Windows 11 Home vs. Pro
Windows 11 Home vs Windows 11 Pro
04/12/2024
6 min

Windows 11 Home vs. Pro

04/12/2024
6 min

Systém Windows 11 je nejnovější verzí systému Microsoft Windows a je dodáván v různých edicích. Každá edice je určena pro jiné účely. Například edice Home je ve skutečnosti určena pro spotřebitele, zatímco edice Pro se vyskytuje hlavně na firemních noteboocích nebo počítačích. Jaký je ale vlastně mezi těmito dvěma edicemi rozdíl? Více se o tom dočtete v tomto článku.

Windows 11 Home

Windows 11 Home je základní edice systému Windows 11 a je určena pro nenáročné uživatele, kteří používají systém Windows především doma. Myslete na osobní úkoly, jako je prohlížení internetu, vytváření dokumentů nebo zábava.   Je to nejpoužívanější edice a obsahuje všechny funkce systému Windows, které znáte a máte rádi. Mezi ně patří např: Plně přizpůsobitelný systém, podpora Windows Hello, Secure Boot, Windows Defender, Windows Firewall a rodičovská kontrola.

Oproti svému předchůdci Windows 10 získal systém Windows 11 řadu nových vylepšení, pokud jde o funkce, design a výkon. Níže uvádíme několik klíčových bodů, které byly ve Windows 11 vylepšeny.

  1. Nové uživatelské rozhraní: Systém Windows 11 získal novější a modernější vzhled. Systém Windows 11 získal například vycentrovanou nabídku Start se zaoblenými rohy, nové ikony a tmavý režim. Přepracované grafické uživatelské rozhraní systému Windows 11 také více využívá průsvitné prvky, stíny a zcela novou paletu barev.
  2. Nové nástroje pro zvýšení produktivity: Windows 11 přichází s novými způsoby, jak provádět více úkolů najednou. Díky tomu je možné pracovat organizovaněji. Díky funkcím Snap Layouts, Snap Groups, Desktops a Widgets můžete využívat zcela nové možnosti. Tyto funkce umožňují zobrazit na jedné obrazovce čtyři aplikace současně. Navíc lze vytvořit více virtuálních ploch, mezi kterými lze snadno přepínat. Díky tomu budete mít vždy připravené ty správné aplikace pro každou příležitost. 
  3. Nové funkce zabezpečení a přístupnosti: V systému Windows 11 byly také zavedeny vylepšené funkce zabezpečení a přístupnosti. Představte si Windows Hello, hlasový přístup, rozostření pozadí a oční kontakt. Některé z těchto funkcí měl již systém Windows 10, ale ve Windows 11 se staly pokročilejšími a spolehlivějšími.

Windows 11 Pro

Systém Windows 11 Pro je určen pro firmy a obsahuje stejné funkce jako edice Home. Windows 11 Pro však obsahuje další služby zabezpečení a správy, což vysvětluje vyšší pořizovací cenu. Profesionální edice systému Windows 11 je určena především podnikům a dalším organizacím, které mohou v důsledku narušení bezpečnosti ztratit více než jen osobní data. Edice je vybavena dvěma doplňkovými funkcemi, které se nazývají šifrování zařízení Bitlocker a ochrana informací systému Windows. Prostřednictvím funkce šifrování zařízení Bitlocker mohou správci například na dálku uzamknout notebook s citlivými daty. Nástroj Windows Information Protection lze použít k zabránění odchodu citlivých dat nebo dat z firmy či organizace. Může totiž nastavit, které typy dat mohou nebo nemohou být sdíleny interně a externě. Rovněž skenuje e-maily a další systémy sdílení souborů založené na datech. Tím je zajištěno, že žádná citlivá data neopustí vaši síť.

Další oblastí, ve které Windows 11 Pro vyniká, je virtualizace. Systém Windows 11 Pro je vybaven několika integrovanými nástroji, které umožňují, aby se váš počítač vydával za jiný druh počítače. Dva vestavěné nástroje se nazývají Windows Sandbox a Hyper-V. Windows Sandbox je zcela izolovaný a oddělený od verze systému Windows 11 Pro spuštěné v počítači. Tento nástroj simuluje systém Windows v rámci systému Windows 11. Umožňuje vám nainstalovat nový software, abyste zjistili, jak se vám líbí, aniž byste jej skutečně zavedli do počítače.   Hyper-V je naproti tomu robustnější verze tohoto nástroje, která umožňuje nastavit nebo spravovat více virtuálních počítačů v počítači se systémem Windows. Od systému Windows Sandbox se liší tím, že tyto virtuální počítače můžete použít ke spuštění široké škály operačních systémů. Vzpomeňte si na další operační systémy, jako je macOS, ChromeOS nebo Linux.

Další informace o systému Windows 11 Pro.

banner pro blog Windows 10 & 11

Kterou edici systému Windows 11 si mám vybrat?

Kterou edici systému Windows 11 si koupíte, závisí na vašich požadavcích nebo potřebách. Windows 11 Pro je speciálně navržen tak, aby za příplatek poskytoval další funkce pro podniky nebo organizace. Pokud jste domácí uživatel nebo majitel malé firmy, bude vám muset stačit Windows 11 Home. K dispozici jsou přece jen nastavení v oblasti personalizace a bezpečnostních prvků.

Pokud jste větší firma nebo profesionál, může být vhodnější volbou systém Windows 11 Pro. Umožňuje totiž využívat funkce: Bit Locker, Vzdálená plocha, Hyper-V a Windows Sandbox. Edice Windows 11 Pro obsahuje pokročilé funkce zabezpečení a umožňuje vzdálenou správu a virtualizaci. Kromě toho je také možné připojit se k doméně, což je užitečné pro firmy a organizace, které potřebují spravovat více počítačů v síti.

Pokud se podíváme na úvodní instalaci, systém Windows 11 Home vyžaduje připojení k internetu a účet Microsoft. Systém Windows 11 Pro tato omezení nemá, což může být pro některé uživatele výhodnější.

Získejte systém Windows 11 Pro

Cena systému Windows 11 Pro se může lišit v závislosti na tom, kde jej koupíte. Obecně platí, že nová licence systému Windows 11 Pro stojí přibližně 259 USD, ale můžete si také vybrat, zda si zakoupíte licenci předprodejní. Pre-Owned licence zůstává na rozdíl od fyzických produktů ve stejném stavu. Pokud se rozhodnete pro licenci Pre-Owned, můžete při nákupu systému Windows 11 Pro ušetřit až 70 %.

Systém Windows 11 Pro proto nemusí splňovat všechny vaše požadavky. Proto existuje také edice Windows 11 pro velké podniky, nazvaná Windows 11 Enterprise.

Windows 11 banner

Přečtěte si více o rozdílech mezi Windows 11 Enterprise a Pro.

Nějaké dotazy? Ozvěte se!

Chcete-li získat další informace o tom, který software Microsoft a které licence jsou pro vás nejvhodnější, kontaktujte nás. Kontaktovat nás můžete prostřednictvím níže uvedených kanálů od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin.