Windows Server 2025: Vše, co zatím víme
Windows Server 2025
02/20/2024
8 min

Windows Server 2025: Vše, co zatím víme

02/20/2024
8 min

Windows Server 2025 byl oficiálně oznámen 26. ledna 2024. Společnost Microsoft zpřístupnila správcům IT náhled, sestavení 26040. Ti nyní mají možnost otestovat nové funkce a vylepšení. Windows Server 2025 je navržen tak, aby podporoval hybridní a adaptivní cloud. Správcům IT nabízí také řadu funkcí, které pomáhají modernizovat serverové infrastruktury. Vzhledem k tomu, že společnost Microsoft odhalila pouze část vylepšení, můžete si v tomto článku přečíst více o všem, co je zatím o systému Windows Server 2025 známo.

Windows Server 2025: Datum vydání

Windows Server 2025 lze očekávat na podzim letošního roku. Jedná se však pouze o spekulace, protože Microsoft zatím datum vydání neoznámil. V minulosti Microsoft oznámil všeobecnou dostupnost Windows Server 2022 v září 2021. Je tedy možné, že Microsoft plánuje vydat nový Windows Server 2025 opět v září, ale až letos - v roce 2024. Jedná se však pouze o kvalifikovaný odhad a na skutečné datum vydání si budeme muset počkat.

Windows Server 2022 banner

Další informace o funkcích a edicích systému Microsoft Windows Server 2022.

Windows Server 2025: Co můžeme očekávat?

Společnost Microsoft prozradila, že neplánuje do systému Windows Server 2025 přinést možnost sudo. Místo toho bude příkaz sudo přidán do spotřebitelské verze systému Windows 11. Kromě toho Windows Server 2025 nabídne několik nových funkcí a možnost placeného provozu pro podnikové zákazníky. Vydání Windows Server 2025 přináší funkce, jako je SMB, vylepšení přizpůsobení stránek Active Directory, podpora hot patchingu a optimalizace úložiště. Windows Server 2025 navíc přichází s přepracovaným rozhraním podobným instalačním programům klientských systémů Windows a Microsoft také vylepšil připojení Bluetooth. V souvislosti s tímto přepracovaným rozhraním se mění název z Microsoft Server Operating System Setup na Windows Server Setup.

S příchodem systému Windows Server 2025 také mizí některé funkce, například PNRP (Peer Name Resolution Protocol). Protokol PNRP byl již dříve mnoha bezpečnostními experty odmítán, protože je zranitelný vůči zneužití, například útokům DDos. Server SMTP také mizí spolu s nástroji, které byly nabízeny. Tato funkce byla pod tlakem od systému Windows Server 2012. Správa protokolu SMTP v konzole IIS6 přinášela uživatelům mnoho problémů. Dnes proto většina z nich přešla na alternativy: Azure Communication Services nebo SendGrid. A konečně, moduly prostředí PowerShell také prošly značným množstvím změn. Níže uvádíme stručný přehled se všemi změnami.

Nové moduly prostředí PowerShell v systému Windows Server 2025:

- DefenderPerformance: Tento modul umožňuje řešení problémů a optimalizuje výkon skenování nástroje Defender.

- LanguagePackManagement: Správa jazykových balíčků operačního systému.

- Microsoft.ReFsDedup.Commands: Příkazy: Microsoft.ReFsDedup.Commands: Příkazy: Správa duplikace a komprimace systému ReFS.

- Microsoft.Windows.Bcd.Cmdlets: Příkazy pro správu souborů Microsoft.Windows.Bcd: Příkazy pro správu souborů Microsoft.Windows.Bcd: Správa položek BCD pomocí příkazů prostředí PowerShell.

- Provisioning: Správa balíčků Provisioning.

Změněné moduly prostředí PowerShell v systému Windows Server 2025:

- Get-NetView: novější verze.

- Defender: přidán příkaz rollback.

- Appx: integrovány příkazy MSIX.

- Dism: přidány příkazy pro provisioning aplikací.

- International: možnost kopírovat mezinárodní nastavení z uživatelů do systémů.

- NetSecurity: přidány příkazy pro správu pravidel brány firewall pro kontejnery WSLv2.

- SmbShare: nové příkazy pro zlepšení funkčnosti SMB over Quick.

- Úložiště: Příkaz Convert-PhysicsDisk.

Windows Server 2025: Nové funkce

S příchodem systému Windows Server 2025 se objevuje mnoho spekulací o tom, co přesně je nového. Zatím se toho sice moc neví, ale Microsoft na svém fóru prozradil, na čem se v současné době pracuje. Více informací o nových funkcích si můžete přečíst níže:

Vylepšená funkční úroveň AD

Služba Microsoft Active Directory je důležitou součástí IT infrastruktury mnoha firem. Tato databáze umožňuje snadno organizovat a spravovat objekty. Vzpomeňte si na servery, pracovní stanice, uživatelské účty, tiskárny nebo sdílené prostředky. Při nastavení služby AD se objeví tři hlavní prvky.

- Funkční úroveň AD doménové struktury.

- Funkční úroveň domény AD.

- Verze schématu služby AD.

Vzhledem k tomu, že společnost Microsoft plánuje vydat novou verzi služby AD v systému Windows Server 2025, přinese to nové funkce. Ty budou podporovat nejnovější verzi doménové struktury AD a domény AD.

Další informace o službě On-Premise Active Directory vs. Cloudová služba Active Directory.

SMB přes QUIC

SMB (Server Message Block) by mohli uživatelé konfigurovat ve všech edicích systému Windows Server 2025. SMB přes QUIC (Quick UDP Internet Connections) se může přepínat přes jiný port místo portu 443. SMB over QUIC je alternativou k síťovému přenosu TCP. Poskytuje také bezpečné a spolehlivé připojení k okrajovým souborovým serverům přes nedůvěryhodné sítě.

Nová vylepšení zabezpečení

Verze 2025 služby AD obsahuje některá vylepšení zabezpečení. Algoritmus RC4 se stal preferovanou metodou a komunikace LDAP nyní podporuje TLS 1.3 pro LDP přes TLS.

Společnost Microsoft nyní při změně hesel používá metodu šifrování AES a blokuje starší protokoly SAM-RPC. Budou se objevovat další vylepšení zabezpečení nad rámec AD, ale v tuto chvíli o nich není nic známo.

Hotpatching

V systému Windows Server 2025 zpřístupňuje Microsoft službu Hotpatching pro všechny. Tato funkce pomáhá správcům IT aplikovat kritické aktualizace zabezpečení bez nutnosti restartovat server.

Správa založená na umělé inteligenci

Tato nová funkce v systému Windows Server 2025 pomáhá správcům IT v serverové infrastruktuře. Využití umělé inteligence zjednodušuje proces správy a zabezpečení serverové infrastruktury.

Windows Server 2025: Konec životnosti

Při pohledu na standardní doby podpory předchozích produktů společnosti Microsoft můžeme odhadnout délku hlavní a rozšířené podpory systému Windows Server 2025. Například Windows Server 2022 byl vydán 18. srpna 2021 a jeho hlavní podpora skončí 13. října 2026. Mohli bychom tedy předpokládat, že hlavní proud podpory pro Windows Server 2025 bude trvat také přibližně pět let. Po skončení hlavní podpory by podle současného vzoru měl být Windows Server 2025 podporován prostřednictvím rozšířené podpory. Ta obvykle trvá dalších 5 let po ukončení hlavní podpory.

Podivejte se na nase licence z druhe ruky banner

Windows Server vNext

Upgrade ze systému Windows Server na systém vNext je podobný způsob, jakým uživatelé systému Windows provádějí aktualizace. Lze to snadno provést prostřednictvím funkce Windows Update. Jedním kliknutím na tlačítko aktualizace by se měl systém aktualizovat ze staré verze na novou verzi systému Windows Server 2025. Společnost Microsoft plánuje prodávat Windows Server vNext stejně jako dříve s možností jednorázového nákupu. Microsoft však nyní nabízí také možnost platit formou předplatného, jedná se o tzv. princip pay-as-you-go. Tato možnost je umožněna prostřednictvím služby Azure Arc a platby probíhají přes Azure Commerce. Tato předplatná "pay-as-you-go" jsou dobrou alternativou například pro firmy během sezónních prací, protože by platily pouze za měsíce, ve kterých by používaly Windows Server 2025. Pay-as-you-go tedy nemusí být nejlepším řešením pro každou společnost, zejména pro ty větší. Z dlouhodobého hlediska by dávalo větší finanční smysl pořídit si Windows Server 2025 jako trvalou licenci, protože výhody převáží počáteční investici. Společnost Microsoft navíc hodlá možnosti hotpatchů rozšířit i na ostatní své cloudové služby a serverové produkty. Hotpatching umožňuje organizacím aplikovat aktualizace v paměti, a vyhnout se tak restartování tradičního procesu záplatování.

Kontaktujte nás ohledně předprodaných softwarových licencí od společnosti Softtrader banner blogu

Další informace o službě Vzdálená plocha systému Windows Server 2022 vs. 2019.

Zůstaňte naladěni na Windows Server 2025

Zajímají vás další informace o systému Microsoft Windows Server 2025? Pak se přihlaste k odběru našeho zpravodaje a získejte aktuální informace o systému Microsoft Windows Server 2025.