Windows 11 Enterprise vs Pro: rozdíly
Windows 11 Enterprise vs Pro: rozdíly
05/04/2023
4 min

Windows 11 Enterprise vs Pro: rozdíly

05/04/2023
4 min

K vydání systému Windows 11 došlo před dvěma lety. Od té doby spousta firem uvažuje, že by možná měla aktualizovat na nejnovější verzi. Zda je to dobrý nápad a která verze by byla pro vaši firmu nejvhodnější, závisí na některých klíčových faktorech. V tomto článku jsou popsány aktualizace ve Windows 11 ve srovnání s  Windows 10. Dále pak rozdíly mezi Windows 11 Pro a Enterprise a jejich klíčové funkce. Na konci tohoto blogu najdete také hardwarové požadavky systému Windows 11.

Windows 11 vs Windows 10: Co je nového?

Microsoft Teams je nyní plně integrován do systému Windows, což usnadňuje jeho používání. S funkcí "Snap Lay-outs" můžete efektivněji provádět multitasking na více aplikacích na 1 obrazovce ve stejnou chvílí. Každá aplikace může například zabírat čtvrtinu obrazovky. Tímto způsobem nemusíte neustále přepínat mezi kartami a aplikacemi. S Windows 11 máte možnost vytvořit více ploch. Můžete například vytvořit různé stolní počítače pro profesionální a osobní použití.

Někteří uživatelé to sdílejí s Windows 11 si všimnou nahrazení Skype Microsoft Teams jako komunikačního nástroje. Internetový prohlížeč byl také změněn z Průzkumníka na Edge. Systém Windows 11 celkově zlepšil výkon a aktualizoval uživatelské prostředí. Dále v tomto článku si můžete přečíst o rozdílech mezi Windows 11 Pro a Enterprise a jejich klíčových funkcích.

Windows 11 banner

Windows 11 Enterprise a Pro: Rozdíly

Windows 11 Pro je typickou volbou pro firmy, kterou dodává Microsoft. Má všechny základní funkce a zároveň je to nejlevnější volba pro podniky. Enterprise, na druhé straně, je dražší, nicméně s Windows Enterprise získáte více funkcí než s verzí Pro.

Jedním z největších rozdílů mezi Windows 11 Pro a Enterprise je typ licence. Windows 11 Pro může být předinstalovaný již při nákupu nového počítače. Pokud máte maloobchodní licenci Windows 10 Pro, je možné Windows 11 Pro upgradovat zdarma. Pokud používáte Windows 10 Pro OLP (multilicence), nemůžete upgradovat zdarma. Windows 11 Enterprise je součástí Microsoftu 365 Enterprise. Pro tuto edici systému Windows je třeba zakoupit multilicenci systému Windows 11 Enterprise.

Windows 11 Enterprise a Pro: Klíčové vlastnosti

Windows 11 Enterprise, jak již bylo zmíněno výše, je komplexnější verze. Všechny funkce systému Windows 11 Pro lze nalézt v systému Windows 11 Enterprise.

Některé z funkcí v obou verzích, jsou Vzdálená plocha, Windows Hello pro firmy a Windows Information Protection. Pomocí funkce Vzdálená plocha můžete otevírat a odemykat složky, aplikace a soubory z libovolného zařízení.  Windows Hello pro firmy umožňuje biometrické ověřování pro odemykání zařízení. Můžete například odemknout svůj notebook pomocí otisku prstu nebo rozpoznávání obličeje. Windows Information Protection se stará o prevenci úmyslných nebo neúmyslných úniků dat. Pokud potřebujete takové základní funkce, Softtrader doporučuje zakoupit Windows 11 Pro. Informace o funkcích, které jsou součástí systému Windows 11 Enterprise, najdete níže.

Virtuální asistentka Cortana je součástí pouze systému Windows 11 Enterprise. Každodenní pracovní úkoly můžete zjednodušit pomocí hlasových příkazů. Cortana může také vyhledávat na webu a zvládá "hovořit" více jazyky. Jako součást Microsoft 365 Enterprise zahrnuje Windows 11 Enterprise  ochranu před hrozbami v programu Microsoft 365 Defender. Díky této funkci máte přístup k firewallu, antimalwaru, Credential Guard a Exploit Guard. Ochrana před internetovými útoky v programu Microsoft 365 Defender není ve Windows 11 Pro dostupná.

Windows 11: Požadavky na hardware

Pro Windows 11 jsou stanoveny následující hardwarové požadavky:

  • RAM: 4GB
  • Úložiště: 64 GB (nebo více)
  • Procesor: 1GHz (nebo rychlejší) s alespoň 2 jádry na kompatibilním 64bitovém procesoru

Zakoupení Windows 11 Enterprise

Produktový klíč pro Windows 11 Enterprise si můžete zakoupit na webu Softtrader. Cenovou nabídku si můžete vyžádat níže. Nabídku obdržíte do 24 hodin v pracovní dny. Máte-li jakékoli dotazy, neváhejte nás kontaktovat.

banner pro blog Windows 10 & 11

Závěr/shrnutí:

  • Oproti Windows 10 obsahuje Windows 11 Teams a Edge namísto Skype a Explorer
  • Windows 11 Enterprise má víc funkcí než Windows 11 Pro, jako je Cortana a Microsoft 365 Defender
  • Pokud potřebujete základní funkce systému Windows, Softtrader vám doporučuje jít na verzi Windows 11 Pro
  • Pokud vaše každodenní úkoly vyžadují více než standardní funkce, pak Windows 11 Enterprise je licence pro vás

Máte dotazy? Kontaktujte nás!

Pokud si přejete získat další informace o tom, který software a licence společnosti Microsoft jsou pro vás nejlepší, kontaktujte nás. Jsme k dispozici od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin.