Licence VMware a Microsoft: kompatibilita
Virtualizace je v dnešní době velmi důležitá, a proto se mnoho společností rozhodlo kombinovat svůj software s Vmware. Například nejvýznamnějším softwarem pro produktivitu na trhu jsou licence společnosti Microsoft. V tomto článku se dočtete více o kompatibilitě licencí Microsoft a VMware, o funkcích, výhodách a nevýhodách Vmware.
Co je VMware?
VMware je společnost působící ve vývoji virtualizačního softwaru. Poskytuje řadu cloudových služeb pro všechny druhy aplikací. Protože virtualizace je pro společnosti skvělým způsobem, jak snížit náklady na IT, preferovaným řešením je VMware. VMware vyžaduje jeden server nebo počítač a přemění jej na několik virtuálních strojů. Jinými slovy, provozní výkon jednoho fyzického serveru je ekvivalentní výkonu virtuálních strojů. Server je tedy efektivnější, využívá méně energie, udržuje nízké náklady na infrastrukturu a vyžaduje méně údržby.
Typy virtualizace
Existují čtyři typy virtualizace:
- Virtualizace desktopů: několik oddělených desktopů je spravováno jedním centralizovaným serverem
- Virtualizace sítě: jedna síť rozdělená do nezávislých jednotlivých kanálů, které jsou pak přiděleny buď konkrétnímu serveru nebo zařízení
- Virtualizace softwaru: rozdělení fyzického serveru na mnoho virtuálních; fyzické servery využívají více svých možností zpracování
- Virtualizace úložiště: existuje jedno úložné zařízení obsahující několik síťových zdrojů, které jsou přístupné více uživatelům
Které licence lze provozovat na VMware?
Uživatelé mohou provozovat všechny licence OLP (Volume License) na VMware, pokud jsou řádně licencováni. Příklady licencí, které můžete ve VMware používat, jsou Microsoft Office, SQL Server, licence RDS CAL, Windows 10, Windows 11. a Windows Server (s příslušnými licencemi User/Device CAL). Přečtěte si více informací o tom, zda licence CAL potřebujete, nebo ne. Pokud byste například chtěli používat Windows Server na VMware, lze jej nastavit jako řadič domény a tiskový server. V závislosti na vaší očekávané softwarové infrastruktuře můžete kombinovat možnosti virtualizace VMware se softwarem pro produktivitu společnosti Microsoft. Kromě licencí společnosti Microsoft můžete také provozovat software Citrix na VMware. Níže se podívejte, jaké možnosti licencování VMware nabízí a která nejlépe vyhovuje vašim softwarovým požadavkům.
Je VMware zdarma?
VMware přichází v různých možnostech licencování. V závislosti na vašich softwarových potřebách a požadavcích si můžete vybrat mezi bezplatnými a placenými řešeními VMware. Například VMware Workstation Player je bezplatné řešení při použití pro nekomerční a/nebo osobní použití. Vzhledem k tomu, že není potřeba licencovat aplikaci, lze ji používat zdarma. VMware Workstation Pro je na druhou stranu nutné zakoupit, protože poskytuje pokročilé funkce a nastavení. Navíc, když je VMware používán pro obchodní účely, potřebujete placenou licenci. VMware uznává neziskové organizace jako podniky, proto musí získat také licenci AP.
VMware: Funkce
VMware přichází s některými exkluzivními funkcemi, které zlepšují zážitek z virtualizace:
- Klonování: můžete vytvořit kopii původního virtuálního stroje; konfigurace a vlastnosti virtuálního stroje zůstávají stejné, ale také se objeví v inventáři.
- Snímky: Snímky umožňují uživatelům zachytit informace a data z virtuálních strojů.
- Živá migrace: uživatelé mohou snadno přenést virtuální stroj, který je na jednom zařízení, do druhého, aniž by to mělo negativní vliv na provoz
- Vysoká dostupnost: Snižuje prostoje aplikace tím, že vynutí restartování neúspěšných virtuálních strojů na alternativním serveru (hostitelském serveru)
VMware: Výhody
Používání VMware má několik výhod. Prvním z nich je zlepšení návratnosti investic (ROI). Toho můžete dosáhnout tím, že budete ve větší míře využívat fyzické prostředky vašeho počítače. Můžete se například vyhnout přetížení nebo destabilizaci operačního systému spuštěním každé aplikace v jejím vlastním operačním systému na stejném fyzickém serveru. Tímto způsobem byste maximálně využili výkon CPU fyzického serveru.
Navíc můžete efektivně využívat energii a prostor spuštěním více a více aplikací na menším počtu fyzických serverů. Vzhledem k tomu, že snížený počet serverů by zabíral méně úložiště a energie, můžete optimálně využít oba.
Třetí výhodou používání VMware je široká škála podporovaných operačních systémů. Některé prominentní příklady jsou Windows, Linux a Mac OS. V neposlední řadě díky velké a dobře informované komunitě uživatelů VMware můžete těžit z užitečných tipů, řešení, zdrojů a podpory pro technické problémy.
Přečtěte si informace o rozdílech mezi systémy Linux a Windows Server.
VMware: nevýhody
VMware má pro podniky mnoho výhod, ale jsou spojeny s cenou. Abyste mohli využívat nabídky založené na předplatném vSphere+ a vSAN +, musíte si zakoupit předplatné. I když může být software pro vaši společnost zásadní, byl by také drahý.
Dalším bodem, který je třeba zvážit před výběrem VMware, jsou požadované dodatečné zdroje. VMware není součástí operačního systému, ale běží k němu, a proto vyžaduje více energie než například Hyper-V.
Nakonec byste měli mít na paměti, že VMware nemusí být plně kompatibilní s konkrétním hardwarem a/nebo ovladači. To by mohlo potenciálně vést k problémům s výkonem a funkčností, a proto byste se měli seznámit se systémovými požadavky.
Máte dotazy? Kontaktujte nás!
Pokud si přejete získat další informace o tom, který software a licence společnosti Microsoft jsou pro vás nejlepší, kontaktujte nás. Jsme k dispozici od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin.