Windows 10 vs. Windows 11
Windows 10 vs. Windows 11
07/17/2023
5 min

Windows 10 vs. Windows 11

07/17/2023
5 min

Microsoft Windows je operační systém, který podporuje základní funkce počítače. Jeho nejnovější verzí je Windows 11. Někdy je obtížné určit, která verze je nejvhodnější. Je nejnovější verze vždy tou nejlepší volbou? Tento blog porovnává nejnovější verzi systému Windows (Windows 11) a jeho předchůdce (Windows 10).

Windows 10 vs. Windows 11: systémové požadavky

Systém Windows 10 lze spustit na platformě TPM 1.2 nebo vyšší. Starší verze s ním nejsou kompatibilní. Naproti tomu systém Windows 11 lze spustit na TPM 2.0. Všechny starší verze s ním již nejsou kompatibilní. Systém Windows 10 funguje na procesorech Intel Core i Series 4. generace nebo vyšších. Starší verze s ním nejsou kompatibilní. Systém Windows 11 běží na procesorech Intel Core i Series 8. generace, AMD řady Zen+ nebo vyšších. Starší verze s ním již nejsou kompatibilní.

 Windows 10 vs. Windows 11: výkon

Ve výchozím nastavení systému Windows 11 je spuštěno na pozadí mnohem méně aplikací než v systému Windows 10. Systém Windows 11 má nový algoritmus přidělování prostředků, který umožňuje systému lépe upřednostňovat aplikace v popředí. Díky těmto vylepšením může systém Windows 11 snadno nabídnout vyšší počet snímků za sekundu a snížit spotřebu baterie.

Systém Windows 11 také využívá technologii DirectStorage. To zajišťuje, že data jsou dekomprimována přímo v grafickém procesoru. Výsledkem je pomalejší načítání, vyšší snímková frekvence a nižší spotřeba baterie. Systém Windows 10 funkci DirectStorage nemá.

 Windows 10 vs. Windows 11: využití úložného prostoru a paměti RAM

Systém Windows 10 funguje pouze na zařízeních s minimálně 2 GB paměti RAM a 32 GB úložiště. Všechna zařízení, která poskytují méně, nebudou pro systém Windows 10 dostačující. Systém Windows 11 je samozřejmě novější, a proto je vhodný pro novější zařízení. Systém Windows 11 funguje na zařízeních s minimálně 4 GB paměti RAM a 64 GB úložištěm.

Windows 10 vs. Windows 11: Pořizovací náklady

Kliknutím níže si můžete vyžádat nezávaznou cenovou nabídku.

Windows 11 banner

Windows 10 vs. Windows 11: Nové funkce a změny

Obě verze obsahují funkce multitaskingu jako v operačním systému Android a dotykové funkce. Systém Windows 11 má také novou funkci „snap layouts“, která umožňuje zobrazit na obrazovce více aplikací v různých velikostech.

Systém Windows 11 se více zaměřuje na funkce operačních systémů Mac OS a Linux Desktop, kdežto systém Windows 10 je zaměřen na funkce systému Android. V systému Windows 11 byla odpovídajícím způsobem upravena estetika pracovní plochy a rozhraní. Byly také přidány funkce, například interaktivní uživatelské rozhraní.

Hlavní panel se ve Windows 11 také lišší, což usnadňuje používání dotykových zařízení. Byly také přidány widgety, které pomáhají přizpůsobit pracovní plochu vašim potřebám.

V systému Windows 11 se automaticky nainstaluje aplikace Microsoft Teams. Microsoft Teams se velmi snadno používá. Na hlavním panelu je možnost rychle posílat zprávy, zvukové nebo obrazové záznamy přátelům a kontaktům.

 Přečtěte si další informace o rozdílech mezi systémy Windows 11 Enterprise a Professional.

Windows 10 vs. Windows 11: hlavní rozdíly

Design

Systém Windows 11 má nový design v několika oblastech, a to i v případě hlavního panelu nebo pracovní plochy. Systém Windows 10 je více zaměřen na funkce systému Android, kdežto systém Windows 11 je více zaměřen na funkce operačních systémů Mac OS a Linux Desktop.

Funkce a aplikace

Ve Windows 11 přibyly nové funkce a aplikace, některé byly také odstraněny. Aplikace Microsoft Teams je ve výchozím nastavení nainstalována v systému Windows 11, v systému Windows 10 nikoli. Systém Windows 11 obsahuje také další funkce, které s ním souvisejí. Microsoft Teams je náhradou za Skype, který ve Windows 11 není standardně dodáván. Lze jej nainstalovat samostatně.

Navíc ve Windows 11 už není časová osa. Časová osa zajišťuje chronologické řazení aplikací a dokumentů. Moc ji však uživatelé nevyužívali, proto byla odstraněna. Cortana již není součástí standardní výbavy.

Požadavky na zařízení

Systém Windows 11 je kompatibilní pouze s TPM 2.0 a Windows 10 od TMP 1.2 a vyšší. Systém Windows 11 funguje pouze na zařízeních s procesory Intel Core i řady 8. generace, AMD řady Zen+ nebo vyššími. Systém Windows 10 funguje na zařízeních s procesory Intel Core i Series 4. generace nebo vyššími.

Podpora

Systém Windows 10 bude podporován do roku 2025, systém Windows 11 bude podporován o něco déle. Datum konce podpory systému Windows 11 bude oznámen, jakmile bude vydána nová verze systému Windows.

Windows 10 vs. Windows 11: Který je lepší?

Která verze je nejvhodnější, se liší podle situace. Pokud chcete mít to nejnovější z nejnovějších a chcete minimalizovat možnost problémů, pak se samozřejmě doporučuje nejnovější verze. Pokud chcete mít software na určitém typu počítače, vaši volbu ovlivní i procesor. Obě verze fungují skvěle, ale obecně lze říct, že systém Windows 11 bude fungovat o trošku lépe a bude se příjemněji používat než systém Windows 10.

Vyžádejte si cenovou nabídku!

banner pro blog Windows 10 & 11

Máte dotazy? Kontaktujte nás!

Pokud si přejete získat další informace o tom, který software a licence společnosti Microsoft jsou pro vás nejlepší, kontaktujte nás. Jsme k dispozici od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin.