User CAL vs. Device CAL: jaké jsou rozdíly?
Licence klientského přístupu vázaná na uživatele a licence klientského přístupu vázaná na zařízení (User CAL vs. Device CAL): jaké jsou rozdíly?
04/28/2023
5 min

Licence klientského přístupu vázaná na uživatele a licence klientského přístupu vázaná na zařízení (User CAL vs. Device CAL): jaké jsou rozdíly?

04/28/2023
5 min

Často dostáváme otázky týkající se rozdílů mezi licencemi CAL vázanými na uživatele a licencemi klientského přístupu vázaných na zařízení. Lidé se často ptají, co je vhodnější. Co přesně tyto pojmy znamenají a jakou verzi byste si měli koupit? V tomto blogu vysvětlíme, v jaké situaci jsou oba typy licencí CAL nejužitečnější a pro které produkty si je můžete zakoupit.

Co je licence CAL? (Licence zákaznického přístupu)

Microsoft používá zkratku "CAL", což znamená „client access licence“, což je v překladu "licence klientského přístupu". Pokud má některý ze serverových produktů licenci modelu Server + CAL, je potřeba zakoupit serverovou licenci k instalaci softwaru na server a zakoupit licence CAL pro osoby nebo počítače, které přistupují k serveru.

Licence klientského přístupu vázaná na uživatele uděluje dané osobě licenci pro přístup k serveru. Osoby mají přístup k tolika různým koncovým bodům, ke kolika chtějí, protože licence klientského přístupu je vázaná k osobě, nikoli k zařízení.

Na druhé straně licence CAL na zařízení autorizuje koncové zařízení, aby samotné zařízení mohlo přistupovat k serveru. Pak může kdokoli používající toto zařízení přistupovat k serveru. Uživatelé, kteří používají toto zařízení, nepotřebují licenci klientského přístupu vázanou na uživatele.

Co je pro mou firmu to pravé?

Model Server + CAL pomáhá Microsoftu zvýšit cenu svých řešení. Pokud jste malá firma, zaplatíte relativně málo, protože stačí pár licencí. Pokud jste ale velká společnost, zaplatíte mnohem vyšší cenu, protože musíte koupit více CAL.

Jaký typ byste si tedy měli pořídit? Uživatelský nebo vázaný na zařízení? Správná odpověď závisí na tom, zda máte více zaměstnanců nebo více zařízení.

Pokud máte méně zaměstnanců než zařízení, zvolte licence CAL vázané na uživatele, protože se jedná o nejlevnější variantu.

Pokud máte méně zařízení než uživatelů, zvolte CAL vázané na zařízení.

Model licence klientského přístupu uživatele

Pro většinu společností je nejlevnější volbou User-CAL, protože obvykle mají zaměstnance, kteří přistupují k serverům prostřednictvím různých zařízení. Představte si zaměstnance, který má během běžného týdne přístup ke svým e-mailům na svém stole, notebooku, tabletu a smartphonu. Chcete-li pokrýt tyto čtyři zařízení, musíte zakoupit čtyři licence CAL nebo zakoupit jednu licenci CAL, která pokryje daného uživatele.

banner pro blog Remote Desktop Services

Model licence CAL pro zařízení

Licence Device CAL má smysl pouze v případě, že máte velký počet zaměstnanců, kteří používají omezený počet počítačů. Například může jít o kiosek v nákupním středisku se zaměstnanci na částečný úvazek, kteří docházejí do práce během celého týdne, tým údržby, který používá komunitní počítač, aby se dostal dovnitř a ven, nebo podnik, který funguje 24/7. 7 s týmem den a noc stejný počítač.

Kombinace licencí CAL

Můžete také kombinovat licence CAL vázané na uživatele a licence klientského přístupu vázané na zařízení ve stejném prostředí. Sice toto řešení nedoporučujeme, protože se těžko rozlišuje, kdo používá kterou variantu, ale je to možnost. Pokud tedy máte skupinu zaměstnanců, z nichž každý používá více zařízení, a máte další skupinu zaměstnanců, kteří sdílejí omezený počet zařízení, můžete si zakoupit licence CAL vázané na uživatele pro některé z vašich zaměstnanců a licence CAL vázané na zařízení pro ostatní. Jen bude obtížné sledovat, jak jsou tyto licence CAL distribuovány, protože při auditu společnosti je potřeba mít vše v pořádku. (dostatečný počet licencí).

Pro které licence společnosti Microsoft jsou licence CAL možné?

Licence CAL vázané na uživatele a zařízení jsou možné pro následující licence:

banner pro blog Microsoft SQL Server Standard & Enterprise

Přečtěte si více o RDS a CAL zde!

Kupte si levné licence Microsoft

Hledáte levnou licenci Microsoft? Softtrader je specialista na použité licence Microsoft, což vám ušetří až 70% z nové ceny. Zajímá vás cena licence? Požádejte o cenovou nabídku nyní.

banner pro blog Windows Server Standard & Datacenter

Máte dotazy? Kontaktujte nás!

Pokud si přejete získat další informace o tom, který software a licence společnosti Microsoft jsou pro vás nejlepší, kontaktujte nás. Jsme k dispozici od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin.