Windows 11: Nadcházející aktualizace 2024
Nová aktualizace systému Windows 11
05/24/2024
8 min

Windows 11: Nadcházející aktualizace 2024

05/24/2024
8 min

Systém Windows 11 byl vydán před nějakou dobou, 5. října 2021. Od té doby již systém Windows 11 obdržel mnoho nových aktualizací. Společnost Microsoft v současné době dokončuje další velkou aktualizaci systému Windows 11, která je známá také jako ''verze 24H2''. Na rozdíl od předchozí verze 23H2 se očekává, že nová aktualizace bude mnohem rozsáhlejší aktualizací operačního systému. Jejím základem bude zlepšení výkonu a zabezpečení. Přinese také některé nové funkce nebo aktualizace kvality života. 

Aktualizace systému Windows 11: Vydání

Očekává se, že nová verze 24H2 se výrazně zaměří na zážitky s umělou inteligencí nové generace. To je ostatně něco, co Microsoft v uplynulém roce také konzultoval. Každopádně zatím není známo žádné pevné datum vydání, ale spekuluje se, že aktualizace se objeví na podzim. Vzhledem k tomu, že verze 24H2 je založena na nové verzi platformy Windows, existuje několik vývojových milníků. Vezměme si například všeobecnou dostupnost aktualizace verze 24H2. Podle zdrojů Microsoft očekává dokončení aktualizace v létě, což znamená, že aktualizaci lze očekávat někdy v září.

Nová verze platformy Windows pravděpodobně znamená, že aktualizace bude nainstalována metodou ''OS swap''. Jedná se o aktualizaci OS swap, která se aplikuje nahrazením celého operačního systému novější verzí. To nebyl případ verze 23H2, protože ta byla aplikována zachováním stávající instalace operačního systému. To je však možné pouze v případě, že se verze platformy mezi verzemi nemění.

Nové funkce systému Windows 11

Společnost Microsoft přidala několik funkcí a vylepšení, aby uživatelům poskytla co nejlepší prostředí systému Windows.

Rychlé nastavení

Společnost Microsoft provádí některé změny na panelu Rychlá nastavení na hlavním panelu systému Windows. V nové aktualizaci je rozhraní Rychlé nastavení stránkované. To znamená, že můžete procházet nastaveními dostupnými v počítači. Dříve musel uživatel ručně vybrat a umístit výběr. Kromě toho prý panel získal také vylepšení výkonu. Jeho otevírání by mělo být rychlejší.

Explorer

Společnost Microsoft provádí ve verzi 24H2 několik změn v aplikaci Průzkumník souborů. V této aktualizaci je možné kromě souborů ZIP vytvářet také komprimované archivní soubory 7zip a TAR. Zlepšen byl také výkon při otevírání velkých souborů ZIP. Soubory PNG navíc podporují prohlížení a úpravy metadat. Uživatelé mohou v dialogu vlastností nastavit hodnocení hvězdičkami, upravit popis souboru PNG a přidat klíčová slova.

Telefonní spojení

Společnost Microsoft pracuje na několika vylepšeních, aby podpořila možnosti párování telefonů mezi zařízeními se systémem Windows a Android. Patří mezi ně nová aplikace, která umožňuje spravovat mobilní zařízení. Umožňuje propojit počítač mimo aplikaci Phone Link pro základní funkce, jako jsou oznámení fotografií a možnost používat telefon jako webovou kameru.

Srozumitelnost hlasu

V nové aktualizaci Microsoft zavádí funkci Voice Clarity. Jedná se o funkci vylepšení mikrofonu s umělou inteligencí, která během hovoru nebo nahrávání odstraňuje šum na pozadí. Tato funkce byla dříve k vidění na počítačích Surface s hardwarem NPU, ale brzy tak na podporovaných počítačích s Windows 11 bez vyhrazeného čipu NPU.

Úspora energie

Společnost Microsoft přepracovává způsob, jakým funguje úspora baterie a možnosti napájení. V nové aktualizaci bude k dispozici režim "Úspora energie". Tento režim sníží spotřebu energie počítače kvůli výkonu systému. Měl by také prodloužit životnost baterie u notebooků a snížit procento spotřeby.

Sudo

Verze 24H2 také zavádí podporu pro Sudo (superuserdo). Jedná se o příkazový řádek, který se dříve používal v operačním systému Linux.  Sudo pro Windows umožňuje uživatelům spouštět procesy se zvýšeným oprávněním. Ve výchozím nastavení je Sudo pro Windows z bezpečnostních důvodů zakázáno, ale uživatelé si mohou zvolit, zda jej povolí prostřednictvím aplikace nastavení.

Windows 11 banner

Windows 11: Aktualizace systému Copilot

Nová verze systému Windows 11 24H2 se od ostatních verzí liší tím, že jde o první verzi systému Windows, která přichází s novými funkcemi výhradně pro počítače s dedikovaným NPU. Tyto počítače jsou také známé jako počítače Copilot+. Nové funkce umělé inteligence jsou dostupné pouze na těchto nových počítačích, z nichž první budou dodány 18. června.

Odvolání

Recall je nová aplikace, která umožňuje pořizovat snímky. Aplikace běží na pozadí, a tak pořizuje záznamy všeho, co děláte a vidíte. Díky tomu můžete vyhledat vše, co jste kdy na počítači dělali. Aplikace má rozhraní časové osy, které uživateli umožňuje zpětně procházet všechny snímky pořízené během určitého časového období. Aplikace v podstatě vidí vše na obrazovce, včetně aplikací, frází, dokumentů, videí, fotografií a dalších.

Funkce Recall umožňuje uživatelům vyhledat cokoli, co udělali nebo viděli. Uživatelé mohou například zadat "najdi obrázek hrnku na kávu, který mi Alex poslal přes Whatsapp. Umělá inteligence pak může zobrazit přesný okamžik, kdy byl obrázek sdílen. Podle společnosti Microsoft je tato funkce zcela zaměřena na ochranu soukromí. Všechna data vytvořená aplikací zpracovává NPU v zařízení. To znamená, že data nebudou nikdy odesílána do cloudu, a nebudou tedy zpracovávána. Microsoft tvrdí, že data nikdy neopustí počítač. Uživatelé samozřejmě mohou funkci Recall vypnout, pokud ji nechtějí používat.

Efekty aplikace Windows Studio

Společnost Microsoft pracuje na zdokonalení aplikace Windows Studio Effects. Pracuje například na umělém osvětlení a uměleckých filtrech, které lze aplikovat na video z webové kamery v libovolné aplikaci. Nové umělé osvětlení vám pomůže zlepšit kvalitu videa ve špatně osvětleném prostředí.

Živé titulky

Live Captions je nová funkce pro přístupnost, která využívá umělou inteligenci k překladu více než 40 různých jazyků z živého nebo předem nahraného zvuku a videa v reálném čase. Microsoft tuto funkci umístil na nejvyšší úroveň Ovládacího centra systému Windows 11. Díky tomu je ještě snazší funkci v případě potřeby zapnout a vypnout.

Cocreator

Prostřednictvím aplikace Cocreator mohou uživatelé vytvářet obrázky a texty na základě zadaných pokynů. Například v aplikaci Malování to může pomoci oživit vaši skicu. Pokud totiž uživatel nakreslí základní obrys, pak mu Cocreator pomůže s jeho vizualizací.

Další aktualizace

V rozhraní systému Copilot došlo k drobným úpravám. Tlačítko Copilot bude přesunuto do pravého rohu hlavního panelu. Díky tomu by mělo být pro uživatele přístupnější. Copilot také získal několik nových animací. Uživatelé tak budou vědět, že je Copilot připraven pomoci. Kromě toho lze aplikaci Copilot odpojit a přesunout do vlastního okna aplikace a Copilot rozumí novým příkazům.

Windows 11: Další změny

Kromě všech těchto nových funkcí nebo vylepšení došlo také k několika změnám v kvalitě života. K dispozici je například nové rozhraní pro offline instalaci, které poskytuje modernější vzhled. Kromě toho Microsoft odstraňuje z obrazu operačního systému řadu vestavěných aplikací Windows. Ve výchozím nastavení nebudou nainstalovány aplikace Cortana, Mail, Kalendář, Mapy, Lidé a Filmy a TV.

Společnost Microsoft dále přidala malou animaci ikony Wi-Fi, když se uživatel připojí k síti Wi-Fi. Po kliknutí pravým tlačítkem myši na ikonu se otevře zástupce ''Diagnostika problémů se sítí''. Uživatelé tak mohou okamžitě řešit problémy s připojením.

K dispozici je také nový ''režim chráněného tisku systému Windows'', který umožňuje exkluzivní tisk pomocí moderního tiskového zásobníku systému Windows. Funguje však pouze s tiskárnami certifikovanými společností Mopria. Tyto tiskárny jsou nezávislé na instalátorech softwaru třetích stran.

A konečně verze 24H2 nabízí rychlost USB80Gb/s. Jedná se o významnou aktualizaci verze standardu USB64, která bude standardně obsažena v novém hardwaru uvedeném na trh v tomto roce. Tato verze také nabízí podporu RUST pro jádro systému Windows.

Kontaktujte nás ohledně předprodaných softwarových licencí od společnosti Softtrader banner blogu

Nějaké dotazy? Ozvěte se!

Chcete-li získat další informace o tom, který software Microsoft a které licence jsou pro vás nejvhodnější, kontaktujte nás. Kontaktovat nás můžete prostřednictvím níže uvedených kanálů od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin.