktivační klíč?

Spousta lidí si myslí, že mohou přejít z jedné verze softwaru na jinou se stejným aktivačním klíčem. Každý klíč však může aktivovat pouze jednu verzi softwaru. Tudíž – budete potřebovat nový aktivační klíč pro starší verzi, kterou chcete nainstalovat. Po zakoupení novější softwarové licence můžete kdykoli požádat o práva na přechod na starší verzi. Obdržíte tedy jiný klíč pro předchozí verzi a také jiný software ke stažení.

Musím si za starší verzi připlatit?

Ne, nemusíte platit další poplatek, abyste mohli přejít na nižší verzi. Právo na stažení nižší verze je právo poskytované společností Microsoft a jejími distributory. Toto právo je součástí komerčního licenčního programu, jak již bylo zmíněno dříve.

Jak daleko mohu downgradovat?

Práva na přechod na starší verzi se přiznávají až pro 2 dřívější verze, pokud mají verze stále platný životní cyklus podle podmínek společnosti Microsoft. Nezapomeňte, že můžete downgradovat na jinou edici stejné verze softwaru. Proto nelze přepínat verze v rámci stejné nebo různých edic. Můžete například přejít na nižší verzi z  Office 2019 Standard  na Office 2016 Standard. Z Office 2016 Professional Plus nemůžete přejít na nižší verzi na Office 2016 Standard.

Kontaktujte nás ohledně předprodaných softwarových licencí od společnosti Softtrader banner blogu

Závěr

Závěrem přidávám praktický příklad ze života. Předpokládejme, že zákazník zvažuje nákup systému Windows Server 2022 kvůli delší podpoře společnosti Microsoft. Z technických důvodů musí zákazník před upgradem na verzi 2022 nějakou dobu pracovat s Windows Serverem 2019. V tomto případě doporučujeme zakoupit Windows Server 2022 a požádat o práva na downgrade na edici 2019. Dokud nebude zákazník připraven k aktualizaci, může používat verzi 2019. Tímto způsobem může přechod mezi verzemi softwaru probíhat plynuleji a investice zákazníka bude mít delší životní cyklus.

Pokud stále máte dotazy týkající se práv na stažení nižší verze, kontaktujte nás, Softtrader nabízí tým odborníků, kteří jsou připraveni vám pomoci s výběrem nejlepšího dlouhodobého licencování. Softtrader nabízí downgrade práv a multilicenční projekty s až 70% slevou ve srovnání s cenou nových licencí

Máte dotazy? Kontaktujte nás!

Pokud si přejete získat další informace o tom, který software a licence společnosti Microsoft jsou pro vás nejlepší, kontaktujte nás. Jsme k dispozici od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin.