Přecházíte na Windows 11 (nebo ne)?
Microsoft Visio 2019 vs. 2021
10/19/2023
6 min

Přecházíte na Windows 11 (nebo ne)?

10/19/2023
6 min

Windows 11 je nejnovější operační systém společnosti Microsoft a jako takový je vybaven několika novými a exkluzivními funkcemi. Windows 11 je velmi snadné stáhnout a můžete na něj mít také nárok na bezplatný upgrade, pokud aktuálně používáte Windows 10. I když je upgrade zdarma, nemusí být nutný pro každého uživatele. V tomto článku najdete důvody, proč upgradovat na Windows 11 a argumenty proti okamžitému upgradu.

Proč upgradovat na Windows 11?

Nové vlastnosti

Jednou z nových funkcí ve Windows 11 je Focus Sessions. S tímto doplňkem můžete řídit nerušený čas a zlepšit svou efektivitu. Kvůli důležitosti Microsoft Teams byly na hlavní panel Windows přidány Teams Chats. Uživatelé se tak mohou vždy snadno spojit s ostatními lidmi bez ohledu na jejich operační systém (Android, iOS nebo Windows). Když například váš konverzační partner nepoužívá aplikaci Microsoft Teams, Teams Chats umožňuje obousměrnou komunikaci prostřednictvím SMS.

Windows 11 také přichází s vylepšenými bezpečnostními nástroji Windows Security a Microsoft Defender. Mezi tyto funkce patří bezpečnostní alarm, který brání hackerům a malwaru v přístupu k vašim datům. Systém Windows 11 navíc chrání vaše zařízení před neoprávněným přístupem tím, že vyžaduje ověření identity, kdykoli někdo požádá o přístup k vašemu systému. Další úroveň ochrany zajišťuje, že na vašem zařízení běží pouze platný software. V případě napadení vašeho zařízení virem nebo malwarem, Windows Security a Microsoft Defender, aktivované aktualizovanými CPU, sníží jeho dopad. Všechny nové bezpečnostní funkce Windows 11 vedly k celkovému snížení malwaru o 60 %.

Dalším přírůstkem do Windows 11 je zvýšená podpora pro Amazon Store , který postupně nahrazuje Google Play jako obchod s aplikacemi. Uživatelé, kteří upgradují na Windows 11, si nyní mohou zakoupit a spouštět aplikace pro Android na svých počítačích.

Windows 11 banner

Přečtěte si o rozdílech mezi systémy Windows 11 Enterprise a Windows 11 Professional.

Zlepšený celkový výkon

Aktualizace Windows 11 budou asi o 40 % menší, než jsou v současnosti. Vzhledem k tomu, že aktualizace budou probíhat na pozadí, můžete během nich pokračovat v práci.

Upgrade z Windows 10 bez námahy a zdarma

Přechod z Windows 10 na Windows 11 je bezplatný a snadný, pokud vaše zařízení splňuje minimální systémové požadavky. Jedním z nejdůležitějších požadavků je, že váš systém Windows 10 musí mít licenci OEM nebo maloobchodní licenci, nikoli multilicenci. Licence OEM je zkratka pro Original Equipment Manufacturer License (licenci výrobce originálního vybavení) a obvykle je předinstalovaná. na vašem hardwaru. Většina koncových uživatelů a menších společností jsou hlavními uživateli této licence a mohou upgradovat na Windows 11 zdarma. Upgrade je zatím zdarma a Microsoft nezveřejnil žádné konečné datum. Přestože si společnost vyhrazuje právo aktualizace kdykoli zrušit. Například již není možné upgradovat na Windows 11 z Windows 7 a Windows 8.

Windows 11 bude mít nejdelší a nejlepší podporu

Protože Windows 11 je nejnovější operační systém, bude mít také nejlepší a nejdelší podporu. Kromě toho budou s Windows 11 k dispozici nové a exkluzivní funkce, jako např nové nástroje zabezpečení a Teams Chats. Protože Windows 11 přichází s vylepšenými funkcemi Smart App Control a Defender SmartScreen , nemusíte se obávat škodlivých aplikací a phishingových webů .

Proč nemusí být upgrade na Windows 11 nutný ?

Upgradujte na Windows 11 pouze s Windows 10 OEM nebo maloobchodní

Uživatelé potřebují OEM nebo maloobchodní licenci pro Windows 10, aby mohli přejít na Windows 11. Pokud má vaše zařízení například hromadnou licenci pro Windows 10, upgrade nelze provést. V takových případech je jediným způsobem upgradu získání samostatné licence Windows 11. Většina společností dnes využívá multilicence, protože jeden aktivační klíč umožňuje více aktivací licence. To znamená, že upgrade na Windows 11 s největší pravděpodobností není pro větší korporace možný.

Vylepšená interakce Intel Core s operačním systémem

Uživatelé s procesorem Intel Core nyní mohou těžit z lepšího výkonu a účinnosti jader. To je zajištěno díky spolupráci mezi Microsoftem a Intelem, která vyústila v Thread Director . Toto softwarové API funguje jako most mezi vaším operačním systémem a funkcemi jader.

Windows 10 bude ještě nějakou dobu podporován

Datum ukončení podpory pro Windows 10 je 14. října 2025. To znamená, že pokud nepotřebujete přidané funkce, nemusíte upgradovat na Windows 11 s žádnou naléhavostí. Windows 10 bude i nadále dostávat měsíční aktualizace zabezpečení, takže uživatelé, kteří upřednostňují zabezpečení, nemusí nutně získat Windows 11.

Přečtěte si o rozdílech mezi systémy Windows 10 a Windows 11.

Kdy bych měl upgradovat na Windows 11?

Windows 10 bude podporován do 14. října 2025, a proto nemusíte s upgradem na Windows 11 spěchat. Podle GlobalStats ve skutečnosti ze všech uživatelů Windows 68,75 % stále používá Windows 10 a pouze 18,13 % používá Windows 11. Přestože se Microsoft zaměřuje hlavně na Windows 11, statistiky naznačují, že uživatelé stále preferují Windows 10 jako svůj hlavní operační systém. Může to být způsobeno známostí, preferencemi společnosti nebo požadavky programu. Na druhou stranu Windows 11 obsahuje nové a exkluzivní funkce, které mohou být pro některé uživatele přínosné nebo dokonce nezbytné. Rozhodnutí, zda upgradovat na Windows 11 nebo pokračovat v používání Windows 10, tedy zcela závisí na vašich požadavcích a záměru operačního systému.

Požadavky na upgrade na Windows 11

Upgrade z Windows 10 na Windows 11 je spojen s několika požadavky:

  • Operační systém: Windows 10 (OEM/maloobchodní licence)
  • CPU: Frekvence procesoru 1 GHz nebo rychlejší (budete také potřebovat dvě nebo více jader a váš CPU musí být schválen společností Microsoft).
  • RAM: alespoň 4 GB
  • Úložiště: alespoň 64 GB (pokud chcete specifické funkce a aktualizace, možná budete potřebovat další úložiště, abyste si je mohli stáhnout).
  • Grafická karta: musí být kompatibilní s DirectX 12 nebo novějším s ovladačem WDDM 2.0
  • Displej: displej s vysokým rozlišením (720p) s úhlopříčkou nejméně devět palců nebo větší, s 8 bity na barevný kanál
  • Internet: připojení k internetu a účet Microsoft

Kontaktujte nás ohledně předprodaných softwarových licencí od společnosti Softtrader banner blogu

Máte dotazy? Kontaktujte nás!

Pokud si přejete získat další informace o tom, který software a licence společnosti Microsoft jsou pro vás nejlepší, kontaktujte nás. Jsme k dispozici od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin.