Windows Admin Center (WAC): Vše, co potřebujete vědět
Windows Admin Center (WAC): Vše, co potřebujete vědět
05/04/2023
4 min

Windows Admin Center (WAC): Vše, co potřebujete vědět

05/04/2023
4 min

Co je Windows Admin Center? (WAC)

Windows Admin Center je místní nástroj pro správu v prohlížeči, který umožňuje správu Windows Serverů. Nemusíte se navíc spoléhat na Azure nebo cloud. Dříve se tento nástroj jmenoval "Projekt Honolulu". Windows Admin Center je moderní verze "In-box", stejně jako Správce serveru a MMC. Windows Admin Center je doplněk k System Center a Operations Management Suite.

Windows Admin Center usnadňuje správu platforem Windows Server. Funguje jako centrální správa a slouží k řízení pro řadu různých rozšíření. Windows Admin Center umožňuje správcům IT spouštět příkazy PowerShellu napříč grafickým uživatelským rozhraním, zabezpečením, hyperkonvergovanou infrastrukturou a cloudem Azure. Díky tomu je užitečným nástrojem pro správu cloudu v hybridním projektu. Ověření místní uživatelé Microsoftu můžou snadno používat dobrou hybridní infrastrukturu s Microsoft Azure Stack HCI.

Jak nainstalujete Windows Admin Center a který port potřebujete? (WAC)

Windows Admin Center je k dispozici ke stažení zdarma jako MSI z webových stránek společnosti Microsoft. Než začnete instalovat Windows Admin Center, musíte mít v pořádku následující věci:

Ujistěte se, že máte nainstalovaný nový Windows Server. Může to být Windows Server 2016, 2019 nebo 2022. Je kompatibilní s Windows 10 nebo novější verzí. Ještě nemáte licenci pro jeden z těchto programů? Pak si můžete tyto licence zakoupit zde.

Ujistěte se, že máte doménu systému Windows s řadičem domény.

Systém Windows 10

Nejprve si musíte stáhnout Windows Admin Center jako MSI z webových stránek společnosti Microsoft. Při instalaci Windows Admin Center v systému Windows 10 se automaticky použije port 6516. Lze instalovat i přes jiný port. Je také možné použít zástupce tím, že necháte Windows Admin Center spravovat vaše TrustedHosts. Při spuštění Windows Admin Center nástroj otevře prohlížeč, kde lze instalaci dokončit.

banner pro blog Windows 10 & 11

Windows Server s desktopem

Windows Admin Center je nainstalován na Windows serveru jako síťová služba. Musí být vybrán konkrétní port. Dále je vyžadován certifikát pro protokol HTTPS. Program sám může vytvořit podepsaný certifikát pro testování. Můžete také zadat kryptografický otisk existujícího certifikátu. Název DNS nebo název počítače se musí shodovat s certifikátem. Poté budete mít možnost nechat Windows Admin Center spravovat vaše TrustedHosts.

Jádro serveru

S jádrem serveru můžete nainstalovat Windows Admin Center prostřednictvím příkazového řádku. Je nutné zadat port a použít certifikát SSL. U existujícího certifikátu lze zadat otisk prstu.

Windows Admin Center (WAC): Certifikát

Windows Admin Center může sám vygenerovat podepsaný certifikát. S novým certifikátem je nutné restartovat instalaci přes soubors .msi WAC. Poté můžete kliknout na tlačítko "Změnit". Certifikát SSL můžete vytvořit prostřednictvím ICA (interní certifikační autorita).

Windows Admin Center (WAC): nejnovější verze

Verze 2110,2 je nejnovější verze GA. V této verzi došlo k opravě mnoha chyb "řízení přístupu na základě rolí“, dále pak i opravy chyb jiných rozšíření.

Windows Admin Center (WAC): Rozšíření

Pomocí Windows Admin Center lze spravovat mnoho různých rozšíření, a to následující:

  • Hyper V
  • Prostory úložiště s přímým přístupem
  • Replika úložiště
  • Správce clusteru s podporou převzetí služeb při selhání
  • Synchronizace souborů Azure
  • Rozšířená ochrana v programu Windows Threat Defender
  • Rozšíření třetích stran

Windows Admin Center (WAC): Funkce

Windows Admin Center lze použít pro správu certifikátů, správu brány firewall, nastavení místních uživatelů, správu rolí a funkcí, správu služeb, monitorování nastavení sítě a mnoho dalšího.

Windows Admin Center má mnoho funkcí pro zjednodušení administrativních procesů. Je například možné vylepšit architekturu správy, používat moderní ověřování, spravovat moderní typy serverů a migrovat a replikovat úložiště.

Nákup licencí systému Windows Server

banner pro blog Windows Server Standard & Datacenter

Máte dotazy? Kontaktujte nás!

Pokud si přejete získat další informace o tom, který software a licence společnosti Microsoft jsou pro vás nejlepší, kontaktujte nás. Jsme k dispozici od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin.