Instalace Nástroje pro vzdálenou správu serveru (RSAT)
Instalace Nástroje pro vzdálenou správu serveru (RSAT)
05/04/2023
3 min

Instalace Nástroje pro vzdálenou správu serveru (RSAT)

05/04/2023
3 min

Co je RSAT?

RSAT (Remote server administration tools) je zkratka pro nástroje pro vzdálenou správu serveru. Jedná se o nástroj systému Windows Server a byl poprvé představen v rámci Windows Server 2008 R2. Používá se ke vzdálené správě počítačů fungujícím na stejném operačním systému. Správci mohou spravovat moduly a nástroje ve vzdálených počítačích pomocí Nástroje pro vzdálenou správu serveru. To usnadňuje uspořádání funkčních rolí a služeb rolí v rámci serveru.

RSAT pro systém Windows

Vzdálená správa serveru je k dispozici v několika verzích systému Windows. Níže je popsáno podle verze, zda lze RSAT použít v této verzi.

RSAT pro systém Windows 7

RSAT byl k dispozici pro Windows 7. Společnost Microsoft bohužel již nepodporuje systém Windows 7, takže společnost Microsoft již nenabízí instalaci RSAT pro tuto verzi. Je možné nainstalovat RSAT pro Windows 7 prostřednictvím jiných online kanálů.

RSAT pro Windows 8 a 8.1

Společnost Microsoft nabízí RSAT pro Windows 8 Standard a Windows 8 Pro. Je k dispozici v 64bitové i 32bitové verzi. Nelze jej nainstalovat na počítače s architekturou ARM (Advanced RISC Machine). Společnost Microsoft také nabízí RSAT pro systém Windows 8.1. Stažení této verze platí jenom pro Windows 8.1. Lze jej použít s verzemi x86 i x64 systému Windows 8.1.

RSAT pro Windows 10

Společnost Microsoft nabízí RSAT pro Windows 10, ale ne pro všechny verze. RSAT je k dispozici pro následující verze:

RSAT nejde nainstalovat do systému Windows RT, počítačů s architekturou ARM nebo jiných zařízení systému-na-čipu.

banner pro blog Windows 10 & 11

RSAT pro Windows 11

Společnost Microsoft nabízí RSAT pro Windows 11. Vzdálenou správu serveru také nelze nainstalovat do systému Windows RT, počítačů s architekturou ARM nebo jiných zařízení typu systém na čipu. Instalace RSAT v systému Windows 11 je jednodušší než dříve, nemusíte si verzi stahovat samostatně.

banner pro blog Windows 10 & 11

Různé verze systému Windows Server s RSAT

Vzdálenou správu serveru běží na systémech Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 a Windows Server 2022. Systémové požadavky jsou stejné na Windows Server jako Windows OS.

Nástroje RSAT

RSAT obsahuje následující sadu nástrojů:

  • Správa serveru
  • Konzole
  • Moduly konzoly MMC (Microsoft Management Console)
  • Rutiny a zprostředkovatelé prostředí Windows PowerShell
  • Nástroje příkazového řádku pro provádění funkcí v systému Windows Server.
  • Nástroje pro správu IP adres (IPAM)
  • Nástroje DHCP
  • Nástroje pro směrování a vzdálený přístup.
  • Nástroje serveru NPS (Network Policy Server).

Máte dotazy? Kontaktujte nás!

Pokud si přejete získat další informace o tom, který software a licence společnosti Microsoft jsou pro vás nejlepší, kontaktujte nás. Jsme k dispozici od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin.